Dolar : Alış : 2.9349 / Satış : 2.9402
Euro : Alış : 3.2799 / Satış : 3.2858
HAVA DURUMU

Diyarbakir25°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 8835 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sur için ‘ivedi’ savunma talebi

Tweet
18 Mayıs 2016 - 315 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Sur için ‘ivedi’ savunma talebi

Barosu Başkan Vekili Ahmet Özmen’in için alınan “acele kamulaştırma” kararına yaptığı itirazın ardından Danıştay, Başbakanlık ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 15 gün içinde savunma ve kamulaştırmaya ilişkin belgelerin gönderilmesini istedi.

Sokağa çıkma yasağının kısmen devam ettiği Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde 6 bin 642 parselin “acele kamulaştırılması”na ilişkin alınan Bakanlar Kurulu kararı, Diyarbakır Barosu Başkan Vekili Ahmet Özmen tarafından Mart ayında Danıştay’a taşınarak, karar itiraz edilmişti. Özmen, kamulaştırılan parseller arasında üzerinde kamu kuruluşlarına, yerel yönetimlere, baroya ait yapıların bulunduğunu belirterek, “acele kamulaştırma” kararının yürütmesinin durdurulmasını istedi.

“MÜLKİYET HAKKININ AĞIR İHLALİ…”

Başvuruda, Bakanlar Kurulu’nda alınan kararın mülkiyet hakkının ağır ihlali niteliğinde olup, mülkiyet hakkını koruma altına alan Anayasa’ya, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’na ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne açıkça aykırı olduğu belirtildi. Özmen’in, Başbakanlık ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine yürütmenin durdurulması ve iptali istemiyle yaptığı başvuru, Danıştay 6’ncı Dairesi tarafından görüşüldü. Dosyayı inceleyen Danıştay Tetkik Hakimi Levent Kızıler, ivedi yargılama usulü kapsamındaki davada yürütmenin durdurulması isteminin, davalı idarelerin savunması ve ara kararı cevabı alındıktan veya 15 günlük yasal savunma süreleri geçtikten sonra incelenmesi gerektiği yönünde görüş bildirdi.

15 GÜN SÜRE VERİLDİ

Ara kararını açıklayan Danıştay 6’ncı Dairesi, uyuşmazlığın çözülebilmesi için başbakanlıktan bahsi geçen riskli alan ilanının kabul edildiği Bakanlar Kurulu kararına ilişkin bilgi ve belgelerin istenilmesine karar verdi. 6’ncı Daire, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan, dava konusu Bakanlar Kurulu kararının içeriğinde yer alan 16 Mart 2016 tarihli yazının ve varsa eklerinin istenilmesine de hükmetti. Ara kararların yerine getirilmesi için taraflara 15 gün süre veren Danıştay, davanın ivedi yargılama usulü kapsamında inceleneceğini belirtti.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter