Dolar : Alış : 4.6284 / Satış : 4.6367
Euro : Alış : 5.4214 / Satış : 5.4312
HAVA DURUMU

Diyarbakir30°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14253 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yüksekova yerle bir edildi!

Tweet
13 Haziran 2016 - 1.789 kez okunmuş
Ana Sayfa » FOTO GALERİ»Yüksekova yerle bir edildi!

78 gün süren sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırıldığı Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde operasyonların ilçeye faturası ağır oldu. Yasak nedeniyle 100 binden fazla kişinin göç ettiği ilçede resmi olmayan rakamlara göre 6 bini ağır olmak üzere 8 bin 500 ev ile 9 okul ve 11 cami hasar gördü. Evlerin içindeki eşyalarla birlikte yakılıp yıkıldığı ilçede vatandaşlar karşılaştıkları manzara karşısında isyan etti. Kuran-ı Kerim ve birçok kutsal eşyanın yakıldığı evlerden geriye enkaz yığını kalırken, sokaklarda ise mühimmat parçaları ile dolu. Birçok evin duvarında ırkçı ve hakaret içerikli yazıların dikkat çektiği ilçede vatandaşlar, “Bunun adı düşmanlıktır, bu bir katliamdır” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde 13 Mart’ta ilan edilen sokağa çıkma yasağı 30 Mayıs’ta kısmi olarak kaldırıldı. 78 gün süren sokağa çıkma yasağı ve yürütülen operasyonların ilçeye faturası ağır oldu. Kışla, Orman, Mezarlık ve Cumhuriyet mahalleleri olmak üzere ilçe genelinde büyük bir yıkım yaşandı. 120 binin üzerinde nüfusa sahip olan ilçede 100 binden fazla kişi göç ederken, Van’a 4 bin, Hakkâri merkeze 1800 aile göç etti. Şemdinli ve Çukurca ilçeleri ve köylere de büyük bir göç yaşandı. Yasağın kaldırılması ile birlikte evlerine geri dönen vatandaşlar ilçe girişinde uzun bir araç kuyruğu oluşturdu. Olağanüstü önlemler altında büyük umutlarla evlerine dönen vatandaşların karşılaştığı tablo büyük bir hayal kırıklığına neden oldu. Çoğu yakılıp yıkılan evleri ile karşılaşırken, kimileri de evlerinin sadece enkazını buldu.

8 BİN 500 EV HASAR GÖRDÜ

Resmi olmayan verilere göre ilçenin tamamında 6 bini ağır olmak üzere 8 bin 500 ev ile 9 okul ve 11 cami hasar gördü. Operasyon dışında kalan ve devlet güçlerinin denetiminde bulunan mahallelerde de ev ve iş yerlerinde ciddi hasarların olduğu dikkat çekerken, yasağın ilan edildiği diğer ilçelerde olduğu gibi Yüksekova sokaklarında da yazılamalar dikkat çekti. Akla gelebilecek her türlü ev eşyasının yakıldığı evlerde maddi hasarın yanı sıra büyük bir manevi tahribat da yaşanmış. Gördükleri manzara karşısında gözyaşlarını tutamayan vatandaşlar evlerinin enkazında kurtarabilecekleri eşyaları arasa da eşyaların birçoğu kullanılmaz hale gelmiş durumda. Enkazların üzerinde sağa sola dağılmış çocuk oyuncakları, fotoğraflar, ev eşyaları, Kuran-ı Kerim, hadislerin bulunduğu tablolar dikkat çekiyor.

“BU MÜSLÜMANLIK MI?”

Yakılıp yıkılan iki katlı evinde karşılaştığımız bir yurttaş elinde yarısı yakılmış halde bulunan Allah’ın 99’un isminin yer aldığı tabloyu enkazın arasından çıkarırken isyan ediyor. “Bu mu Müslümanlık? Bunun suçu neydi?” diyen yurttaş, “Söyleyecek söz yok. Ne diyelim zaten her şey ortada” diyerek konuşmak istemiyor. Hemen yan taraftaki enkazda bulunan iki yaşlı amca da gözlerinden akan yaşlarla evlerinin son halini seyrediyor. Aynı mahallede bulunan ve ağır tahribat görerek kullanılamaz hale gelen cami de göze çarpıyor. Neredeyse insanların tüm kutsallarının zarar gördüğü ilçede ağır bir hava hakim.

DUVARLARDA BİLİNDİK YAZILAR

İnsanların en çok içerlendikleri nokta ise adete kara tahta gibi kullanılan duvarlarına yazılan ırkçı ve hakaret içerikli yazılamalar. Dikkat çeken bazı duvar yazıları şöyle: “Ne mutlu Türküm diyene”, “Benimle evlenir misin Laz uşağum”, “Tarih şahadete susamış bir ülkücüden daha müthiş bir silahın olmadığını yazacak”, “TC, biz geldik”, “Bize her yer Angara”, “Yüksekova Genelevi”, “Şiir turanda, şiir Yüksekova’da”, “Allah var gam yok JÖH, PÖH”, “O…’lara kürtaj bedava olsun sonra biz uğraşıyoruz a…”, “Etekliler biz buradayız”, “Apo p…” ve “Aşk Yüksekova’da yaşanıyor güzelim BÖH-PÖH”.

“YATAK ODASINA GİRİLEN YURTTAŞ EVİNİ GÖRDÜ VE…”

Bir özel harekatçının yatak odasına girerek aynaya rujla, “Aşk Yüksekova’da başka yaşanıyor. Gonyalı Beyşehir” yazdığı evin sahibi de evinin son halini gördü. Yüksekova Belediyespor Sportif Faaliyetler Direktörü Cengiz Uzunköprü ile eşi eve girer girmez karşılaştıkları manzara karşısında şok geçirdi. Eve girer girmez direk yazının yazıldığı yatak odasına giren Uzunköprü çifti, yazının silindiğini ve odanın dağıtılmış hali ile karşılaştı. Darmadığın edilen evde birçok eşya zarar görmüş. Tüm değerli eşyalarının kırıldığı evde neredeyse kullanılacak eşya kalmamış. Maddi ve manevi tazminat davası açacağını söyleyen Uzunköprü, “İnanıyorum ki yatak odasına yazılan o yazıdan sonra tekrar geri gelmişler. Çünkü geldiklerinde iki defa evi dağıtıp her şeyi kırmışlar. Evde bir bardak dahi bırakmamışlar. Ne diyeceğimi bilemiyorum. Tüm mal varlığım buydu. Zararımın karşılanmasını istiyorum” dedi.

İLK KEZ İŞ YERİ SAHİBİ OLMUŞTU

20 yıl boyunca berber dükkanında yevmiye ile çalışan Selami Serdar adlı yurttaş yasaktan 5 ay önce Yeşildere Mahallesi’nde ilk kez kendine ait bir berber dükkanı açmıştı. 27 Bin TL masraf edip iş yeri açan Serdar, yasağın ilan edilmesi ile birlikte köydeki akrabalarının yanına yerleşir. Yasağın kaldırılmasının ardından ilçeye geri dönen Serdar harabeye dönmüş iş yeri ile karşılaştı. “İlk kez iş sahibi oldum ama o da kursağımda kaldı” diyen Serdar, “Zararımın karşılanmasını istiyorum” dedi.

“GEÇMİŞİM YOK…”

Harabeye dönen evinin içinde çaresizce gezinen Ferhat Düşünmez adlı vatandaş karşılaştığı manzara karşısında “Bunun adı düşmanlıktır ve bu bir katliamdır” dedi. “Burası sözün bittiği yerdir” diyen Düşünmez, “8 yaşındaki kızımın bir gitarı vardı, onun gitarıyla birlikte hayallerini kırdılar. Bunun hesabını kim bana verecek? Karımın okuduğu Kuran açıktı. Kutsallarımıza bile el uzatılmış. Evlilik cüzdanım bile yanmış. Fotoğraflarım yok, geçmişim yok. Evimde güvenlik güçleri kalmış, onlar evi kullanmışlar. Evimde bize hakaret ettiler. Evimiz pislettiler bizi kirlettiler” şeklinde konuştu.

(HABER: Sertaç KAYAR)

(FOTO: Esat AYDIN)

  

1561 Total Views 3 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
  TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter