Dolar : Alış : 2.9355 / Satış : 2.9408
Euro : Alış : 3.3242 / Satış : 3.3302
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir40°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 10201 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

STK’lardan ‘Kayyum’ tepkisi

Tweet
17 Ağustos 2016 - 1.231 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»STK’lardan ‘Kayyum’ tepkisi

Diyarbakır’daki 69 STK temsilcisi, Torba yasada yer alan ve Meclis Genel Kurulu’nun gündemine de alınan Belediyelere yönelik kayyum atanmasıyla ilgili yapılan ortak açıklamada, “Her fırsatta sandığı işaret eden siyasal iktidarın, sandıktan çıkan iradeyi tanımaması kendi söylemleriyle çelişmektedir” denildi.

Diyarbakır’da aralarında Diyarbakır Barosu, Ticaret ve Sanayi Odası, DİSİAD, Tabip Odası, OSGİAD, DOGÜNKAD’ın bulunduğu 69 Sivil toplum örgütü ve işadamları temsilcileri, Meclis Genel Kurulu’nda gündeme alınan Belediyelere yönelik kayyum atanmasıyla ilgili ortak bir açıklama yaptı.

Diyarbakır Barosu Adli Uygulama Merkezi’nde yapılan ortak açıklamada, devam eden çatışmalı ortamın, tüm yıkıcı boyutlarıyla karşılarında durduğuna işaret edilerek, “Toplumsal yaşamın dengesini alt üst eden, demokratik yapısını zedeleyen ve ilerleyişini önleyen bir durum arz etmektedir. Yaşanan bu çatışmalı ortam, uzlaşma ve çözüm diyaloglarını engellediği gibi olası uzlaşma ve çözüm yollarını da kapatmaktadır” denildi.

İKTİDAR KENDİ SÖYLEMİYLE ÇELİŞİYOR

Torba yasası ile halkların iradesiyle seçilen belediyelere yönelik kayyım atamalarının Meclis Genel Kurulunun gündemine alındığı hatırlatılan açıklamada, “Daha önce milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasına yönelik çıkarılan yasaların, ülke demokrasisine hiçbir katkı sağlamadığı ortada iken şimdi de yerel yönetimlere yönelik yasalar çıkarılmak istenmektedir.  2015 yılının ortalarından itibaren seçimle iş başına gelmiş onlarca belediye başkanı ve meclis üyesi, çeşitli gerekçelerle gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır. Seçimle işbaşına gelmiş belediyelere kayyım atanması, hukukun evrensel ilkelerine, uluslararası sözleşmelere ve ulusal yasalara da aykırıdır. Hukuk ilkeleri ve Anayasanın izin vermediği kayyım atama engelini gidermek için Torba yasası çıkarmak başlı başına hukuka aykırı bir durum olup kabul edilebilecek bir durum değildir. STÖ olarak 26 Haziran 2016 tarihinde kayyım atamasına karşı olduğumuzu basınla paylaştığımız gibi belediyelere yönelik kayyım atama tartışmaları, Türkiye demokrasisi açısında oldukça geriletici ve gerginliğe zemin sunan siyasal bir tutum olarak değerlendirdiğimizi ifade etmek isteriz. Halk tarafından seçilmiş yerel temsilcilerin kayyım yoluyla görevlerinden alınmaları demek, milyonlarca seçmenin iradesini de tanımamak anlamına gelir. Her fırsatta sandığı işaret eden siyasal iktidarın, sandıktan çıkan iradeyi tanımaması kendi söylemleriyle çelişmektedir” denildi.

DEMOKRASİ ANLAYIŞI İLE BAĞDAŞMIYOR

Açıklamada, Çatışmalı ortamda yıkılan kentler ve sit alanlarının Yerel Yönetimler ve Kent dinamiklerini devre dışı bırakarak, Merkeziyetçi bir anlayışla yeniden inşa sürecine girmek, halk iradesi ve çoğulcu demokrasi anlayışı ile bağdaşmadığına değinilen açıklamada, şöyle denildi:
” 15 Temmuz’daki darbe girişimini önleme konusunda inisiyatif alan Türkiye halkları bugün özellikle Kürt coğrafyasındaki halkların iradesine yönelik yapılan yasa çalışmalarının altı defaatle çizilerek demokratik yaşam çizgisine hizmet etmemiş olduğunu belirtmek isteriz. Bu manada Hakkari ve Şırnak illerinin İl statüsünden çıkarılmak istenmesi halkın iradesine yapılan başka bir Anti Demokratik tutumdur kabul edilemez.

“TEK YOL DİYALOG VE MÜZAKAREDİR”

Demokratik bir toplum inşa etmenin ve sorunları çözüme taşımanın tek yöntemi diyalogdur, müzakeredir diyoruz. Bu nedenle çatışmalı tarafların acil olarak, müzakere koşullarının sağlanması amacıyla çatışmasızlığa geri dönmeli, bunun için sorumluluk bilinciyle hareket etmeli ve duyarlılık göstermelidirler” (haberdiyarbakir.gen.tr)

1075 Total Views 53 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter