13 Ekim 2015
60 defa okundu

Kürdistani Parti temsilcileri, Kanada Büyükelçiliği ile görüştü

Azadi Hareketi Genel Sekreteri Sıtkı Zilan, KADEP Genel Başkanı Lütfi Kıvanç, ÖSP Genel Başkan Yardımcısı Ali Gökkaya, PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, PDK-BAKUR Genel Başkanı Sertaç Bucak’tan oluşan bir heyet Ankara’da Kanada’nın Türkiye Büyükelçiliği’nde bir görüşme gerçekleştirdi

Kürdistani partiler heyeti, Kanada Büyükelçiliği Siyasi İşler Başkatibi Andrew Webb ve Siyasi İşler İkinci Katibi Monica Ambelez Karrer tarafından karşılandı. Andrew Web heyete bu ziyaretlerinden dolayı teşekkür ettikten sonra, heyet adına Mustafa Özçelik Kürdistani partiler heyetini tanıttı ve kısa geliş amaçlarını dile getirdi. Daha sonra heyet adına Sertaç Bucak, Kürt ve Kürdistan sorununun niteliğine, Türk devleti ve PKK arasındaki çatışmalara bakış açısına ve sorunların çözümüne dair 6 partinin ortak fikirlerini dile getirdi. Daha sonra görüşme karşılıklı soru-cevap olarak devam etti.

Sertaç Bucak sorunun Kürt ve Kürdistan sorunu olduğunu, ateşkesin süresiz bir şekilde Türk devleti ve PKK tarafından ilan edilmesi gerektiğini, 6 partinin sorunların diyalog yoluyla, siyasal, diplomatik, demokratik ve kitlesel yol, yöntem ve çalışmalarla çözümlenmesini savunduklarını belirtti. Bucak, Kuzey Kürdistanlı bütün siyasal ulusal güçlerin,  uluslararası garantörlerle birlikte Türk Devleti’ne muhatap olacakları 3 muhatabiyetli yeni bir “çözüm süreci”nin gerekli olduğunu söyledi.

Kanada Büyükelçiliği adına Andrew Webb de Türkiye’deki tüm sorunların diyalog ve barışçıl yol ve yöntemlerle çözülmesinden yana olduklarını dile getirdi.

SENDE YORUM YAZ