Dolar : Alış : 2.9355 / Satış : 2.9408
Euro : Alış : 3.3242 / Satış : 3.3302
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir40°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 10220 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kayyum geri çekildi!

Tweet
19 Ağustos 2016 - 292 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Kayyum geri çekildi!

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görüşülen Torba Tasarı’da bulunan bazı tartışmalı maddeler geri çekildi.  Hakkari ve Şırnak’ın ilçe olması ile Cizre ve Yüksekova’nın il olmasını öngören düzenleme tasarıdan çıkarıldı. Buna göre Hakkari ve Şırnak il olarak kalacak, Yüksekova ve Cizre’de ilçe olmaya devam edecek.

KAYYUM DÜZENLEMESİ DE TASARIDAN ÇIKARILDI

Bir diğer tartışmalı düzenleme de belediyelere kayyum atanmasıydı. Tasarıya göre, “terör suçu nedeniyle görevden uzaklaştırılan belediye başkanı, başkanvekili ve meclis üyelerinin yerine içişleri bakanı ve vali tarafından görevlendirme yapılacaktı.”  Özellikle DBP ve HDP’li belediyelerin tasfiyesi olarak değerlendirilen bu maddeler de tasarı metninden çıkarıldı.  Bu düzenlemeler, dört partinin ortak önergesi ile Torba Tasarı’dan çıkarıldı.  Muhalefet partisi milletvekilleri kararı alkışlarla karşıladı. Demirel: Toplumsal muhalefet AKP’ye geri adım attırdı

DEMİREL: TOPLUMSAL MUHALEFET AKP’YE GERİ ADIM ATTIRDI

Kayyum düzenlemesinin tasarıdan çıkarılması ile ilgili açıklama yapan HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel, AKP’nin DBP’li seçilmiş belediye başkanlarının yerine kayyım atama ve Hakkâri ile Şırnak’ın il olmaktan çıkarılmasını öngören maddeleri toplumsal muhalefetin duruşuyla Torba Yasa’dan çıkarmak zorunda kaldığını söyledi.

Gündeme geldiği ilk günden bu yana toplumsal alanda ciddi tepkiyle karşılanan tasarının görüşmelerinin başlamasının ardından birçok kesimden “kaosa sürükler” uyarısı gelirken, HDP de bu konuda Meclis çatısı altında ciddi bir muhalefet yürüttü. HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, söz konusu maddelerin toplumsal muhalefetin gösterdiği tepkiyle geri çekilmek zorunda kalındığını kaydetti. Demirel, kendilerinin de Meclis’te ciddi bir direniş gösterdiklerini, öyle ki 3 günlük süre içerisinde sadece 12 maddenin geçirilebildiğini ifade ederek, Meclis’i kilitleme noktasında bir direniş noktasına sergilediklerini ifade etti. Tasarının geneline dair ciddi muhalefette bulunduklarını ancak özellikle geri çekilen maddelerle ilgili olarak AKP’liler ile bakanlarla Meclis’te yaptıkları kimi görüşmelerde de tasarıya ilişkin uyarılarını aktardıklarını ve “Türkiye’nin bunun altından kalkamayacağını” söylediklerini aktaran Demirel, bunun sonuç verdiğini kaydetti. Demirel, “Bunun getirilmesi Türkiye’nin yeni bir kaosa sürüklenmesi kaçınılmaz olduğu çok olarak görüldü. Gerek halkın mücadelesi gerekse de biz bu talepler doğrultusunda yaptığımız muhalefette bunu gösterdi” dedi. Tasarıda yaşanan bu gelişmenin “süreçte bir yumuşa mı?” şeklinde ele alınmaması gerektiğini ifade eden Demirel, AKP’nin topyekûn savaş konseptini sürdürdüğünü ve sürecin ilk olarak PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ile normale dönebileceğine işaret etti.

282 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter