Dolar : Alış : 3.0317 / Satış : 3.0371
Euro : Alış : 3.3288 / Satış : 3.3348
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir40°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 9879 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Vicdan sahipleri rahatsız”

Tweet
22 Temmuz 2016 - 247 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»“Vicdan sahipleri rahatsız”

 

Diyarbakır Barosu’na üye avukatlar, katledilen Baro Başkanı Tahir Elçi için her hafta Diyarbakır Adliyesi önünde düzenlenen eylemde bir araya geldi. Adliye önünde zırhlı araçlarla yoğun önlem alan polis, basın emekçilerini Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın adliye önünde açıklamada yapılmayacağına dair sözlü talimatı olduğunu söyleyerek, alandan uzaklaştırmak istedi.

“SENİ UNUTMAYACAĞIZ”

Baro Başkanvekili Ahmet Özmen’in polis ile yaptığı görüşmeler sonucunda, adliye binasının görüntülerde yer almaması şartıyla açıklamaya izin verdi. Avukatların cüppeleriyle katıldığı açıklamaya, Şanlıurfa Barosu Başkanı Hikmet Delebe ve baro üyesi avukatlar da destek verdi. Açıklamada, üzerinde Elçi’nin fotoğrafının yer aldığı Kürtçe ve Türkçe yazılı “Seni unutmayacağız” pankartı açıldı.

“DİYARBAKIR BAROSU’NUN YANINDAYIZ”

Baro Başkanvekili Ahmet Özmen, Elçi’nin katledilmesi ile ilgili etkili ve hızlı soruşturma yapılmamasını protesto etmek için burada olduklarını kaydetti. Ardından söz alan Şanlıurfa Baro Başkanı Hikmet Delebe ise soruşturmaya dikkat çekmek için Diyarbakır’a geldiklerini belirterek, “Onlarca kamera önünde gerçekleşen bu cinayet üzerinden 8 ay geçmiş. Ancak bu güne kadar Tahir Elçi dosyasında bir arpa boyu yol bile alınabilmiş değil. Görünen o ki bu dosyada bir gelişme sağlanmayacak. Urfa Barosu olarak bir ilke kararı aldık. Tahir Elçi soruşturmasının etkili bir şekilde sürdürülmesi için Diyarbakır Barosu’nun yanında olacağız. Cinayetin bugüne kadar aydınlatılamaması vicdan sahibi olan insanları özüyor. Rahatsız ediyor” dedi.

“KÜRT SORUNUNA KATKI SAĞLAR”

Askerin darbe girişiminin sadece siyasi iktidara değil bütün topluma yapıldığını belirten Delebe, “Darbeye karşı toplumda büyük bir mutabakat oluştu. Bu toplumsal birliktelik Türkiye’nin en büyük sorunu olan Kürt sorunun çözümüne katkı sağlayacağına inanıyoruz” diye belirtti. AKP’nin Türkiye genelinde uygulamaya koyduğu OHAL’e değinen Delebe, OHAL’in demokratik hakları ve kazanımları engellemesini, bertaraf etmesini kabul etmeyeceklerini söyledi.

“TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Bir gazetecinin, Şırnak’ta gözaltında alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan DBP Yöneticisi Hurşit Külter’in akıbeti konusunda baroların hangi girişimlerde bulunduğuna yönelik sorusuna cevap veren Diyarbakır Baro Başkanvekili Ahmet Özmen, bölge baroları olarak 8-9 Temmuz’da Bingöl’de yaptıkları toplantıda Külter’in akıbeti konusunda açıklama yaptıklarını hatırlattı. Faili meçhul ve gözaltındaki kayıplar için açılan davalarda cezasızlığın büyük sorun olduğunu belirterek, sonuna kadar bunların takipçisi olacaklarını vurguladı. Açıklama 5 dakikalık oturma eylemi ardından sona erdi.

242 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
↑ Back To Top ↑