Dolar : Alış : 2.8014 / Satış : 2.8064
Euro : Alış : 3.1908 / Satış : 3.1966
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 8244 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Tek yanlı ateşkes anlamsız”

Tweet
25 Nisan 2016 - 297 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»“Tek yanlı ateşkes anlamsız”

ABD’nin PKK’ye yaptığı silah bırakma çağrısına, ‘tek taraflı çağrıların anlamının olmadığı’ yanıtını veren Cemil Bayık, müzakerelere hazır olduklarını da vurguladı. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İlnur Çevik ise mevcut aşamada müzakere masasına geri dönülmesi yönünde bir düşünce olmadığının altını çizdi.  Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın da, Cemil Bayık’ın BBC’de yayımlanan röportajına tepki gösterdi. Kalın, “Terör örgütünü aklama çabaları gazetecilik değildir. Terör örgütünün başındaki kişi makul ve meşru gösterilemez” dedi

Cemil Bayık, Kürdistan Bölgesel Yönetimi topraklarındaki Kandil Dağı’nda BBC muhabiri Ian Pannell’ın sorularını yanıtladı. Bayık, ABD ile sürekli iletişim halinde olduklarını ima etti ve IŞİD’le mücadele için bunun kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Bayık’ın Ağustos ayında söylediği ABD ile temas kurdukları iddiasını Amerikan dışişleri bakanlığı reddetmişti. Bayık, içinde ABD ve Britanya’nın da bulunduğu koalisyon güçleriyle dolaylı temasları olduğunu sorusuna, “Direkt de sayılabilir. IŞİD’le koalisyon güçlerinden gizli mücadele yürütülmedi. Zaman zaman görüşmeler olmuştur. IŞİD’e karşı mücadele eden, gerillayla iletişime geçmek zorunda” diye yanıt verdi.

“MÜZAKERELERE HAZIRIZ”

Bayık ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass’ın PKK’ye yaptığı silah bırakma çağrısı hakkında da, ‘tek taraflı çağrıların anlamının olmadığını’ söyledi: “Bu savaş bir sonuçtur, buna yol açan nedenler var. Bize bu çağrıları yapanların Türkiye’ye de yapması gerek.” Cemil Bayık başta ABD olmak üzere uluslararası güçlerle kontakta olduklarını, kendilerine mektupla çağrı yapıldığını ve yanıt verdiklerini söyledi. “Savaşı başlatan biz değiliz ki bizden savaşın durdurulması istensin. Hem Türkiye’den hem PKK’den derhal savaşın durdurulup ateşkesin çift taraflı ilan edilmesini ve müzakerelerin başlatılmasını istemeliler” diyen Bayık, müzakerelere hazır olduklarını da kaydetti.

“ANKARA SALDIRILARI ARAŞTIRILSIN”

Daha önce KCK sözcüsü Serhat Varto, Ankara’da bir ayda iki bombalı saldırı gerçekleştiren TAK’la (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) aralarında organik bağ olmadığını öne sürmüştü. Bayık da aynı iddiayı sürdürdü: “Bizim dışımızdaki bir örgüttür. Bizden ayrılanların bazıları içinde yer almış olabilir. O eylemlerin araştırılmasını istiyoruz.” Bayık, “sivillere yönelik eylemleri kınadıklarını ancak ilk Ankara saldırısındaki gibi askerleri hedeflere yönelik eylemleri savaşın parçası” olarak gördüklerini de ekledi.

“ÖLÜMLERE SEVİNEN İNSANLAR DEĞİLİZ”

Bugünkü koşullarda kimsenin TAK’ı durduramayacağını belirten Bayık şöyle konuştu: “Bu koşullarda TAK eylem yaparsa sempati toplar. Buna yol açan Türk devletinin uyguladığı politikalardır.” KCK yöneticilerinden Sabri Ok’un Ankara’daki Şubat saldırısını öven açıklamaları hakkında ise Bayık, “KCK’yi eşbaşkanlık temsil ediyor. Eşbaşkanlığın KCK adına yaptığı açıklamaları esastır. Biz ölümlere sevinen insanlar değiliz” dedi. Bayık, Türkiye’de operasyonların sürmesi durumunda savaşı ‘geliştireceklerini’ de söyledi: “Sadece Kürdistan’da değil Türkiye’de de. Savaşı sadece silahlı savaş olarak da anlamamak gerekiyor, savaşın birçok yönü var.”

ÇEVİK: “MASAYA GERİ DÖNÜŞ SÖZ KONUSU DEĞİL”

Bayık’ın söyledikleri üzerine BBC’nin Türkiye muhabiri Mark Lowen’ın sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İlnur Çevik ise mevcut aşamada müzakere masasına geri dönülmesi yönünde bir düşünce olmadığını vurguladı. Çevik, son üç yıl için “Çatışmasızlığın bir çözüm yaratacağını düşündük. Ancak PKK, bu süreci Güneydoğu’yu ele geçirmek amacıyla kullandı” diye konuştu.

KALIN: “TERÖR ÖRGÜTÜNÜ AKLAMA ÇABALARI GAZETECİLİK DEĞİLDİR”

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, BBC’nin KCK Eş Genel Başkanı Cemil Bayık ile röportaj yapmasını eleştirdi. Kalın, “Terör örgütünü aklama çabaları gazetecilik değildir. Terör örgütünün başındaki kişi makul ve meşru gösterilemez. Örgüt kendi gündemini empoze etmeye çalışıyor” dedi.

İbrahim Kalın’ın konuşmasından satır başları şöyle: Bildiğiniz üzere Suriye’de ki hassasiyet devam ediyor. Hala onlarca sivil insan ölmeye devam ediyor. İnsani yardımların ulaştırılmadığını biliyoruz. Cenevre görüşmeleri de istenilen hızda devam etmiyor. Mardin’in Nusaybin ilçesinde şehit olan 2 askerimize rahmet diliyor, yaralanan 3 askerimize şifalar diliyoruz. Terörle mücadele konusunda kararlılığımız devam ediyor. Bu alçak terör örgütü çekildikleri yerlere bomba bırakarak alçak yüzünü gösteriyor. Terörün hiçbir yüzünün kabul edilmesi söz konusu değildir. Mutabakat gibi sözlerin geçerliliği yoktur. PKK terörünün ve diğer terörlerin aklanması yönünde yapılan bütün faaliyetleri reddettiğimizi ve kınadığımızı söylemek istiyorum. 41 bin kişinin Türkiye’ye girmesi yasak, 3300 kişi sınır dışı edildi. DAEŞ’le mücadelede yoğun tedbirler aldık. Suriye tarafından Kilis’e düşen roketlerle ilgili de en üst düzeyde tedbirler alınıyor. DAEŞ’le irtibatlı olduğu düşünülen 41 bin kişiye ülkemize giriş yasağı konuldu. 3300’den fazla kişi sınırdışı edildi.”

RÖPORTAJA TEPKİ

Gazetecilerin, Cemil Bayık’ın BBC’ye yaptığı röportajla ilgili, “ABD dahil koalisyon güçleriyle temasımız var” sözlerinin doğruluğunun ne olduğu sorusuna Kalın, “Bu iddialar her defasında ortaya atılıyor ancak söz konusu ülkeler bu iddiaları her defasında yalanlıyor” dedi.  BBC’nin Cemil Bayık röportajına yer vermesine tepki gösteren Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Terör örgütünü aklamaya çabaları gazetecilik değildir. Terör örgütünün başındaki kişi makul ve meşru gösterilemez. Örgüt kendi gündemini empoze etmeye çalışıyor” ifadesini kullandı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter