06 Kasım 2015
190 defa okundu

Sur’da esnaf kepenk kapattı, vatandaş evine gidemiyor!

Diyarbakır’ın merkez Sur İlçesi’nde PKK’nin gençlik yapılanması Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) üyelerinin cadde ve sokaklara kazdığı hendekleri kapatıp, barikatları kaldırmaya giden polis ekiplerine ateş açılması sonucu başlayan çatışmalara sürüyor. Henüz sokağa çıkma yasağının ilan edilmediği Sur İlçesinde esnaflar kepenk kapatırken, vatandaşlar çatışma bölgesindeki evlerine gidemiyor.

Kisa bir süre önce sokağa çıkma yasaklarının getirildiği merkez Sur İlçesi’nin birçok mahallesinde yeniden YDG-H’liler güvenlik güçlerinin girişlerini engellemek için hendekler kazıp, barikatlar kurdu. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri kazılan hendekleri kapatıp, barikatları kaldırmak için mahallelere zırhlı araçlar ve kepçelerle operasyon düzenledi. Özel harekat polisleri ile helikopterin de havadan destek verdiği operasyonda, YDG-H’lılar polis ekiplerine ateş açtı. Açılan ateşlere polisinde karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı.

PATLAMA SESİ GELİYOR, ESNAF KEPENK İNDİRDİ

Çatışmaların sürdüğü Hasırlı, Fatih Paşa, Cemal Yılmaz mahallelerinden sık sık silah ve patlama sesleri duyuldu. Roketatarların da kullanıldığı çatışmalar nedeniyle bölgede bulunan esnaf kepenk kapatırken, halk evlerine çekildi. Mahallelerin girişlerinde zırhlı araçlarla önlem alan polis ekipleri, “Burada beklemeyin, tehlikelidir” diye uyarı anonsları yaptı. Çatışmaların sürdüğü mahallelerde oturan bazı vatandaşların evlerin terk ederek, kentteki yakınlarının yanına gittikleri görüldü.

SENDE YORUM YAZ