20 Ekim 2015
54 defa okundu

Tahir Elçi serbest bırakıldı

“PKK terör örgütü değildir” sözlerinden dolayı tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen Diyarbakır Barosu Başkanı Avukat Tahir Elçi, serbest bırakıldı. Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi yurtdışı yasağı konularak serbest bırakıldı. akırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin yakalama kararı doğrultusunda gece saatlerinde Diyarbakır Barosu Adli Yardım Bürosu’na gelen polisler Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’yi gözaltına almıştı. Sağlık kontrolünün ardından İstanbul’a getirilen Elçi, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nda iki saatten fazla sorgulandıktan sonra tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Elçi, çıkarıldığı mahkemede adli kontrol şartı ve yurt dışına çıkış yasağıyla birlikte serbest bırakıldı.

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Ahmet Hakan’ın sunduğu “Tarafsız Bölge” programında, “PKK terör örgütü değildir. Bazı eylemleri terör niteliğinde olsa bile, PKK silahlı siyasal bir harekettir. Siyasal talepleri olan, toplumda çok ciddi bir desteği olan bir siyasal harekettir,” demiş ve bu sözleri nedeniyle hedef alınmıştı. Bu sözleri nedeniyle Tahir Elçi hakkında, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekili İdris Kurt res’en soruşturma başlatmıştı. Elçi’nin, kullandığı ifadeler ile ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçu işlediği savunulmuştu.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği, “PKK terör örgütü değildir” sözleri nedeniyle Elçi hakkında “Terör örgütü propagandası” suçundan yakalama kararı çıkarıldı. Elçi kararın ardından 20 Ekim günü gözaltına alınarak İstanbul’a götürüldü. Elçi’nin gözaltına alınmasının gerekçesi ise “soruşturmanın sonuçsuz kalmasını sağlamak amacı ile yurt içinde saklanması” gösterildi. Elçi savunmasında, “Ben bu sözlerin arkasındayım. Doğru olduğuna inanıyorum” dedi.

SENDE YORUM YAZ