haber diyarbakır
Son güncellenme :09.12.2013 21:11
reklam

Anasayfa > Gündem, Haber, Tüm Haberler, Türkiye > Meteorolojiden son dakika ‘Kar’ uyarısı

09.12.2013 Pts, 21:11

Tweet

Balkanlar üzerinden kuvvetli soğuk hava ve yağışı geliyor… Kuvvetli soğuk hava, yağışı, fırtına ve buzlanmaya dikkat… ’da 3 gün var…

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yapılan sonmeteorolojik değerlendirmelere göre; yarın yurdun Balkanlar üzerinden gelecek yeni bir soğuk veyağışlı havanın etkisine gireceğinin tahmin edildiğini açıkladı.

SALI GÜNÜ: , Ege, ’in iç kesimleri, , , Doğu ve  Anadolu’nun batısı ile ve çevrelerinde yağış bekleniyor.

Yağışların Marmara’nın doğusu ve Batı Karadeniz ile Ordu, ve Trabzon’un batısında kuvvetli olmak üzere; genellikle kar, Kıyı Ege, Hatay, , Gaziantep ile sabah saatlerinde İstanbul’da yağmur şeklinde olması bekleniyor.

İstanbul’da sabah saatlerinde yağmur şeklinde görülecek yağışın zamanla karla karışıkyağmur ve yükseklerinde kar, ancak akşam saatlerinden itibaren il genelinde kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Rüzgar; Marmara, Batı Karadeniz ve Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz), Orta ve Doğu Karadeniz, Orta ve Güney Ege ile Akdeniz’de kuzey ve kuzeybatı (Karayel) yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) ve kısa süreli fırtına (50-70 km/s) şeklinde esmesi bekleniyor. Özelliklesabah ve gece saatlerinde kuzey, iç ve doğu kesimlerde kuvvetli buzlanma ve don olayıbekleniyor.

Çarşamba günü; Marmara’nın doğusu, Kuzey Ege, Karadeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Orta ve Doğu Akdeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yağışbekleniyor. Orta ve Doğu Akdeniz kıyı şeridinde yağmur, iç kesimlerinde karla karışıkyağmur ve kar, diğer yerlerde kar şeklinde görülecek yağışların, Marmara’nın doğusu, BatıKaradeniz, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ve Doğu Anadolu’nun güneydoğusundaaralıklarla kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Rüzgar; Marmara, Batı Karadeniz ve Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz), Orta ve Güney Ege ile Akdeniz’de kuzey yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) ve kısa süreli fırtına (50-70 km/s) şeklinde esmesi bekleniyor. Kuzey, iç ve doğu kesimlerde kuvvetli, Ege ve Akdeniz kıyı şeridinde hafif, iç kesimlerinde orta kuvvette buzlanma ve don olayı bekleniyor. Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Güney Ege veAkdeniz kıyılarında zirai don olayı bekleniyor.

Perşembe günü kuzey ve doğu kesimlerde kar yağışının, Orta ve Doğu Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de fırtına, ülkemiz genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayının etkisi sürdürmesibekleniyor.

Hava sıcaklığının yarın kuzeybatı kesimlerde, Çarşamba ve Perşembe günleri ülkemizgenelinde hissedilir derecede (6 ila 10 derece) azalacağı tahmin ediliyor.

Önümüzdeki üç gün boyunca kuvvetli soğuk hava, kar yağışı, fırtına, kuvvetli buzlanma ve don ile zirai don olayının neden olabileceği olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

İSTANBUL’DA 3 GÜN BOYUNCA KAR VAR

Meteorolojik değerlendirmelere göre ayrıca Türkiye yarın Balkanlar üzerinden gelecek yenibir soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek. Soğuk hava poyraz fırtınası ile birlikte Marmara bölge genelinde, sıcaklık düşüşüne paralel olarak kar yağışlarının İstanbul başta olmak üzereözellikle Marmara’nın doğusunda önümüzdeki üç gün boyunca etkili olması bekleniyor.

İstanbul’da bu gece ve yarın sabah saatlerinde lodosla birlikte görülecek yağmurun, zamanlarüzgarın kuzey yönlere dönmesi ve sıcaklık düşüşüne paralel olarak karla karışık yağmur veyükseklerinde kar yağışına dönüşeceği, akşam ve gece saatlerinde il genelinde karyağışının etkili olacağı tahmin ediliyor.  Kar yağışı poyraz fırtınası ile birlikte zaman zamanetkisini artırarak Çarşamba ve Perşembe günleri devam edecek.

haber7

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.