Dolar : Alış : 2.9846 / Satış : 2.9899
Euro : Alış : 3.3087 / Satış : 3.3147
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir40°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 10069 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tuncel: ‘Darbe tehlikesi sürüyor’

Tweet
06 Ağustos 2016 - 314 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Tuncel: ‘Darbe tehlikesi sürüyor’

DTK Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, 15 Temmuz darbe girişimine vurgu yaptı. Yapılan darbe girişimi ile devlete sızma durumunun olmadığını belirten Tuncel, “Devleti ele geçirme durumu var. AKP’nin İttifakı bozulmuştur, savaş politikaları karşısında yenilmiştir. Askeri darbe püskürtülmüş gibi görünebilir, ama halen bu tehlike devam ediyor” dedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Ara Dönem Genel Kurul Toplantısı,’nda konuşan DBP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel, tarihi bir dönemde DTK’nin genel kurul gerçekleştirdiğini belirterek, yaşanan süreç karşısında ortaya konulacak planlamanın önemli olduğunu vurguladı. Tuncel, “Yapılan darbe girişimi ile devlete sızma durumu yok, devleti ele geçirme durumu var. AKP’nin İttifakı bozulmuştur, savaş politikaları karşısında yenilmiştir. Askeri darbe püskürtülmüş gibi görünebilir, ama halen bu tehlike devam ediyor. Bunu AKP’de Erdoğan’da biliyor” diye konuştu.

“NEFES ALAN KANALLARI TIKATMA ÇABASI VAR”

Tuncel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Nefes alan kanalları tıkatma saldırısıyla karşı karşıyayız. Tam da onların saldırıyı gerçekleştirdiği noktada yerel demokrasiyi geliştirme çabamızı yükselteceğiz. Buna öncülük yapacak bir yapıya ihtiyaç var: DTK bu konuda öncülük etse bile, siyasal parti olarak bizlerin de bu konuda öncülük etmek görev ve sorumluluğumuzdur. Halkla güçlü bir buluşmayı gerçekleştirerek bunu yapabiliriz. Demokratik cepheyi geliştirmemiz gerekiyor”

Nusaybin’de süren yasağa da dikkat çeken Tuncel, oradaki halk ile dayanışmanın büyütülmesi çağrısını yineledi. Tuncel “Nusaybin’de büyük bir direniş gerçekleştirildi, buna karşı üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmemiz boynumuzun borcudur” diye belirtti.

‘SİNİR UÇLARIMIZA DOKUNUYORLAR’

Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasını isteyen Tuncel, şunları söyledi: “Devlet bilinçli olarak bu politikayı sürdürüp Kürtlerin sinir uçlarına dokunuyor. Nabzını ölçüyor. Kendi yaverlerine bile güvenmedikleri bir aşamada, biz adalet bakanın nasıl güvenelim, yaptıkları sorun yok sözünü kabul edemeyiz. Kürt halk önderi Sayın Öcalan özgürlüğüne kavuşuncaya kadar eylemsellik içerisinde olacak. Derhal CPT’nin gelip bir görüşme yapması gerekiyor. Aksi takdirde yaşananlar bütün Türkiye’de büyük sorunların yaşanmasına neden olur.”

DTK Ara Dönem Genel Kurul Toplantısı, yapılan konuşmaların ardından basına kapalı olarak devam etti. Kurulda, siyasal süreç değerlendirmesi yapılarak karar tasarıları ve sonuç bildirgesi komisyonları oluşturulacak. Faaliyet raporu okunması ve değerlendirilmesi, karar tasarısı önerilerinin alınması ve değerlendirilmesi ele alınacak.

302 Total Views 20 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
↑ Back To Top ↑