Dolar : Alış : 2.9337 / Satış : 2.9389
Euro : Alış : 3.3124 / Satış : 3.3183
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir40°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 10278 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kışanak’tan Sur ve Şırnak için dayanışma çağrısı

Tweet
24 Ağustos 2016 - 218 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Kışanak’tan Sur ve Şırnak için dayanışma çağrısı

Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, İtalya’nın Rimini kentinde yapılan uluslararası toplantıya katıldı. 1980 yılından bu yana düzenli olarak yapılan, Avrupa’nın ve dünyanın birçok yerinden on binlerce kişinin katıldığı Rimini toplantılarının bu yılki sloganı “Benim İçin İyisin”di. Dünya genelinde kültürler, halklar ve inançlar arasında giderek yükselen ‘ayrımcılık, dışlama ve kutuplaşmaya’ karşı, ‘dostluk ve ortaklaşmayı güçlendirme’ amacı taşıyan toplantıya, Orta Doğu’da yaşanan savaş ve Avrupa’nın yaşadığı göçmen krizi damgasını vurdu. Toplantının açılış konuşmasını İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella gerçekleştirdi. Mattarella, yaşanmakta olan çatışmalar için diyalog ve müzakere yöntemine başvurmanın gerekliğini ve bu kriz döneminde Avrupa’da yaygınlaşmış bireycilik kültürünün aşılmasının önemine dikkat çekti.

HALEP’TA ATEŞKES VE İNSANİ KORİDOR İSTEMİ

“Kentler Ölemez” başlıklı oturuma, Eş Başkan Gültan Kışanak, Floransa Belediye Başkanı Dario Nardella, Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Stefano De Mistura, Tunus’taki Bardo Müzesi Müdürü Moncef Ben Moussa katıldı. BM Suriye Özel Temsilcisi Stefano De Mistura konuşmasının büyük bölümünü Halep’te insani koridor açılması ve ateşkes sağlanması için ortaya koyduğu çabalara ayırdı ve konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Halep ve Orta Doğu bağlamında gelişmesi gereken barış ve müzakereler üzerinden düşünerek kendime yönelttiğim soruları herkese yöneltiyorum: Barış için her yolu denedin mi? Gerçekten denedin mi? Olmazsa bile bir daha, bir daha denemelisin”.

Floransa Belediye Başkanı Nardella, II. Dünya Savaşı sonrası hasar gören Floransa’yı yeniden inşa eden eski belediye başkanı La Pira’ya göndermede bulunarak, kentlerin ancak birbirleriyle dayanışarak ayakta kalabileceğini vurguladı. Bu oturuma Kobane belediye başkanının da davetli olduğunu ancak gelemediğini belirten Nardella, Kobane, Diyarbakır gibi belediyelerle dayanışma ve dostluk geliştirmenin önemine dikkat çekerek, bu çabanın devam edeceğini söyledi. Geçen yıl IŞİD saldırısına uğrayan Tunus’taki Bardo Müzesi Müdürü Ben Moussa ise müzeyi korumak ve açık tutmak için olağanüstü bir çaba gösterdiklerini belirterek, İtalya’ya gösterdikleri destek nedeniyle teşekkür etti.

DOSTLUK VE DAYANIŞMA VURGUSU

Eş Başkan Gültan Kışanak ise başta Ortadoğu kentleri olmak üzere, birçok kentin savaşların hedefi haline geldiğini ve binlerce yıllık insanlık tarihinin kentlerdeki birikiminin yok edildiğini belirterek konuşmasına başladı. Kışanak, “Bu anlamda aslında yok edilmek istenen, öldürülmek istenen sadece fiziki olarak kentler değil, insanlık tarihinin birikimleridir.” dedi. Son iki yılda savaşın ve IŞİD terörünün hedefi olan Şengal, Kobane, Diyarbakır ve Şırnak’ın yaşadıklarını anlatan Kışanak, bu dört kentin birbirleriyle ortaya koyduğu dayanışmayı anlattı , kentler arasındaki dostluğun dayanışmanın önemini vurguladı. Şengal, Kobane, Diyarbakır ve Şırnak arasındaki siyasal ve toplumsal dayanışmanın tüm dünya kentleri için örnek teşkil etmesi gerektiğini belirten Kışanak, çatışmalardan derinden etkilenen bu dört kentte evlerini yitiren ailelerle uluslararası dayanışmanın geliştirilmesi, yıkımların sona ermesi ve yeniden inşa faaliyetlerinin hız kazanabilmesi için dayanışmaya tüm dünya kentlerinin destek vermesinin elzem olduğunu kaydetti. Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin geçen yıl UNESCO tarafından Dünya Kültürel Mirası listesine alındığını hatırlatan Kışanak, Sur’a sahip çıkmanın, dünya mirasına sahip çıkmak anlamına geldiğinin altını çizdi. Kışanak, yaşanan büyük yıkıma ve trajediye rağmen, umutlu olduklarını ve kentlerin ölmesine izin verilmeyeceğini, yıkılan kentlerin yeniden inşa edileceğini söyleyerek sözlerini tamamladı. (haberdiyarbakir.gen.tr)

211 Total Views 3 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter