10 Aralık 2015
65 defa okundu

PAK: “Camii’nin yakılmasını lanetliyoruz!”

Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Diyarbakır’ın Sur İlçesi’ndeki tarihi Kurşunlu Camisi’nin yakılması ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

YAKILAN KÜRDİSTAN’IN TARİHİ VE BELLEĞİDİR

Tarihi Kurşunlu Camii insanlığın gözleri önünde yakıldığının belirtildiği açıklamada, “Önce Dört Ayaklı Minare kurşun yağmuruna tutuldu. Ardından Tahir Elçi burada katledildi. Şimdi de tarihi Kurşunlu Camii yakılıyor. Yakılan şey sadece bir dini mekan değildir. Aynı zamanda Diyarbakır’ın, Kürdistan’ın tarihi, beleği, vicdanıdır yakılan. Diyarbakır Sur İlçesi yaşanan çatışmalar nedeniyle, bir harabeye dönüştürülmüştür. Ekonomisi, yaşamı büyük yara almıştır. Onlarca tarihi varlık bu çatışma ortamında yok edilme tehlikesi ile yüz yüzedir” denildi.

ATEŞKESE ÇAĞRI

UNESCO’nun kısaca Lahey Sözleşmesi olarak bilinen ve 14 Mayıs 1954 tarihinde imzalanan Silahlı Çatışma Durumunda Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi, 7 Ağustos 1956 tarihinde yürürlüğe girmiş olup bugüne kadar Türkiye dâhil 129 devlet tarafından imzalanarak kabul edildiğinin hatırlatıldığı açıklamada, şöyle denildi: “Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri’ni “Dünya Kültür Mirası” olarak kabul eden UNESCO başta olmak üzere, Lahey Sözleşmesi’nde imzası bulunan  tüm  devletleri, insanlığı  tarihi eserlerimizin yok edilmesine karşı tutum almaya ve bu katliama ‘’dur’’ demeye çağırıyoruz. Türk Devleti’ni bu çatışma, ölüm ve yıkım siyasetini  derhal durdurmaya çağırıyoruz. PKK’yi, halkımıza, ülkemize ve özgürlük davamıza zarar veren bu çatışma, hendek ve savaş siyasetinden vazgeçmeye çağırıyoruz. Sorunların tüm Kürdistanlı partilerin katılacağı görüşmeler yoluyla siyasal çözümü için,  bir kez daha Türk Devleti’ni de, PKK’yi de, derhal karşılıklı ateşkese davet ediyoruz”

SENDE YORUM YAZ