Dolar : Alış : 2.8554 / Satış : 2.8605
Euro : Alış : 3.2195 / Satış : 3.2253
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir15°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 7162 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Günay: “Yüreğimiz buruk, isyandayız(!)”

Tweet
16 Mart 2016 - 121 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Günay: “Yüreğimiz buruk, isyandayız(!)”

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr. Cengiz Günay, son 2 yılda yaşanan olaylardan dolayı 14 Mart Tıp Bayramı kutlamalarına yapamadıklarının altını çizerek, “Yüreğimiz buruk, isyandayız” dedi. Yaşanan çatışmalara karşı yine de meslek onurunu ayakta tutmak için savaşa karşı hep birlikte dur demek için alanlarda olduklarına değinen Günay, bu süreçte 3 meslektaşlarının hayatını kaybettiğini söyledi. Günay’ın, öldürülen 3 hekimin yanı sıra geçtiğimiz yıl Diyarbakır-Kulp karayolunda PKK’liler tarafından öldürülen Abdullah Biroğul’undan bahsetmemesi dikkat çekti.

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr. Cengiz Günay, bu yıl yaşanan çatışmalı süreçten dolayı kutlama yapılmayan 14 Mart Tıp Bayramı ile ilgili Yenigün gazetesi’ne değerlendirmelerde bulundu. 14 Mart Tıp Bayramı’nda yüreklerinin buruk, isyanda ve öfkeli olduklarına işaret eden Günay, “Yaşanan çatışmalara karşın ama yine meslek onurumuzu ayakta tutmak için savaşa karşı hep birlikte dur demek için alanlardayız. Açıklamalar yaptık. Yine özellikle yaralı yurttaşların varolan hastanelerdeki tedavilerine karşı her türlü alanlardayız. Yine meslektaşlarımız, sağlık emekçileri görevleri başında bu varolan sağlık sürecini götürmeye çalışıyor. Özellikle bu süreçte 3 sağlık emekçisi arkadaşımızı kaybettik” dedi.

GÜNDE 25-30 HEKİM ŞİDDET GÖRÜYOR

Şiddete uğrayıp hayatını kaybeden meslektaşlarının varlığına da değinen Günay, “Bakanlığın beyaz kod uygulamasına düşen günlük neredeyse 25-30’a yakın ihbar var. Bu özellikle çatışmalı süreçte herkesin gergin olduğu bir dönemde hastanelerde varolan bu şiddetler gerçekten giderek artmakta. Özellikle bakanlığın uygulamalarına bağlı olarak hastanelerdeki sistemsel eksiklikler çalışan sağlık emekçilerine yöneliyor. Sağlık emekçileri mevcut bulunan sistem içerisinde hizmet vermeye çalışırken bu aksaklıklar direk sebebi olmuş gibi gösterilip şiddete maruz kalıyor. Başbakanın şiddete uğrayan sağlık emekçilerine yönelik artık tutuklamalar olacağı yönünde açıklamaları olmuştu. 2 yıl önce TTB merkez konseyi tarafından hazırlanan ve Meclis’e sunulan bir teklif vardı. O gün o teklifler devreye girseydi bu sağlık emekçisi arkadaşlarımız hayatını kaybetmemiş olacaktı” diye konuştu.

ÇATIŞMALI SÜREÇ HEKİMLERİN DE PSİKOLOJİSİNİ BOZDU

Günay, özellikle bölgedeki çatışmalı sürecin herkes gibi hekimlerin ve sağlık çalışanlarının da psikolojisini bozduğuna işaret ederek, şöyle dedi: “Dicle Üniversitesi, Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi ve Veni Vidi Hastanesi ateşli silahların isabetine maruz kaldı. Orada çalışan sağlıkçı arkadaşlarımız top seslerinin altında stres altındalar. Varolan çatışmalı süreçten kendilerinin etkileneceklerini düşünerek, Sur’a gören kısımları boşaltmış durumdalar. İnsanlar bu süreçte sağlığa erişemiyor. Hastanelerde yüzde 50-60 oranında düşüşler yaşanıyor. Özellikle yaşlı, kronik hastalar, gebeler, çocuklar bu süreçte etkilenen hasta grupları ve bunların da sağlığa erişme noktasında ciddi sıkıntılar olduğunu söyleyebiliriz. 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlamak etik olmayacak, insanlığımızdan ve hekimliğimizden utanacak bir dönem içerisinde 14 Mart’ı da böyle ölümler geçiriyoruz” (Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter