11 Aralık 2015
529 defa okundu

PKK ve Devlete çağrı: “Artık yeter”

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının 9’uncu gününde kaldırılması ile birlikte ilçede yaşanan büyük tahribat gün yüzüne çıktı. Yasağın kaldırıldığı Sur’da, olası bir duruma karşı abluka devam ederken, ilçeye giriş ve çıkışlar kontrollü bir şekilde yapılıyor. Birçok ev ve işyerinin zarar gördüğü çatışmalarda ilçe adeta harabe kente, tarihi Kurşunlu Cami ise küle döndü. Sokakların mermi kovanlarından geçilmediği ilçede, yurttaşlar ise, akın akın göç ediyor. Yurttaş evlerinden, esnaflar ise, iş yerlerinden alabildikleri eşyalarla ilçeden kaçmaya başladı

İlçede ikamet eden ve 9 gün boyunca yaşanan şiddetli çatışmalara an ve an tanık olan vatandaşlardan Sultan Karaşin, çok zor durumda olduklarını ve ne yapacaklarını bilmediklerini belirterek, “Bu böyle gitmez. Her iki tarafa da sesleniyorum. Artık yeter. 3 oğlum var, 3’ü de çalışmıyor. Nereye gideyim ben. Her yer karma karışık” dedi.

“OLAYLAR BİRERSE DÖNERİZ”

Evlerinin büyük bölümünün tahrip olduğunu, oturulamayacak halde olduğunu belirten ismini vermek istemeyen bir vatandaş ise, “Çatışmalar yüzünden günlerdir dışarı çıkamadık. Su ve gıda sıkıntımız baş göstermişti. Çatışmalar yüzünden evlerimiz tamamen tahrip oldu ve oturulacak gibi de değil artık. Tekrar çatışmaların başlamasından korkuyoruz. Bu nedenle en iyisi evlerimizi terk etmek. Sokaklara araç giremediği için yanımıza alabildiğimiz eşyalarımızla evlerimizi terk ediyoruz. İlk etapta kentteki başka semtlerde oturan akrabalarımızın yanına sığınacağız. Başka yerlerde ev kiralayacağız. Eğer Sur’a huzur gelirse tekrar dönmeyi de düşünüyoruz” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZ SESLERDEN KORKUYORDU”

Güvenlik nedeniyle adının yazılmasını istemeyen bir başka vatandaş da, ikamet ettikleri evdeki eşyalarını aldıklarını ve yasağın olmadığı başka bir mahallede kiraladıkları eve taşıdıklarını söyledi. İlçeden taşınmak zorunda olduklarını anlatan başka bir diğer yurttaş, “Yasak süresince komşulara sığındık. Çatışma sırasında küçük çocuklarımız bomba ve silah seslerinden dolayı ağlıyordu. Ondan dolayı akrabalarımıza sığındık” diye konuştu.

“ESNAF PERİŞAN HALDE”

Sokağa çıkma yasağının kalkması ile beraber iş yerlerine gelen dükkan sahipleri ise, kepenklerini açmayarak beklemeyi tercih etti. Sur esnafı, “Esnaf perişan halde. Çeklerimiz döndü. Sur iş yapamaz hale geldi. Devlet ve belediyemizin bize yardım etmesi lazım. Şu an hiçbir şey belli değil. Daha kritik günler başlıyor. Döneri taksak, yarım saat sonra tekrar olay çıkabilir. Eti tavuğu çöpe atmak zorunda kalırız. Sur esnafı 9 gündür kepenk açmıyor. Çalışanlar evlerine ekmek götüremedi. 9 gündür ablamlarda kalıyoruz. Ayda 7 milyar dükkana kira veriyoruz. Bu açılmadığı zaman kira parasını cebimizden veriyoruz. Suriçi gözümde öldü. Mahsur kalmışız. Olan esnafa, fakir fukaraya oluyor” dedi.  İsmini vermek istemeyen başka bir esnaf ise, “İçeride bulunan eşyaları alıp, işportada satacağım. Çeklerimi, kredilerimi ödeyemiyorum. Esnafken işportacı olduk. Valilikten yardım bekliyoruz” dedi.

“OLAYLARIN BİTMESİNİ İSTİYORUZ”

10 gündür bölgelerine gelemediklerini ve iş yerlerini açamadıklarını anlatan esnaf Yusuf Özkul da “Bugün iş yerimi açmak için geldim. Ancak geldiğimde açık olduğunu gördüm. Kepenkler kırılmış, dışarıda ve içeride olan kamera ve alarm ünitesi içeriden çıkarılmış. Bundan dolayı mağduruz. Bu olayların bitirilmesini istiyoruz. Başbakan ve cumhurbaşkanımızdan bunun bitirilmesi istiyoruz. Yeter artık diyoruz” diye konuştu. (Sait BAYRAM)

 

SENDE YORUM YAZ