Dolar : Alış : 2.8338 / Satış : 2.8389
Euro : Alış : 3.2278 / Satış : 3.2336
HAVA DURUMU

Diyarbakir18°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 7732 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Aydar: “PKK silah bırakmaya hazır!”

Tweet
08 Nisan 2016 - 779 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Aydar: “PKK silah bırakmaya hazır!”

ABD Ankara Büyükelçisi John Bass’in yaptığı, “PKK’yi silah bırakmaya çağırıyoruz” çağrısını değerlendiren DEP eski Milletvekili Zübeyir Aydar, barış ve diyalog çağrılarına kıymet verdiklerini, ancak çağrının iki tarafa da yapılması gerektiğini söyledi. Aydar, “ABD arabulucu olsun, bizi ve Türkiye’yi yeniden bir masada bir araya getirsin. Sorunlarımızı konuşalım, biz buna hazırız” dedi

Amerika’nın Sesi Radyosu Kürtçe servisine ABD Ankara Büyükelçisi John Bass’ın önceki gün diplomasi muhabirleri ile yaptığı toplantıda söylediği, “PKK’yi silah bırakmaya çağırıyoruz” çağrısını değerlendiren kapatılan DEP eski Milletvekili Zübeyir Aydar, barış ve diyalog çağrılarına kıymet verdiklerini söyledi. ABD’li elçinin açıklamalarını okuduğunu belirten Aydar şöyle konuştu:

“İKİ TARAFLI BİR SORUNDUR”

“Barış ve diyalog çağrılarına kıymet veriyoruz. Ama bu sorun sadece açıklamalarla çözülmüyor. Şiddetin sonuçlanmasını ve sorunun diyalog ile çözülmesi çağrısını yapıyor ama bu sorun tek taraflı değil, iki taraflı bir sorundur. Bir taraf biz, diğer taraf Türkiye devletidir. Daha önce de Amerikalı yetkililerin savaşın durdurulması ve tarafların masaya gelmesi konusunda çağrıları vardı. Biz bu tür çağrıların iki taraflı olmasını istiyoruz. Eğer Türkiye devleti hazır ise biz de hazırız.”

“AMERİKA, TÜRKİYE’Yİ İKNA ETSİN”

Zübeyir Aydar, John Baas’ın Ankara’da olduğunu ve Türkiye ile Ankara’nın ilişkilerinin çok iyi olduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir masa kursunlar biz iki taraf bu masaya oturalım. Amerika bu konuda arabulucu olsun. İki tarafı yan yana getirsin biz o masada konuşalım. Biz ABD’nin arabuluculuğunda bir diyaloga hazırız. Çatışmaların durdurulması iki taraflı olsun ve diyaloglar da çözüme yönelik olsun. Çatışmanın sorumlusu biz değiliz. Bir yıldır sayın Öcalan ile görüşmeleri kesen ve çatışmaları başlatan Türkiye devletidir. Amerika’nın Türkiye’yi ikna etme imkanları vardır. Biz bugün yaşananları kabul etmiyoruz. Biz sorunun çatışma ve savaş ile çözmek istemiyoruz. Bu Türkiye’nin tercihidir, biz de buna sonuna kadar direneceğiz. Bu çatışmaların zararlarını biliyoruz ama başka çaremiz yoktur.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter