20 Eylül 2015
135 defa okundu

PKK’dan HDP’ye sert eleştiri: Polyannacılık yapıyorlar

PKK liderlerinden Mustafa Karasu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP vekili Altan Tan’ı polyannacılık yapmakla eleştirdi. “Hüseyin Ali” mahlasıyla Özgür Gündem’de yazan PKK’nın Kandil’deki liderlerinden Mustafa Karasu, HDP Genel Başkanı Selahaddin Demirtaş ve Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’ı eleştirdi.

PKK’nın şehirlerde silahla ilan ettiği özerklik Demirtaş tarafından “kentlerde silah kullanılmasını, bazı yerlerde göstericilerin eline silah alarak ‘özerklik ilan ettik’ demesini doğru bulmuyorum. Bu bir sivil inisiyatiftir. Doğru olan tutum budur. Sivil alanda kalmasında her halükârda fayda görüyorum” ifadeleriyle eleştirilmişti. HDP milletvekili Altan Tan da “parti olarak özerkliği savunuyoruz. Valileri halk seçsin, Kürtçe kamusal alanda kullanılsın, halk meclisleri olsun, bölgesel yönetim olsun… Ama biz bu meseleyi siyasi ve demokratik yollarla çözmekten yanayız, silahla, hendekle, gariban polis ve askerleri öldürerek değil” ifadeleriyle PKK’nın yöntemine eleştiride bulunmuştu.

“DEMOKRASİ MÜCADELEYLE GERÇEKLEŞİR”

Konu üzerine Özgür Gündem’de Hüseyin Ali mahlas ismiyle “Gerilim ve mücadele demokratikleşmenin kanunudur” başlıklı bir yazı kaleme alan Mustafa Karasu iki ismin açıklamalarını eleştirdi. “Bazı çevreler ‘demokratik özerklik ve öz yönetim böyle kavgayla mı olur, gerilimle mi olur’ diyerek halkın bu hamlesini itibarsızlaştırmaya ve halka geri adım attırmaya çalışmaktadırlar. Bunlar demokrasiden ve devlet gerçeğinden habersiz naif yaklaşımlardır. Demokrasi ve devlet birbirlerinin antitezi kurumlardır. Ne kadar çok devlet, o kadar az demokrasi, ne kadar çok demokrasi, o kadar az devlet diyalektiği vardır” diyen Karasu, “demokrasi ve demokratik gelişim ancak ve ancak mücadeleyle gerçekleşir. Her demokratik durum bile koşullara göre şiddeti az ya da çok bir gerilimi ifade eder”ifadelerini kullandı.

“POLYANNACILIK” ELEŞTİRİSİ

Karasu, HDP yönetimini Polyannacılık’la suçlarken şunları söyledi: “Demokratik bir durum da bir gerilimi ifade ettiği gibi, demokratik gelişme ve demokrasiyi sağlama da ancak gerilim ve mücadeleyle olur. Gerilimsiz bir demokratik gelişme beklemek hayalciliktir, Polyannacılıktır. Hele Türk devletine karşı farklı kimlik ve inançların, yerellerin gerilim yaşamadan özgür ve demokratik yaşamını kazanacağını sanmak gaflettir. Türkiye koşullarında gerilimi ve mücadeleyi göze almayanlar özgür ve demokratik yaşam alanında hiçbir mevzii kazanamazlar”.

“EZİLMENİN ÖNÜNÜ AÇIYORLAR”

Karasu şu ifadelerle iki ismi eleştirdi:

“Kürt halkının bu direnişine gerektiği düzeyde sahip çıkmayan, bu hamlesini anlamayan ve bu hamleden vazgeçilmesini isteyen kimi demokrasi güçleri, kendilerinin ezilmesi ve tasfiye edilmesinin önünü açtıklarının farkında değillerdir.”

Sait Bayram

Yazar Sait Bayram

Tarafsız objektif ilkeli yayıncılığın adresi...haberdiyarbakir.gen.tr

SENDE YORUM YAZ