Dolar : Alış : 5.9944 / Satış : 6.0052
Euro : Alış : 6.8267 / Satış : 6.8390
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir39°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14282 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Vatandaş ‘yeni anayasa’ istiyor

Tweet
09 Aralık 2016 - 602 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Vatandaş ‘yeni anayasa’ istiyor

Hükümet 13 maddeden oluşan yeni anayasa taslağını çok yakın zamanda Meclis’e sunacak. Yapılan kamuoyu araştırmalarına göre vatandaşların büyük çoğunluğu yeni bir anayasanın gerekli olduğuna inanıyor. Andy-Ar’ın yaptığı araştırmaya katılanların yüzde 73,6’sı bu tezi desteklerken, yeni bir anayasanın oluşturulmasını parti bazından en çok destekleyen kesim ise 84,8 ile Ak Parti seçmeni oldu. Buna fikirsel olarak en az destek sunan kesim ise yüzde 56,7 ile CHP oldu. Gazete olarak Diyarbakır’da “yeni anayasa çalışmalarında” vatandaşın nabzını tuttuk. Vatandaşların en çok eleştirdiği konuların başında “Anayasa taslak çalışmalarının Ak Parti ve MHP üzerinden yürütülmesi” ve “HDP’li vekillerin cezaevindeyken oluşturulacak bir anayasanın sağlıklı bir anayasa olamayacağı” yönünde.

“GENÇ NÜFUS YENİ ANAYASA İSTİYOR”

Partilerin sürekli dile getirdiği yeni anayasa konusu, son haftalarda ‘güçlendirilmiş/partili cumhurbaşkanlığı sistemi’ni de içeren bir değişiklik paketiyle yeniden gündemde. Andy-Ar’ın 15-17 Kasım tarihleri arasında yaptığı kamuoyu araştırması, yeni anayasanın gerekli olduğunu düşünenlerin oranının yüzde 73.6, aksi yönde düşünenlerin oranının ise yüzde 21.1 olduğu ortaya koydu. Parti bazında dağılıma bakıldığında Ak Partili seçmenlerin yüzde 84.8’i, CHP’li seçmenlerin yüzde 56.7’si, HDP’li seçmenlerin yüzde 74.5’i, MHP’li seçmenlerin de yüzde 71.1’i yeni anayasaya ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Yeni anayasaya en fazla karşı olanlarsa yüzde 39 oranıyla CHP’li seçmenler. Yaşa göre dağılımda en yüksek oran yüzde 79.6 ile 25-34 yaş grubunda olurken, onu yüzde 74.8’le 45-54 yaş grubu, yüzde 73.2 35-44 yaş grubu, yüzde 71 ile 55 yaş üstü ve yüzde 67.5 ile 18-24 yaş grubu takip etti. Bu da gençlerin bir kısmının yeni anayasaya ihtiyaç olmadığı görüşünde olduğunu ortaya koyuyor.

ETNİK VURGUYA KARŞI…

Araştırmada yurttaşların yüzde 62,7’si “Yeni anayasada Türklüğe vurgu yapılmalı mı?” sorusuna ‘Evet’ yanıtı verirken, ‘Hayır’ diyenlerin oranı yüzde 31,7 oldu. Ancak yurttaşların yüzde 53,4’ü anayasada etnik unsura vurgu yapılmaması gerektiğini düşünüyor. Bu yönde düşünenlerin oranı ise yüzde 36,1. Partilere göre dağılıma bakıldığında Türklüğe vurguyu MHP’li seçmenlerin yüzde 80,3’ü, AKP’li seçmenlerin yüzde 68,3’ü ve CHP’li seçmenlerin yüzde 58.6’sı savunurken, HDP 71.3 oranında Türklüğe vurguya karşı çıkıyor. Etnik unsura vurgu yapılmamasını en çok savunanlar yüzde 46,6 ile Ak Parti’li seçmenler olurken, onu yüzde 43,6 ile HDP’li seçmenler izledi. CHP’li seçmenler yüzde 73,6 ile MHP’li seçmenler ise yüzde 57,7 ile etnik unsur vurgusuna karşı çıktı.

ACAR: YENİ ANAYASA BEKLENTİSİ DAHA DA ARTACAK

Verileri yorumlayan ANDY-AR Sosyal Araştırmalar Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Acar, yurttaşların yeni anayasa konusunda net karar verdiğini belirterek, “Zaten 2011 seçimlerinden bu yana ülke gündeminde olan bir konu. Partiler seçimlerde bunu propaganda haline getirdi. Seçmende bir beklenti yaratıldı. Bu beklenti hâlâ güçlü. Bu oran daha da artacaktır” diye konuştu.

ÇOĞUNLUK GENEL SEÇİME KARŞI

Yurttaşların yüzde 71,1’i “Genel seçime gidilmeli mi?” sorusuna ‘Hayır’ yanıtını verirken, ‘Evet’ diyenlerin oranı yüzde 24,1’de kaldı. Partilere göre dağılıma bakıldığında genel seçim istemeyenlerin yüzde 77,3 oranıyla AKP’li seçmenlerde olurken, onu sırasıyla yüzde 70,4 ile MHP’li seçmen, yüzde 68,7 ile CHP’li seçmen, yüzde 54,3 ile HDP’li seçmen izledi. Yaşa göre dağılımda ise 55 yaş üstü grubun yüzde 75.2’si, 44–54 yaş grubunun yüzde 75.2’si, 35-44 yaş grubunun yüzde 70.7’si, 25-34 yaş grubunun yüzde 65.1’i, 18-24 yaş grubunun da yüzde 61.1’i yeni anayasada karşı olduğunu belirtti.

ACAR: HALK, SEÇİMLERİ EKONOMİYLE İLİŞKİLENDİRİYOR

Verileri yorumlayan Acar, son 2,5 yılda dört farklı seçime gidildiğini hatırlatarak, “Türkiye seçim istemiyor, çünkü millet seçimlerden bıktı diyebiliriz. Türkiye seçmeni, seçimleri istikrarsızlık ve belirsizlik olarak yorumluyor. Dolayısıyla bu seçimleri geçmişte bırakmış ve önüne bakan bir pozisyonda görmek istiyor Türkiye’yi. Sonuç olarak seçimlerin ekonomiyle de bağlantılı olduğuna atıfta bulunarak korktuğunu söyleyebiliriz” dedi.

Peki, bu konuda sokaktaki vatandaş ne düşünüyor?

“İKİ PARTİ İLE ANAYASA HAZIRLANMAMALI”

Hasan Bilik (Üniversite Öğrencisi): “Son zamanlarda medyanın bir numaralı haber konusu olan yeni anayasada insan haklarının temel ilkelerinden biri olan yaşama özgürlüğü idam söylemleriyle askıya alınacak gibi görünüyor. Evrensel ilkeler temelinde olması gereken yeni yaşam bildirimiz tam tersi gericilik ve yobazlık temeli üzerine kurulacak gibi. Ülkenin en azından mecliste 4 siyasi temsilcisi bulunuyor. Bu siyasi partiler ülkenin tamamını temsil etmiyorken yeni anayasa çalışmalarına sadece iki parti iş birliğine mi bakacaz. Her gün anti demokratik uygulamalara tabi tutulduğumuz bu günlerde yeni yaşam bildirisinin bizleri bir arada tutacak temelde olması gerekirken ülkede siyasi ve toplumsal çatlağı iyice derinleştirecek türden olacak gibi. Bu ülkede yaşayan bir birey olarak bu durumun rahatszlığını her an derinleşmiş bir cukurda balıgın son cırpınısı gibi kurtulmayı beklemek istemiyorum. Yeni anayasanın tek adamlığa degil toplumsal birliğe huzura ve barışa hizmet etmesini bekliyorum”.

“TÜM KESİMLERİN İÇİNE SİNMELİ”

Kadir Buttanrı (Esnaf): Türkiye darbe anayası ile yönetiliyor. Türkiye’de yıllardır süregelen bir anayasa tartışması var. Bana soracak olursanız bende yeni bir anayasa ile yönetilmemiz gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bildiğiniz gibi darbe anayasası ile yönetiliyoruz. Ve oluşturulacak olan bu yeni anayasanın insan hak ve özgürlüklerini yasalarla güvence altına alan, ifade özgürlüğüne saygı duyan ve idam tartışmalarını içermeyecek bir anayasa olmalı. Şu an Türkiye’de muhalif bir partinin vekilleri cezaevindeyken oluşturulacak bir anayasanın Avrupa Birliği standartında, kişi hak ve özgürlüklerine saygı duyan bir anayasa olması beklenemez. Oluşturulacak anayasanın tüm kesimlerin içine sinen tüm siyasi partilerin katılımı ile gerçekleşmiş görüşmeler sonucu oluşturulmasında fayda görüyorum. Yeni anayasanın özgür bir basın ortamını oluşturmasını ve Türkiye’de basının içine düştüğü durumdan kurtarılması noktasında çözüm içerici yasaları barındırmasını bekliyorum” dedi.

553 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..
  • RSS
  • Facebook