Dolar : Alış : 2.9358 / Satış : 2.941
Euro : Alış : 3.2337 / Satış : 3.2396
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir11°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 6496 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“AB ihlaller karşısında suskun”

Tweet
20 Şubat 2016 - 51 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»“AB ihlaller karşısında suskun”

Avrupalı Sol Partilerin Kürt Halkıyla Dayanışması Konferansı”na katılan Almanya Sol Parti Eşbaşkanı Bernd Riexinger, Avrupa Birliği’nin Kürdistan’daki katliamlara göz yummasını eleştirerek, “AB, demokrasi sözünü sık sık ağzına almaktadır. Ancak insan hakları ihlali karşısında suskundur. AB’nin Erdoğan rejiminin uyguladığı bu baskıya karşı susmamalıdır” dedi

DTK, HDP, DBP ve KJA’nın Diyarbakır’da organize ettiği “Avrupalı Sol Partilerin Kürt Halkıyla Dayanışması Konferansı”nda konuşan Almanya Sol Parti (DIE LINKE) Eşbaşkanı Bernd Riexinger, davet için teşekkür ederek, Kürt halkının özgürlük, demokrasi ve kendi kaderini tayin etme hakkının yanında durduklarını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kürtlere karşı uyguladığı savaş ve terörü gördüklerini kaydeden Riexinger, Erdoğan’dan bu savaşı durdurmasını ve demokratik güçlerle müzakere etmesini talep ettiklerini belirtti.

‘EN BÜYÜK ACI CENAZE TÖRENLERİNİN YAPILAMAMASI’

Riexinger, “Katliamların durmasın istiyoruz. Gönül ister ki AB devlet başkanı burada olsun ve neler olduğunu, Erdoğan’ın yürüttüğü siyaseti halk üzerindeki etkisini görsün. Bu acıyı anlıyoruz paylaşıyoruz. En büyük acı ise cenaze töreninin yapılamasıdır. Demokrasi ve özgürlüğü mücadelesi veren gençlerin polis ve askerler tarafından öldürülmesine anlam veremiyoruz” dedi.  Avrupa Birliği’nin de buradaki katliamlara göz yummasına anlam veremediklerini ve bu durumu eleştirdiklerini dile getiren Riexinger, mülteci krizine değinen ve bu temelde Türkiye’ye para verilmesini doğru bulmadıklarını söyleyerek, “Mülteci krizine Avrupa çapında bir çözüm yapılması gerekiyor. AB, demokrasi sözünü sık sık ağzına almaktadır. Ancak insan hakları ihlali karşısında suskundur. AB’nin Erdoğan rejiminin uyguladığı bu baskıya karşı susmaması gerekiyor” dedi. Suriye ve Rojava’ya yönelik Türkiye’nin saldırılarına da dikkat çeken Riexinger, AB ülkelerinin DAİŞ’e karşı savaş yürüttüğünü ancak bir tarafından da DAİŞ’e destek veren Erdoğan’ı desteklediklerini ifade etti.

‘SOL PARTİ DİRENİŞİNİZİN ARKASINDADIR’

AB ülkelerinin Erdoğan’ı durdurması gerektiğinin altını çizen Riexinger, “Çok sayıda insan hayatını kaybetti ve her gün de bu kayıplar yaşanıyor. Bu çatışmaların son bulması için askeri çözüm olmamalı. Almanya hükümetinin burada yaşananları için büyük sorumluğu vardır. Almanya’da hükümetin, Erdoğan hükümetine destek vermemesi için daha çok çalışacağız. Erdoğan üzerinde AB baskı oluşturması ve barışçı çözümün gerçekleştirilmesi için büyük çaba göstermeliyiz. Eminiz ki Avrupa’da halkın çoğu Erdoğan rejimine destek vermemektedir. Biz buna da inanıyoruz. Biz sol parti ve solcular için halkların kendi kaderini tayin etme hakkı pazarlık edilemez. Sizin verdiğiniz bu çok önemli mücadelede ve direnişte başarı diliyorum. Bilin ki sol parti arkanızdadır” şeklinde konuştu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter