Dolar : Alış : 2.8834 / Satış : 2.8886
Euro : Alış : 3.2102 / Satış : 3.216
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir42°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 9828 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tuncel: Kayyuma izin vermeyeceğiz

Tweet
14 Temmuz 2016 - 226 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Tuncel: Kayyuma izin vermeyeceğiz

DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Batman’da yaptığı konuşmada kayyuma asla izin vermeyeceklerini belirtti. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, partisinin Batman’daki toplantısında açıklamalarda bulundu. Batman Belediyesi Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya Tuncel’in yanı sıra MYK üyeleri, Batman Belediye Eş Başkanları Sabri Özdemir ve Gülistan Akel, il ve ilçe eş başkanları ile HDP Batman milletvekilleri katıldı.

Tuncel’in açıklamasından satır başları şöyle:

“DİYARBAKIR ZİNDANINDA KİMLİKSİZLİK, KİŞİLİKSİZ DAYATILDI”

“Diyarbakır zindanında yaşanan vahşet bugün filmlere konu oluyor. Oradaki vahşetin ne korkunç olduğunu çok iyi biliyoruz. Diyarbakır zindanında kimliksizlik, kişiliksiz dayatıldı. Bu dayatmaya karşı direniş tarihi yazıldı. 14 Temmuz bir direniş tarihidir. Ölüm orucu direnişinde yaşamını yitirenleri bir kez daha saygıyla anıyorum. Onların yürüttüğü mücadele bugün insanlık adına, demokrasi adına büyük kazanımlar ortaya çıkardığının altını bir kez daha çizmek istiyoruz. Onlar, insanlığa bir şey öğrettiler.

“FAŞİZM KARŞISINDA DİZ ÇÖKÜLMEZ, DİRENİLİR”

“Biz diyoruz ki faşizm karşısında diz çökülmez, direnilir. Şimdi yoldaşlarımız bu geleneği Sur’da Cizre’de Nusaybin’de, Gever’de, Şırnak’ta yaşamın her alanında hayata geçiriyorlar.

“BU HALK KAYYUMA İZİN VERİR Mİ?“

“Halkımızın bin bir emek kazandığı belediyelerimize göz dikmişler. Her gün arkadaşlarımıza yönelik gözaltı baskı ve siyasi soykırım operasyonları yapıyorlar. Bugün Mazıdağı Belediyesi Eş başkanlarımız da devlet tarafından görevinden uzaklaştırıldı. Batman Belediye Eş Başkanlarımız da görevden uzaklaştırıldı. Bütün bunlara rağmen belediyelerimizin halkına yönelik hizmetlerini engelleyemediler. Halkın iradesini engelleyemediler. Şimdi de kayyum tartışmalarını yapıyorlar. Kayyum atayacaklarmış. Bu kayyum gelecek Batman’ı yönetecek. Bu mümkün mü? Yüzde 70 oyla seçilen Batman Belediyesi Eş Başkanı’nı hukuksuz bir şekilde görevden atayacaksın, hizmet etmesini engelleyeceksin, sonra da atanmışlarına yetki vereceksin, gelip belediyelerimize el koyacaklar. Buna biz izin verir miyiz? Bu halk buna izin verir mi? Bu halk buna izin vermez. Mesele belediye eş başkanlarımız ve meclis üyelerimiz değil, mesele halkın iradesidir. Halk kendi iradesine sahip çıkacaktır. Kayyuma izin vermek faşizme boyun eğmek demektir. Buna izin vermek demek Erdoğan’ın biat kültürüne yol vermek demektir. Biz buna asla yol vermeyeceğiz. Faşizmin Kürdistan’da hüküm sürmesine asla izin vermeyeceğiz. Henüz doğmamış çocuklarımızı bile terörist olarak gören bir zihniyetle karşı karşıyayız. Belediyelerimiz teröristlere hizmet veriyor diyorlar. Terör dedikleri Batman, Mardin, Şırnak, Amed Halkı. Bir bütün Kürdistan halkı.

“HALKA HİZMETİ ENGELLEMEYE ÇALIŞIYORLAR”

“Halka hizmeti engellemeye çalışıyorlar. Fiilen bazı belediyelerimize kayyum atanmış durumda. Bazı belediyelerimiz çalışamaz hale getirilmiş. Biz soruyoruz? İstanbul Belediyesi’ne verdiğiniz paraları İstanbul Belediyesi ne yapıyor? Melik Gökçek ne yapıyor. Müfettişler oradaki yolsuzlukları, hukuksuzlukları bir gün olsun araştırmış değil.

“AKP İLE YENİ BİR DÖNEM MÜMKÜN DEĞİL”

“AKP faşizmine karşı mücadeleyi büyütmek, varlığımızı ve özgürlüğümüzü sağlamak için mücadeleyi büyütmekten başka şansımız yok. AKP ile yeni bir dönem mümkün değildir. Bütün ilkeleri yerle bir olmuş bir anlayışla hiç bir sorun çözülemez. Dün yanlış dediklerine bugün doğru, dün doğru dediklerine bugün yanlış diyorlar. Artık ne yapacakları belli değil. Onları bu hale getiren halkımızın direnişidir. Yenilmekle karşı karşıyadırlar. Yerel demokrasiyi güçlendirerek, belediyelerimize sahip çıkarak önümüzdeki dönemi birlikte belirleyeceğiz. Zor bir dönem ama aynı zamanda tarihi bir dönemden geçiyoruz. Bu tarihi dönemde Özgürlük, adalet, barış isteyenler mi kazanacak yoksa zalimler mi kazanacak buna bizim mücadelemiz karar verecek. Bu tarihi dönemeci aşmak durumundayız.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
↑ Back To Top ↑