Dolar : Alış : 2.8796 / Satış : 2.8848
Euro : Alış : 3.2021 / Satış : 3.2079
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir14°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 7021 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tokmak’tan ‘ILS’ cihazı tepkisi

Tweet
11 Ocak 2016 - 351 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportaj»Tokmak’tan ‘ILS’ cihazı tepkisi

Diyarbakır’da 8 Ocak 2003 tarihinde meydana gelen ve 75 yolcunun hayatını kaybettiği uçak kazasında yaralı olarak kurtulan Celal Tokmak, kazayı her yıl değil her an yeniden yaşadığını vurgulayarak, 300 trilyonluk yeni terminal binası ve apron yapılmasına rağmen halen ILS cihazının alınmamasına tepki gösterdi. Yeni Terminal Binası’na kazada hayatını kaybeden 75 insanın adının verilmesi için yaptıkları girişimlerinin sonuçsuz kalmaması yönünde Diyarbakır Vekillerine çağrıda bulundu.

Diyarbakır’da 2003 tarihinde meydana gelen uçak faciasından 4 kişi ile birlikte yaralı olarak kurtulan Celal Tokmak, kaza anını, sonrasını haberdiyarbakir.gen.tr’ye değerlendirdi. Bir iç giyim mağazasının sahibi olan ve kaza günü İstanbul’dan Diyarbakır’a gelen uçakta yolcu olarak bulunan Tokmak, olay anının sadece yıldönümünde değil her an hatırladığını söylüyor.

KAZAYI UNUTMAM MÜMKÜN DEĞİL

2003 tarihinde İstanbul’dan Diyarbakır’a gelen uçağın içinde olduğunu ifade eden Tokmak, “Akşam kaza geçirdik. Kaza sonucu uçakta bulunan 75 vatandaşımız vefat etti. 13 yılda bu kazayı unutmamız mümkün değil. Kazayı sadece yıldönümlerinde değil, her an sürekli hatırlıyorum. En ufak bir patlama sesi veya herhangi bir kaza da bile o anı hatırlıyorsunuz. Haliyle bu süreci şuanda sanki 13 yıl önce değil, şimdi yaşamış gibi oluyorum. Bölgede devam eden çatışmalardan kaynaklı tank, top ve silah seslerinden dolayı da kaza anı sürekli tazeleniyor. İnsanın unutması mümkün değildir. Psikolojik tedavilere rağmen bu anı hayatımın sonuna kadar unutacağımı sanmıyorum.

ÖNCE BASINÇ OLDU, SONRA KENDİMİZİ YERDE BULDUK

Tokmak, Kaza anında önce uçakta bir basıncın olduğunu, sonrasında kendisini yerde parçalara ayrılan uçağın dışında bulduğunu hatırlatarak, “Uçak düşmeden önce bir basınç oldu. Ve kendimizi yerde bulduk. Parçalanan uçaktan kendi ayaklarımızla çıktık. Işıklara doğru koşmaya başladık. Askerler bizi Hava Kuvvet komutanlığının kademe kapısında bekletilen ambulanslara taşıdılar. Çok sayıda yaralı arkadaşımız vardı.

ANILARI TAZELEMEMEK İÇİN AİLELERİ İLE GÖRÜŞEMİYORUZ

Vefat edenlerin ailelerinin tümüyle görüşemiyoruz. Birkaç arkadaş ile görüşebiliyoruz. Özellikle onları görmek istemiyorum. Çünkü kaza anının tazelenmesini istemediğim için görmek istemiyorum. Biz hayattayız ama onların çocukları, kardeşleri, babaları öldü. Hepsine Allah rahmet eylesin. Karşı karşıya gelmek istemiyorum.

KAZA YERİNE SÜREKLİ GİDİYORUM

Sürekli o kazanın olduğu yere gidip geliyorum. Oraya giderken, bir cenaze şeklinde oluyorum. Gelişmeleri takip de ediyoruz” diye konuştu.

13 YILDA DEĞİŞEN ‘RANT’ OLDU

13 yılda değişen tek şey rant olduğuna işaret eden Tokmak, şöyle dedi: “300 trilyonluk yeni bir terminal ve apron binası yaptılar. Taktir ediyoruz. Ama halen sivil bir havaalanına sahip değiliz. Terminal ve Apron değişti ama pist olarak askeri alan kullanıyor ve ILS cihazı yok. Özellikle Diyarbakır Milletvekillerini bu konuda kınıyorum.

YENİ TERMİNALE KAZAZEDELERİN ADI VERİLSİN

Yeni terminale 8 Ocak’ta yaşanan uçak faciasında yaşamını yitirenlerin adının verilmesi için defalarca kez dilekçe verdik. Diyarbakır milletvekilleri bu konuda da çok fazla duyarsız kaldılar. Ve halen duyarsızlıkları da sürüyor. Gönül isterdi ki askeri havaalanının şehir dışına çıkarılsın, ILS cihazı alınsın ve yeni Terminale 75 yolcunun adı verilsin”

(Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

(Bu haber sadece haberdiyarbakir.gen.tr’de var)

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter