20 Ekim 2015
55 defa okundu

Özgür-Der’den Elçi’nin gözaltına alınmasına tepki

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi, Tahir Elçi’nin düşüncelerinden dolayı yargılanmasına tepki gösterdi.

Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan Özgür-Der Diyarbakır Şubesi Başkanı Murat Koç, Tahir Elçi’nin düşüncelerini beyan ettiği için yargılanmasının kabul edilemez olduğunu ve Elçi’nin tutuklanmasını kınadıklarını belirtti. Koç açıklamasında, Diyarbakır Barosu Başkanı Avukat Tahir Elçi, bir TV programında “PKK terör örgütü değildir’’dediğini hatırlatarak, şöyle dedi: ‘’Elçi hakkında “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla yakalama kararı çıkartılmış, gözaltına alınmış ve 20 Ekim 2015 tarihinde tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmiştir.

DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ EN TEMEL İNSAN HAKKIDIR

Her şeyden evvel düşünce ve ifade özgürlüğünün herkes için temel bir insan hakkı olduğunu hatırlatmak gerekir. Tahir Elçi’nin söylemleri birilerinin hoşuna gitmeyebilir, doğru bulmayabilirler ve tam aksini düşünebilirler. Ancak bu düşüncelerinin rahatsızlık uyandırması ya da Tahir Elçi’nin söylemlerinin muhtevasının kabul görmemesi onun düşüncelerini ifade etmesinin engellenmesine mazeret kılınamaz. Sayın Elçi hakkında soruşturma başlatan mahkemenin yapmış olduğu düpedüz düşünce ve ifade hürriyetinin engellenmesidir. Bu yönüyle soruşturmanın siyasi bir mahiyete sahip olduğu kanaati taşıyoruz ve Tahir Elçi’ye yapılan bu haksızlığı kınıyoruz.

‘’SORUŞTURMA MANİDARDIR’’

Siyasetin çok yoğun bir süreçten geçtiği bir dönemde açılan bu soruşturma oldukça manidardır. Üstelik böyle bir siyasi ortamda, Tahir Elçi’nin görüşleri nedeniyle ölüm tehditleri aldığı bir vasatta, hakkında açılan bu hukuksuz soruşturmanın Tahir Elçi’nin güvenliğini de tehlikeye attığı bilinmelidir. Bu nedenle devletin Elçi’nin güvenliğini sağlaması hayati bir sorumluluktur. Bu soruşturmanın gereksiz olduğunu ve hukukiliğinin tartışmalı olduğunu bir kez daha vurguluyor, Elçi’ye yapılan hukuksuzluğu kınıyoruz!’’ (Sait BAYRAM)

SENDE YORUM YAZ