23 Aralık 2015
196 defa okundu

Kürkçü: “Operasyonların nedeni belli”

HDP’li Ertuğrul Kürkçü,  Başbakan Davutoğlu’nun “2013 Kasım’ında şimdi operasyon yönettiğimiz 12 ilçeyi hedefimize koymuştuk” açıklamasına dikkati çekerek, bu açıklamanın sokağa çıkma yasakları ve operasyonların gerçek nedenini açıkladığını söyledi.

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, katıldığı 3 Manşet programında bölgede süren operasyonları ve hükümetin operasyonlar hakkındaki açıklamalarını değerlendirdi. Sorunun bölgede açılan hendekler olmadığını söyleyen Kürkçü, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “2013 Kasım’ında şimdi operasyon yönettiğimiz 12 ilçeyi hedefimize koymuştuk” açıklamasıyla sokağa çıkma yasakları ve operasyonların gerçek nedenini açıkladığını söyledi.

Kürkçü, şöyle konuştu:

“Başbakan Ahmet Davutoğlu diyor ki, ‘Biz 2013 Kasım’ında şimdi operasyon yürüttüğümüz 12 ilçeyi hedefimize koymuştuk. 2013 Kasım’ında hiçbir yerde hendek ve barikat yoktu, ama oradan güçlü bir halk iradesi vardı.  Buralarda hem 7 Haziran hem 1 Kasım seçimleri gösterdi ki burada seçimlere katılım yüzde 90’dan fazla, HDP’ye olan destek de aynı derecede. Öcalan’la müzakere kapısı açıldıktan 6 ay sonra onlar bastırma hareketini planlamaya girişmişler. Böylelikle aslında müzakere sürecinin tamamen manipülatif olduğu, buna inanmadıkları, inanmış göründükleri esasen bir bastırma hareketi için mevzi ve zaman kazanmaya çalıştıklarını görüyoruz.”

DAVUTOĞLU NE DEMİŞTİ?

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun operasyonlarla ilgili olarak geçen hafta yaptığı ve Kürkçü’nün de işaret ettiği açıklamaları şöyleydi: “Daha 2013 yılı kasım ayında yaptığımız değerlendirmede 12 kritik ilçeyi öngörmüştük. İki üç ay önceki mücadeleye bakarsanız, Lice, Silvan, Varto, Kulp var, Cizre devam ediyor, Doğubeyazıt, Yüksekova var. Bu kritik ilçelerin çoğunda kontrol sağlandı. Şimdi mücadelenin yoğun olarak seyrettiği 4-5 yer kaldı: Sur, Cizre, Silopi, Nusaybin, Dargeçit… Şu anda oraya yoğunlaşmış durumda.”

SENDE YORUM YAZ