14 Ekim 2015
32 defa okundu

Sur ve Yenişehir’de cephanelik çıktı

Diyarbakır’ın bazı mahallelerinde sokağa çıkma yasağı uygulanan merkez Sur ve Yenişehir ilçelerinde güvenlik güçlerinin PKK’ye yönelik düzenlediği operasyonda 1 PKK’li etkisiz hale getirilirken, örgütün biri kendi imkanlarıyla yaptığı silah, patlayıcı, patlayıcı yapımında kullanılan çok sayıda malzemesi ele geçirildi. Ayrıca 9’u çocuk 69 YDG-H’lının gözaltına alındığı bildirilirken, 56 sivilin de yaralandığı belirtildi.

Diyarbakır’ın merkez Sur ve Yenişehir ilçelerinin 8 mahallesinde Cumartesi günü ilan ettiği sokağa çıkma yasağının ardından PKK’ye yönelik düzenlenen operasyonun bilançosu bugün açıklandı. Operasyonda aralarında roketatar, özel yapım silahında bulunduğu PKK mühimmatları Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Spor Salonunda teşhir edildi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Diyarbakır Valiliğinden yapılan açıklamada, “Vatandaşın günlük hayatının ve kamusal hizmetlerden faydalanmasının engellenmesi amacıyla cadde ve sokaklara hendek ile barikat oluşturan yine vatandaşlarımıza yönelik saldırı, sabotaj, taciz, yol kesme, patlayıcı madde kullanma gibi eylemler yapan örgüt mensuplarının faaliyetlerinin engellenmesi, bariyerlerin kaldırılması, hendeklerin kapatılması ve hendekler içerisine tuzaklanmış patlayıcıların etkisiz hale getirilmesine yönelik operasyon faaliyeti planlanmış. 10.10.2015 tarihinde saat 05.00’ten itibaren ilimiz Yenişehir İlçesinde 2 ve Sur İlçesinde 6 olmak üzere toplam 8 Mahallede sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir” denildi.

56 VATANDAŞ YARALANDI

Açıklamada, 10 Ekim günü saat 0630’da başlayan operasyonların 13 Ekim 2015 Salı günü saat 15.30’a kadar sürdüğü ve operasyon sırasında zırhlı araca yapılan saldırıda polis memuru Cem Taygun’un hayatını kaybettiği, 8 polisin yaralandığı, 12 yaşındaki Helin Hasret Şen’in hayatını kaybettiği, 56 vatandaşında yaralandığı kaydedildi. Açıklamada şöyle denildi:

“-Dört gün devam eden çalışmalar neticesinde 1 Bölücü Terör Örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiş, 3 Bölücü Terör Örgütü mensubunun ise etkisiz hale getirildiği değerlendirilmektedir. Ayrıca 2 örgüt mensubu yaralı olarak ele geçirilmiş, 180 şahsa sokağa çıkma yasağını ihlal etmelerinden dolayı idari işlem yapılmış, 9’u yaşı küçük 68 örgüt mensubu gözaltına alınmıştır.

ELE GEÇİRİLEN MALZEMELER

-Tamamlanan çalışmalar kapsamında; 1 adet roketatar silah, 6 adet Kaleşnikof marka tüfek, 1 adet M1 marka yarı otomatik tüfek, 12 adet av tüfeği, 1 adet pompalı tüfek, 1 adet el yapımı silah, 1 adet kurusıkı tabanca, 3 tanesi olay yerinde imha edilen toplamda 5 adet 12 kilogramlık mutfak tüpüne hazırlanmış el yapımı bomba, 1 adet yangın tüpüne hazırlanmış kablo düzenekli el yapımı bomba, 56 adet boru tipi el yapımı bomba, 214 adet el yapımı bomba yapımda kullanılan metal boru, 1 adet küp şeklinde el yapımı bomba metal dış kabı, 75 kilogram patlayıcı yapımında kullanılan sodyum klorat, 3 adet el bombası, 4 adet antitank roketatar mühimmatı, 5 adet roketatar sevk motoru, 743 adet başta Kanas, Kaleşnikof ve M1 marka tüfeklere ait fişek, 33 adet 7,65 mm fişek ile 49 kurusıkı tabancaya ait fişek, 240 adet Kanas, Kaleşnikof ve M1 marka tüfeklere ait kovan ile 38 adet 9 mm fişeğe ait kovan, 21 adet farklı marka ve model silahlara ait şarjör, 1 adet 16’lı havai fişek rampası, 5 adet telsiz ve aparatları, 3 adet bıçak, çok sayıda maytap, Çok miktarda uyuşturucu madde, çok sayıda örgütsel doküman, materyal ve kişisel eşya ele geçirilmiştir.”

-Örgüt mensuplarının revir olarak kullandığı bir binada çok sayıda tıbbi malzeme, çeşitli ilaçlar, pamuk, sargı bezi, enjektör ele geçirildi. ve yine örgüt mensuplarının el yapımı patlayıcı ürettikleri bir imalathane tespit edilerek çok sayıda EYB ve EYB imalatında kullanılan malzeme kaynak makinası, pil, akü, kablo, kimyasal madde, ele geçirilmiştir’’ (DHA)

SENDE YORUM YAZ