Dolar : Alış : 2.8457 / Satış : 2.8509
Euro : Alış : 3.2019 / Satış : 3.2077
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir26°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 8091 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

‘Savaş doğayı tahrip ediyor’

Tweet
23 Nisan 2016 - 68 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»‘Savaş doğayı tahrip ediyor’

Mezopotamya Ekoloji Hareketi 1’inci Genel Konferansı “Enerjimizi, suyumuzu, toprağımızı komünleştirelim, ekolojik toplumu inşa edelim” şiarı ile Van’da gerçekleştirildi. Nuda Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansa DTK Eş Genel Başkanı Hatip Dicle, HDK MYK üyesi Beyza Üstün, Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Hatice Çoban, Bekir Kaya, Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, STK temsilcileri ile bir çok ilden gelen delegeler katıldı. Konferansın yapıldığı salona “ kamunundur, kamulaştırılamaz”, “Savaşlar en büyük ekolojik tahribattır” pankartları asıldı. Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan konferansta divan seçiminin ardından Mezopotamya Ekoloji Hareketinin perspektifi okundu.

DİHA’da yeralan habere göre, Ekoloji Konferansının açılış konuşmasını yapan Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Hatice Çoban, halkların, kentlerin ve bu coğrafyada var olan tüm kültürel birikimlerin büyük bir tehlike altında olduğu bir dönemde konferansın yapıldığını belirterek, “Yaşamın her gün önümüze acı bir tabloyu çıkardığı, her sabah insan ölümlerinin istatistiki bilgilere dönüştürüldüğü bir güne uyanıyoruz. Yaşanan bu acı haritası maalesef halklarımızı yıllardır özlemini duyduğu barış duygusundan her gün biraz daha uzaklaştırmaktadır. Her gün insanlarımız sokak ortalarında yaşamlarını yitiriyor, kentlerimiz kendi değerlerinden koparılıyor, yaşadığımız tüm alanlar geri döndürülemez tahribatlara uğruyor. Umarım öncelikle bu savaş, ardından da kentlerimiz üzerinde yapılmak istenen ‘özden koparılma’ süreci sona erer. Umuyor ve diliyoruz ki, halklarımızın barış duygusu çok daha tahrip olmadan müzakere ve barış iklimine geri dönülür” şeklinde konuştu.

‘ÇEVRESEL SORUNLAR FELAKETE DÖNÜŞTÜ’

Çoban’dan sonra konuşan DTK Eş Genel Başkanı Hatip Dicle, konferansı selamlayarak konuşmasına başladı. Dünya genelinde yaşanan çevresel ve ekolojik sorunlara değinen Dicle, dünya genelinde yaşanan çevresel sorunların bir felakete dönüştüğünü söyledi. Kapitalizmin son 200 yıldan bu yanadır, çevrede büyük bir tahribat yaratığını aktaran Hatip, “Bu yıkıcı güç, sadece çevreye değil aynı zaman da bitki ve hayvan dünyasında da büyük bir kıyımı meydana getirmiştir. Kapitalist modernite ekolojinin yıkım anlamını gelmektedir. Sermaye tekellerinin kar hırsları ekolojiye büyük bir zarar vermektedir” dedi.

Abdullah Öcalan’ın ekoloji hareketi için, “Örgütlülük ve eylemliklerinizi kent merkezlerinden kırsala taşıyın” sözlerini hatırlatan Dicle, bunun için de tüm ekoloji harekatlarına çağrı yaparak, Öcalan’ın bu çağrısının hayata geçirilmesini istedi. Yine bölge de yaşanan yıkım ve talana değinen Dicle, “Kürdistan’ın cennetin yeryüzünde ki yeri olduğunu, ama bu cennetin bugün büyük bir cehenneme dönüştürüldüğünü” ifade etti. Dicle’nin konuşmasının ardından konferans Almanya İKOR Hareketinden gelen temsilcilerin mesajı ile devam etti. Yarın da devam edecek olan konferans farklı illerden gelen ekolojistlerin konuşmaları ile sona erdi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter