Dolar : Alış : 3.0138 / Satış : 3.0193
Euro : Alış : 3.2604 / Satış : 3.2663
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir10°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 5511 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

CHP’li Vekillerden Büyükşehir’e ziyaret

Tweet
11 Ocak 2016 - 76 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»CHP’li Vekillerden Büyükşehir’e ziyaret

Bölgede yaşanan olayları yerinde incelemek üzere Diyarbakır’a gelen CHP’nin sağlıkçı milletvekilleri, Eş Başkanlarımız Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’yla görüştü.

Bölgede sokağa çıkma yasakları ve beraberinde yaşanan çatışmaları yerinde görmek üzere Diyarbakır’a gelen CHP Muğla milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Antalya milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, İstanbul milletvekili Dr. Ali Şeker, Ankara milletvekili Dr. Murat Demir, Kayseri Milletvekili Dr. Çetin Arık ve Bursa Milletvekili Dr. Orhan Sarıbal, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’yı ziyaret etti. Ziyarete HDP İstanbul milletvekili Hüda Kaya, Diyarbakır milletvekili Sibel Yiğitalp ve HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Ömer Önen de katıldı.

DEMİR: YÖRE HALKININ ÇATIŞMALARA TAHAMMÜLÜ KALMADIĞINI GÖRÜYORUZ

Ziyarette CHP heyeti adına konuşan Muğla milletvekili Prof. Nurettin Demir, bölgeye sağlık çalışanlarına destek vermek ve yöre halkının yanında olmak amacıyla geldiklerini söyledi. Barışın sürdürülmesi ve huzurun tesis edilmesi için belediyenin de büyük katkılarının olacağına inandıklarını ifade eden Demir, bu vesileyle ziyarette bulunduklarını dile getirdi. Edindikleri izlenimleri ve barış taleplerini, partileri ve TBMM’de bulunan diğer siyasi partilerle paylaşacaklarını vurgulayan Demir, “Yöre halkının bu çatışmalı ortama tahammülünün kalmadığını görmüş bulunmaktayız. Ayrıca sağlık çalışanları üzerinde bir karalama kampanyası var. Burada çalışmalarında yaşadıkları sıkıntıları da görmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

KIŞANAK: BU DURUM SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİLDİR, PARLAMENTO İNİSİYATİF ALMALIDIR

Ziyaretten duyduğu memnuniyetti dile getiren Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ise zor günlerde destek olmanın  ve sorunun çözümü için sorumluluk almanın önemli olduğunu söyledi.  Kışanak, CHP’nin bir komisyon kurarak kentte bulunmasının önemli olduğunu ve bu çabaların artması gerektiğini belirtti. Binlerce yıldır bu topraklarda birlikte yaşadıklarını ve umutlarının bundan sonra da beraber yaşamak olduğunu ifade eden Kışanak, herkesin kendi hakkı, hukukuyla barış içinde yaşamasını temenni ettiklerini, bunu temin etmenin de siyasilere düştüğünü söyledi. Bu konuda parlamentonun daha fazla inisiyatif alması gerektiğine dikkat çeken Kışanak,  ne yapılacaksa bir an önce yapılmasını ve barışın samimi bir şekilde tesis edilmesini istedi. Şu an bölgede yaşananların dünyada eşi ve benzerinin olmadığının altını çizen Kışanak, “Belki devletlerin birbiriyle bölgesel savaşlarda yaşadığı tabloları, biz şu anda kendi ülkemizde yaşıyoruz. Bu durum kolay kabul edilebilir değildir. Ayrıca bu durum sürdürülebilir de değildir.” dedi.

ANLI: ÇÖZÜM YERİ PARLAMENTODUR

Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı ise, ülkede demokrasiye, farklı kimliklere ve inançlara saygının yitirildiğini belirterek, birçok hak ve hukukun fiili durumlar yaratılarak ortadan kaldırıldığını kaydetti. Siyasi partilere, kurumlara, kişilerin etnik kimliği ve inancına göre algı operasyonlarının yapıldığına dikkat çeken Anlı, “İnsanlar inanç ve düşüncelerinden dolayı linç edilebiliyor.” diye konuştu. Sorunların çözüm yerinin parlamento olduğuna işaret eden Anlı, şunları söyledi: “Umarız parlamento işletilir. Özellikle yerel yönetimlere son dönemki tartışmaları sizler de görüyorsunuz. Yani kayyum atama, İngiltere modeli ya da işte Büyükşehir Yasası değiştirilerek kimi yetki ve sorumlulukların alınması, valiliklere devredilmesi… Hani ileriye doğru yerel demokrasiyi güçlendirme yerine merkezi daha da katılaştıran bir çaba söz konusudur. Bunun Kürt sorunu üzerinden tartışılması ayrı bir handikaptır.”

BELEDİYELERE VE BAŞKANLARA YÖNELİK SALDIRILARA DEĞİNDİ

Tüm bu algıların tek sese dönüştürülen medya aracılığıyla yürütüldüğünü dile getiren Anlı, medyanın her gün belediye ve belediye başkanlarına karşı ağza alınmayacak, son derece çirkin ve yakışıksız şekilde saldırıda bulunduğunu belirtti. Bu yaratılan durumun yarın farklı belediyelere de yöneleceğini kaydeden Anlı, Diyarbakır’ın tarihi bir kent olduğunu, 6 ay önce UNESCO’ya kabul edildiğini, Suriçi’nin şu an tanklar ve toplarla vurularak bir tarihin yok edildiğini ifade etti. TOKİ üzerinden Suriçi için yapılan planlamalara dikkat çeken Anlı, kentlerin demografik yapılarını değiştirmeye yönelik çabaların olduğunu sözlerine ekledi. (haberdiyarbakir.gen.tr)

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter