Dolar : Alış : 2.8345 / Satış : 2.8397
Euro : Alış : 3.1975 / Satış : 3.2033
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 8121 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

PSK: “Çözüm Parlamentoyu işler hale getirmektir”

Tweet
21 Nisan 2016 - 51 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»PSK: “Çözüm Parlamentoyu işler hale getirmektir”

HDP’li Milletvekillerinin Dokunulmazlıklarını değerlendiren Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK), Çözümün; dokunulmazlıkları kaldırmak değil, parlamentoyu daha işler hale getirmek olduğunu belirtilerek, “HDP’nin parlamentodaki varlığını korumak hem demokrasinin gereğidir, hem de barışçıl vesiyasal çözüm bakımından bir ihtiyaçtır” denildi.

TARİH TRAJİK BİR ŞEKİLDE TEKERRÜR ETTİ

Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK), Milletvekilli dokunulmazlıkları ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Türkiye’de tarihin trajik bir şekilde tekerrür ettiğine işaret edilen açıklamada, “Yüz yüze bulunduğu sorunları çözmesi gereken siyaset kurumu, şuurunu kaybedercesine kendi varoluşuna dönük tehlikeli adımlar atmaya hazırlanıyor. HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının gündeme getirilmesi bunun son örneği” denildi.

KALICI PROJELER GELİŞTİRMEK YERİNE TERÖR VE ASAYİŞ MESELESİNE İNDİRGENDİ

Açıklamada, 20 Temmuz’dan bu yana sürüp giden şiddet ve çatışma ortamı Türkiye’de siyasal kutuplaşma ve gerilimi her geçen gün artırdığına değinilerek, “Hükümet, olup bitenlerin kaynağında yatan Kürt sorununa ilişkin kalıcı projeler geliştirmek yerine sorunu terör ve asayiş meselesine indirgedi. Sorunu böyle tanımlayınca da çözümü daha çok güvenlikçi politikalarda arar hale geldi. Bu yaklaşımın ülkeyi getirdiği nokta ortada. Yakılıp yıkılan kentler, binlerle ifade edilen can kayıpları, trajik insani acılar, rutinleşen yaygın hak ihlalleri. Söz konusu politika Kürdistanı yangın yerine dönüştürürken Türkiye’nin Suriye’den farkı kalmadı. Gerçeklik ve sağduyu ile bağını kopartmış siyasal iktidar aşırı güvenlikçi önlemlerden umduğunu bulmamış olmalı ki işi HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarını kaldırma noktasına getirdi. MHP’nin kışkırtmalarının etkisi ve toplumda kabaran şoven dalganın da desteğiyle harekete geçen AKP hükümeti dokunulmazlıkları kaldırarak kendince düze çıkacağını sanmaktadır. Ne var ki bu yanlış bir hesaptır ve bunun yol açacağı toplumsal kırılmayı onarmak hiç de kolay olmayacaktır” denildi.

TEHLİKELİ GİDİŞATTAN VAZGEÇİLMELİ

“HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarını kaldırmak, en başta, çözüm mekanizması olması gereken parlamentonun altına dinamik koymaktır” denilen açıklamada, şöyle denildi: “Böyle bir adım zaten kısıtlı olan siyasal alanı iyice daraltır. Siyasal çözüme olan inancı zayıflatır. Toplumsal kutuplaşmayı daha da artırır. Siyasi bir öç alma operasyonu niteliğindeki böyle bir girişimin Kürt sorununda yeni travmaları tetiklemesi kaçınılmazdır. Dokunulmazlıkları kaldırmak mevcut çatışmalı süreci daha da kaotik hale getirir, çözümü daha da zora sokar.  Bütün bu nedenlerle söz konusu tehlikeli gidişten vazgeçilmelidir.

HDP’nin parlamentodaki varlığını korumak hem demokrasinin gereğidir, hem de barışçıl vesiyasal çözüm bakımından bir ihtiyaçtır. Yapılması gereken şey dokunulmazlıkları kaldırarak parlamentonun altını boşaltmak değildir. Tersine meclisi daha işler hale getirmek, HDP’yi de olabildiği kadar siyasal sürece katmak ve onu bu yönde teşvik etmektir”

(Sait BAYRAM’ın Haberi)

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter