Dolar : Alış : 2.9876 / Satış : 2.993
Euro : Alış : 3.2486 / Satış : 3.2545
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul11°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 5392 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kürkçü: ‘Meclis adım atmalı’

Tweet
07 Ocak 2016 - 60 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Kürkçü: ‘Meclis adım atmalı’

Meclis Başkanı İsmail Kahraman ile görüşen HDP İzmir Milletvekili ve HDK Sözcüsü Ertuğrul Kürkçü, Meclis’in süren çatışmalar karşısında eli kolu bağlı durmak yerine adım atması gerektiğini belirtti. Kürkçü, aksi halde hükümet ile halkın baş başa bırakılmasının, çatışmaları vahimleşerek sürmesine neden olacağını aktardıklarını vurguladı. Kürkçü, görüşmede geçtiğimiz haftalarda Diyarbakır’da gerçekleşen DTK olağanüstü kongresine dair deklarasyonu da paylaştıklarını da söyledi

HDP İzmir Milletvekili ve HDK Eşsözcüsü Ertuğrul Kürkçü, bölgedeki sokağa çıkma yasakları, operasyon ve yaşanan ölümlere ilişkin Meclis’in sorumluluk üstlenmesi amacıyla Meclis Başkanı İsmail Kahraman’la görüştü. Kürkçü görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenledi. Bugün saat 11.00’de başlayan ve yaklaşık 50 dakika süren görüşmenin ardından Kürkçü ve kendisine eşlik eden HDP İstanbul Milletvekili Filiz Keresteciğlu ile basının karşısına geçti.

“GÖRÜŞME HDP ADINA YAPILMADI”

HDP Grup Toplantı Salonu’nda gerçekleşen basın toplantısında konuşan Kürkçü, görüşmeyi HDK adına yaptıklarını belirterek, “Görüşme, HDP adına yapılmadı. Yanlış anlamanın önüne geçmek isterim. HDP ile hükümet arasında bir köprü inşa etmek noktasında herhangi bir misyon üstlenmedik” dedi. Kürkçü, Meclis’in süren çatışmalar konusunda eli kolu bağlı durmak yerine adım atması talebini dile getirdiklerini vurguladı.

“BİR IŞIK OLDUĞUNU GÖRDÜK”

Kürkçü, “Bunu Meclis Başkanı’na iletmek için oradaydık. Çatışmalara taraf olarak değil, çatışmaların ötesine geçen bir noktadan yaklaşılması gerektiğini ifade ettik. Yurttaşların, sivil itaatsizlik haklarının da güvence altına alınmasını belirttik. Çatışmalara Meclis el koymaz ve hükümet ile halkı baş başa bırakırsa, çatışmaların vahimleşerek süreceği kaygısını ilettik. Meclis başkanının kaygıları paylaşmadığını söyleyemem. Her ne kadar girişimde bulunma konusunda açık taahhütte bulunmasa da, mesajımızın alındığını, adımın hemen atılmasa bile atılacak adımlar için bir ışık olduğunu gördüğümüzü söyleyebilirim” dedi.

“DTK DEKLARASYONU PAYLAŞTIK”

Kürkçü, görüşmede geçtiğimiz haftalarda Diyarbakır’da gerçekleşen DTK olağanüstü kongresine dair deklarasyonu da paylaştıklarını kaydederek, deklarasyonda önerilen çıkış noktalarının da Meclis tarafından düşünebileceğini ilettiklerini kaydetti. Kürkçü, “Meclis başkan bağlayıcı sözler etmekten kaçınsa da, TBMM olarak süre giden çatışma atmosferinin ortadan kaldırılması, inceleme heyeti oluşturularak çatışma bölgelerinin denetlenmesi konularına kategorik olarak hayır demediği gibi olumlu yaklaştığını söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

“OLUMSUZ MESAJLAR ALMADIK”

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ise ülkenin geneline yayılan bir umutsuzluk halinin varlığına işaret ederek, görüşmede Meclis Başkanı’ndan olumsuz mesajlar almadıklarını vurguladı. Kerestecioğlu, Meclis Başkanı Kahraman’ın girişimi ile bir heyet oluşturulmasını umduklarının da altını çizdi.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
  TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter