16 Aralık 2015
91 defa okundu

Tanklar Cizre’de!

Cizre’de hendekleri kapatmak, barikatları kaldırmak için süren operasyonlarda tanklar şehir merkezine indi, barikatları ateş altına aldı. HDP’li vekil, Silopi’den görüntü paylaştı. Aylardır sokağa çıkma yasakları uygulanan ve güvenlik güçlerinin neredeyse aralıksız devam eden operasyonlarına rağmen hendek ve barikatların tam olarak kapatılamadığı Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde, öğretmenlerin ‘idari izinli’ sayılarak geri çağrılması ve peşi sıra sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından beklenen operasyon da başladı. Cizre’deki çatışmalar Sur, Cudi, Nur ve Yasef mahallelerinde yoğunlaşırken, geceyi patlama ve yoğun silah sesleri altında geçiren Silopi’de de askerler, sabah erken saatlerden itibaren evlere baskın düzenlemeye başladı. HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, Şırnak Silopi ilçesinde güvenlik güçlerinin PKK’ye yönelik operasyonlarına ilişkin Twitter hesabından video ve fotoğraflar paylaştı. Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde güvenlik güçleri, hendekleri kapatmak, barikatları kaldırmak ve PKK’lileri etkisiz hale getirmek için operasyonlar bugün tank ve zırhlı araçlar eşliğinde yoğunlaştırdı.

10 BİN ASKERLE OPERASYON

Isparta, Bolu, Sivas’taki komanda birlikleri, Jandarma ve Polis Özel Harekat timlerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 10 bin asker, operasyonlara katılıyor.

TANKLAR İLÇE MERKEZİNE İNDİ

İlçenin hakim tepelerine zırhlı araçlar ve tanklar konuşlandırılırken, bugün öğleden sonra tanklar ilçe merkezine indi. Tanklar, PKK’lilerin Nur ve Cudi mahallerinde kurduğu ve patlayıcı tuzakladığı barikatları ateş altına alarak imha etti. Tank atışları sırasında patlayıcıların infilak ettiği barikatlardan şiddetli patlama sesleri ile birlikte dumanlar yükseldi. Operasyonların tanklar eşliğinde barikatların imha etmesiyle sürdüğü öğrenildi.

İLÇE, SİLAH VE PATLAMA SESLERİYLE İNLİYOR

Yetkililer, ilçedeki operasyonların barikatların, kaldırılması, hendeklerin kapatılması ve YDG-H’lilerin şehirden temizlenene kadar kararlılıkla süreceğini söyledi. Operasyonların sürdüğü ilçede sık sık silah ve patlama sesleri gelmeye devam ediyor. Operasyon kapsamında etkisiz hale getirilen 8 teröristten birinin keskin nişancı tüfeği Kanas kullandığı, birinin de roketatar kullandığı belirtildi.

HDP’Lİ VEKİLDEN TANK FOTOĞRAFI VE VİDEO

Silopi’de bulunan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, sosyal paylaşım sitesi twitter hesabından Silopi’de İpek Yolu’nda çekilen tanklara ait bir fotoğrafı, “Silopi’de mahalleler tanklarla dövülüyor” notu ile paylaştı. Encü daha sonra ise içinde bulunduğu binanın kapısının zorlandığını belirterek, “Can güvenliğimiz yok” diye yazdı.

Encü bir süre sonra ise askerlerin kendi bulunduğu binaya geldiğini art arda attığı şu iki tweet ile duyurdu:

“Şu anda bulunduğumuz evin kapısını kırıyorlar. Zorla girecekler içeri…”

“İçinde olduğum binanın kapısını kırmaya çalışıyorlar. Can güvenliğimiz yok.”

Encü daha sonra kapıya gelen askerlerle tartışmalarını gösteren videolar da yayınladı.

SİLOPİ: ÇATIŞMALAR GECE BAŞLADI

Silopi’de Şırnak Valiliği’nce 14 Aralık 2015 gece saat 23.00’ten itibaren başlatılan sokağa çıkma yasağının ardından kısa süre devam eden sessizlik, dün gece başlayan operasyonlarla yerini yeniden silah ve patlama seslerine bıraktı. Dün gece asker ve polis birimleri mahallelere müdahale etmeye başladı. Zırhlı araçların da eşlik ettiği operasyonlarda ilçe patlama sesleriyle yankılanırken, sabah saatlerine doğru tekrar sessizlik hakim oldu.

ASKER VE POLİS OKULLARA YERLEŞTİRİLDİ

Silopi’de başlatılan operasyon ile beraber dün geceden itibaren birçok mahallede elektriklerin kesildiği ve hala kesintinin devam ettiği öğrenildi. Bu arada ilçede görevlendirilen asker ve polislerin bir kısmı, yer sıkıntısı nedeniyle bazı okullara yerleştirildi.

SENDE YORUM YAZ