23 Kasım 2015
132 defa okundu

Lice ve Hani operasyonlarının bilançosu açıklandı

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Lice ve Hani kırsalında yapılan operasyonların bilançosu açıklandı. Operasyonlarda, çok sayıda silah, mühimmat ve el yapımı bomba yapımında kullanılan malzeme ele geçirilirken, tespit edilen bombalar ise, imha edildi

Diyarbakır Valiliği’nce, İl Jandarma Komutanlığı’nın Lice ve Hani kırsalında gerçekleştirdiği operasyona ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, Lice ilçesi Şenlik bölgesi ile Hani ilçesi kuzeyinde bulunan dağlık ve ormanlık alanda faaliyet yürüten ve aralarında üst düzey örgüt yöneticilerin de bulunduğu değerlendirilen örgüt mensuplarına yönelik, 20-22 Kasım 2015 tarihleri arasında operasyon yapıldığı anımsatıldı.

4 SIĞINAK TESPİT EDİLDİ

Operasyonda, örgüt mensupları tarafından kullanılan 4 sığınağın tespit edildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Sığınaklar ve mezarlık içerisinde 1 roketatar, 1 anti tank roketatar mühimmatı, 2 adet anti personel roketatar mühimmatı, 3 roketatar sevk fişeği, 4 Kaleşnikof piyade tüfeği, 200 Kaleşnikof fişeği, 9 Doçka uçaksavar mühimmatı, 27 uçaksavar mühimmatı, 1 Kanas suikast silahı şarjörü, 2 gece görüş dürbünü, 2 gündüz el dürbünü, 1 Kaleşnikof tüfeğine ait kasatura, 8 Kaleşnikof şarjör kılıfı, 1 silah namlusu, 2 adet boş Kaleşnikof şarjörü, 59 adet tüp, 165 kilogram el yapımı patlayıcı yapımı için kullanılacak amonyum nitrat, 10 el yapımı patlayıcı yapımı için hazırlanmış plastik bidon, 230 metre el yapımı patlayıcı düzeneği için hazırlanmış kablo, 100 el yapımı patlayıcı için hazırlanmış pil düzeneği, 17 İHA ve İKU’lardan korunmak amacıyla kullanılan şemsiye, 15 kilogram kubar esrar ve çok sayıda muhtelif yaşam malzemesi ele geçirilmiştir” denildi.

“PATLAYICILAR ELE GEÇİRİLDİ”

Açıklamada, yapılan arazi arama ve tarama faaliyetinde ise, 7 ayrı noktada 17 tüp ve 1 teneke içerisinde el yapımı patlayıcının ele geçirildiğine işaret edilen açıklamada, “23 makineli tüfeğe ait fişek, 15 kalem muhtelif yaşam malzemesi, 1 adet ses kayıt cihazı, örgütü simgeleyen bez parçaları, 400 metre sera naylonu, 1 akü, 80 el yapımı patlayıcı düzeneği için hazırlanmış pil ve örgütsel doküman ele geçirilmiştir. Terörist mezarlığının girişinde bulunan yol üzerinde ise 2 adet el yapımı patlayıcı düzeneği tespit edilmiş ve olay yerine sevk edilen Patlayıcı Madde İmha Timi tarafından etkisiz hale getirilmiştir” ifadelerine yer verildi.

“16 ADET TEK KATLI YAPI YIKILDI”

Operasyonda, Lice Şenlik bölgesinde bulunan ve PKK’lilerin Mezarlığı olarak yapıldığı belirtilen, 16 adet tek katlı yapı ve eklentilerin yıkıldığının vurgulandığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Buradaki mezarlara dokunulmamıştır. Yasa dışı yapıların çevresinde ve içlerinde çok sayıda silah, mühimmat ve el yapımı patlayıcı yapımında kullanıldığı değerlendiren tüpler, dergi ve dokümanlar, afiş ve fotoğraflar ile terör örgütünü simgeleyen bez parçaları ele geçirilmiştir. Bölgemizde yaşayan vatandaşların huzur ve güven içerisinde yaşamalarını sağlamak amacıyla teröristle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetlere kararlılıkla devam edilecektir.”

SENDE YORUM YAZ