06 Kasım 2015
51 defa okundu

Koç: “Hukuk bir kez daha katledildi”

Özgür-Der Diyarbakır Şube Başkanı Murat Koç, Beraat kararıyla sonuçlanan ve merkezinde JİTEM’in bulunduğu Albay Cemal Temizöz davasıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Temizöz davasında çıkar kararla hukukun bir kez daha katledildiğini söyledi.

Koç, 1993-1995 yılları arasında yasadışı keyfi infaz edilen veya zorla kaybedilen 21 kişiyle ilgili dönemin Cizre Jandarma İlçe Komutanı emekli Albay Cemal Temizöz, eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atağ, Kukel Atağ, Temer Atağ, Adem Yakin, Fırat Altın (Abdulhakim Güven), Hıdır Altuğ ve Burhanettin Kıyak hakkında “cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak ve bu teşekküle katılarak mensubu olmak, insan öldürmeye azmettirmek ve insan öldürmek” suçlarından 2009 yılında Diyarbakır 6. Ceza Mahkemesi’nde dava açıldığı hatırlattı.

48 duruşma boyunca yargılanan ve hakkında 9 kez ağırlaştırılmış̧  müebbet cezası istenen davanın en önemli sanığı emekli Jandarma Kıdemli Albay Cemal Temizöz dahil sekiz sanık için ayrı ayrı beraat kararı verilmesi açık bir hukuk katliamı anlamına geldiğini ifade eden Koç, “Bir biriyle tutarlı ve birbirini pekiştiren onca tanık ifadesine karşılık “tanıkların ifadelerinin hükme esas teşkil edemeyeceği…” bahanesiyle davanın üzerinin örtülmesi, devletin yüzleşme ve hesaplaşma konularında asker-güvenlik güçleri söz konusunda olduğunda adım atmak istemediğini de ortaya koymaktadır” dedi.

JİTEM İLE HESAPLAŞILMASI ADINA ÖNEMLİYDİ!

Özgür-Der Şube Başkanı Murat Koç, Temizöz ve diğerleri adıyla anılan bu davanın, devletin 90’lı yıllarda işlediği zulüm ve katliamlarla yüzleşmesi, geçmişin hatalarından dönmesi ve kirli savaş konseptinin en karanlık ayağını oluşturan JİTEM ile hesaplaşılması adına önemli, tarihi bir imkân olarak görüldüğüne işaret ederek, “Ne yazık ki son yıllarda birçok önemli davada, isimleri yığınla suçla anılan önemli kişilerin siyasi konjonktür sayesinde serbest kaldıklarını üzülerek müşahede etmekteyiz. Temizöz davası gibi faili meçhuller ve karanlık odaklarla hesaplaşma adına milat sayılabilecek bir davanın bu şekilde neticelenmesi de yine mezkûr siyasal ve hukuki koşulların bir sonucudur ve çıkan karar asla hukuki değildir. İnsanlığa karşı işlenmiş suçlar kapsamında değerlendirilmesi gereken zorla kaybedilme, Türkiye’de, yakın geçmişe kadar da sıkça başvurulan bir yöntem olmuştur. Bu yöntemin en fütursuzca uygulandığı yer yıllarca OHAL koşullarında yönetilen Kürt illeriydi ve uygulayanlar ise JİTEM mensuplarıydı.

HUKUK KATLEDİLDİ KAMUOYU VİCDANI YARA ALDI

Temizöz ve diğerleri davası bir yönüyle JİTEM’in de ilk defa hukuk karşısına çıkması anlamı taşımaktaydı. Bu açıdan söz konusu dava ve devamında açılacak davalarda hukuktan beklentimiz; JİTEM’in ne olduğu, ne  amaçla kurulduğu, ne türden faaliyetlerde bulunduğu, subay, astsubay, itirafçılarının bu cinayetleri neden ve nasıl işledikleri, dönemin MGK’sının, kuvvet komutanlarının ve yargısının katkısının ne düzeyde olduğu gibi hayati konuları açıklığa kavuşturması ve bu karanlık yapıyla hesaplaşmasıydı. Maalesef bu beklenti Temizöz ve diğerleri davasında çıkan kararla boşa çıkmış oldu. Adı kanla, gözyaşıyla, işkenceyle, korku ve vahşetle anılan JİTEM, bu beraat kararlarıyla bir nevi aklanmaya çalışıldı. Hukuk bir kez daha katledildi. Kamuoyu vicdanı ise büyük bir yara aldı” diye konuştu.

SİYASİ İRADEYE ÇAĞRI

Siyasi iradeye de çağrıda bulunan Koç, şöyle dedi:

“İnsanlık onuru için, tarihle yüzleşmek adına, bu vahşetlerin ifşası ve sonraki nesillere ibret teşkil etmesi için siyasi irade bu hukuksuzlukların önüne geçmelidir. Bu noktada asıl sorumluluk artık hükümettedir ve kamuoyu vicdanını rahatlatmak için bu keyfiliğe bir son vermelidir.  JİTEM’in ve kirli yapıların sebep olduğu suçlarla hesaplaşılması için hükümet inisiyatif alarak hukuku işletmelidir. İnsanlık onur ve vicdanına savaş açan bu karanlık odakların faaliyetleri ayrıntılarıyla araştırılıp kamuoyuyla paylaşılmalı, bu çetelerin-örgütlerin yöneticileri, tetikçileri ise derhal yargı önüne çıkarılmalı, üzeri örtülen davalar yeniden açılmalıdır”

SENDE YORUM YAZ