Dolar : Alış : 3.0573 / Satış : 3.0628
Euro : Alış : 3.3704 / Satış : 3.3765
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir37°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 9867 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tuncel: “Dik duran bir halk var”

Tweet
09 Temmuz 2016 - 141 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Tuncel: “Dik duran bir halk var”

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclisi, Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel başkanlığında Diyarbakır’da toplandı. Kayapınar Belediyesi Konferans Salonu’nda yapılan PM toplantısı iki gün sürecek. Türkiye’de yaşanan son gelişmelerin ele alınıp tartışılacağı toplantıda, bu yönelime ilişkin bir yol haritası çıkarılacak. Alınacak kararlar ise sonrasında sonuç bildirgesiyle kamuoyuyla paylaşılacak. Toplantının basına açık ilk bölümünde yapılan açılış konuşmasını DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel yaptı.

“DİK DURAN BİR HALK VAR”

Ramazan ayı ve bayram sürecinde gerçekleştirdikleri temaslar üzerinde durup, Türkiye’nin birçok yerinde halk bir araya geldiklerini dile getiren Tuncel, “Gittiğimiz her yerde halkımızın morali ve özgürlük sevdasının çok yüksek olduğunu gördük. AKP faşizmine karşı dik duran bir halk var. Halkımız AKP’nin savaş politikaları nedeniyle bayramı kutlamadı. Halk bayramı mezarlıklarda değerlerine sahip çıkarak geçirdi” dedi.

“KENDİLERİNİ DEVLET YERİNE KOYAN KİŞİLER VAR”

Devamında son dönemde bölgede adı konulmamış bir OHAL yaşandığını söyleyen Tuncel, bölgede bugün 90’lı dönemleri aşan bir polis devleti ile karşı karşıya olduklarını savundu.  İdil’de karşılaştıkları yaklaşımın ise bunun en son örneği olduğunu vurgulayan Tuncel, “Mehter marşıyla saldırıya uğramamız tamamen halkla dayanışmamızın engellenmek istenmesindendi. Aracımız durdurularak ağza alınmayacak hakaretler ve cinsiyetçi küfürler edildi. Buralarda kontrolsüz hareket eden ve kendilerini devlet yerine koyan kişiler var. Bunlar İŞİD’vari yöntemlerle halkı tehdit ediyorlar. Bunlar kim hangi yetkiyle Kürdistan’da geziyor?” diye sordu.

“34 İNSAN DİRİ DİRİ YAKILACAKTI!”

Bu kişilerin Lice’de de ortaya çıkarak 34 köylüyü yakmaya çalıştığını dile getiren Tuncel, şunları söyledi: “Lice’de sakallı ve kollarında Arapça yazılar olan bu kişiler, ellerinde benzin bidonlarıyla geziyor. Gözaltına alınan 34 köylüye ‘sizi yakmaya geldik’ diyorlar. Köylüleri gözaltına alan subay, bu kişileri müdahale etmeseydi 34 insan diri diri yakılacaktı. Şimdi burudan soruyorum. Bunlar Efkan Ala’yı mı, Erdoğan’a mı bağlılar? Bunun cevabını vermek zorundalar.”

“DİRENMEK HERKESİN GÖREVİ”

Sözlerinin devamında AKP’nin dayattığı çözümsüzlük politikalarıyla Kürtlere “soykırım” uygulandığını ileri süren Tuncel, “Biz katliamlara karşı sessiz kalmayacağız. AKP’nin Türkiye’ye getirdiği nokta kaos, çatışma ve krizdir. AKP, bu politikalarla Türkiye’yi uçurumun kenarına getirdi. Bu savaş politikalarına karşı direnmek ise sadece Kürtlerin değil, Türkiye’de yaşayan herkesin görevidir” diye konuştu. Son dönemde partilerine yönelik suçlamaların üzerinde de duran Tuncel, “Parti üyelerimiz ve yöneticilerimiz, Kürt halkının özgürlük mücadelesine öncülük ettiği için hedef haline getiriliyor. AKP hükümetine göre DBP’nin tüm yöneticileri ‘terörist’. Terörden bahsedeceksek devlet teröründen bahsetmeliyiz. Ne olursa olsun mücadelemizi halkımız ile birlikte yürüteceğiz” ifadelerini kullandı.

“IRKÇI SÖYLEMLERDE BULUNMAYACAĞIZ”

Tuncel’in üzerinde durduğu bir diğer konu ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’ye sığınan Suriyeli mültecilere vatandaşlık vereceğine dair yaptığı açıklama oldu. Tuncel, buna ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Mesela Suriyelilere vatandaşlık vermek değil. AKP bununla kendi rantını ve siyasal projelerini uygulamaya çalışıyor. Hala Türkiye’de mülteci kanunu yok. Sadece Avrupa’dan Türkiye’ye gelenler mülteci olarak kabul ediliyor. Türkiye’ye sığınan 2 milyon 700 bin mülteci AKP’nin IŞİD kampına çevirdiği yerlerde yaşıyor. Mültecileri yönelik nefret suçu ve ırkçı söylemlerde bulunmayacağız. AKP vatandaşlık vereceği mültecileri, Kürdistan’da, Alevilerin yoğun yaşadığı yerlere yerleştirip, buralardaki demografiyi değiştirip istediği sonucu almaya çalışacak. Kürtlere ve Alevilere karşı AKP koridoru oluşturmaya çalışacaklar. Gelin mülteci kanunu çıkarıp, mültecilerin sığınma, barınma ve sağlık sorunlarını çözelim.”

“DİRENİŞ MUTLAKA BAŞARIYA GÖTÜRECEKTİR”

AKP’nin artık Türkiye’deki halklara verecek bir şeyinin kalmadığını da söyleyen Tuncel, AKP gitmeden Türkiye’ye demokrasinin gelmeyeceğini savundu. Hükümet’in Kürt karşıtı politikasının Türkiye’yi yalnızlaştırıp, uçurumun kenarına getirdiğine işaret eden Tuncel, “AKP hükümetinin artık Türkiye’ye vaat edeceği bir şey yoktur. DBP olarak bu süreçte bize daha çok görev düşüyor. Yerel demokrasiyi geliştirmek, halkımıza öncülük etme sorumluluğumuz var. Bu konuda hazırız. Önümüzdeki süreç daha zorlu olacaktır. Bu süreci tarihi bir süreç olarak değerlendiriyorum. Ortadoğu’daki tüm gelişmeler bize gösteriyor ki demokrasi dolu günler yakındır. Bizler hiç olmadığı kadar bu sürece hazırız. Zaman ezilenlerin, yok sayılan ve direnen halkların zamanıdır. Silopi, Sur, Cizre, Nusaybin ve Yüksekova’da gördük. Zaman ezilenlerin, yok sayılan ve direnen halkların zamanıdır. Direniş mutlaka başarıya götürecektir” ifadelerini kullandı.

8 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
↑ Back To Top ↑