Dolar : Alış : 2.9266 / Satış : 2.9318
Euro : Alış : 3.2444 / Satış : 3.2503
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir41°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 9498 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kayıp eylemi 385. Haftada

Tweet
25 Haziran 2016 - 144 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Kayıp eylemi 385. Haftada

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve Kayıp yakınların “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 385’incisi Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirildi. Kayıp fotoğraflarının taşındığı eyleme İHD Diyarbakır Şubesi yönetici ve üyeleri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, 78’liler Vakfı üyeleri, Diyar-TUHAD-DER Üyeleri, kayıp yakınları ve insan hakları aktivistleri katıldı. Eylemde, 1994 yılında Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde bulunan Ağıllı köyüne düzenlenen baskında askerlerce alıkonulan ve bir hafta sonra köyün 5 km uzağında infaz edilmiş halde bulanan Hamet Barut’un faillerinin bulunup, cezalandırılması talep edildi.

“HÜRŞİT KÜLTER 30 GÜNDÜR KAYIP!”

Oturma eylemi öncesi konuşan İHD Diyarbakır Şubesi Kayıp Komisyonu Üyesi Adnan Örhan, faillerin bulunup yargılanması için mücadele ettiklerini, ancak buna karşılık faillerin cezasız bırakıldığının söyledi. Kulp ilçesi Alaca köyünde kaybedilip ve ardından öldürülerek toplu mezara gömülen 11 köylünün duruşması, JİTEM ve Lice davalarının geçtiğimiz hafta görüldüğünü ancak sudan sebeplerle ertelendiğini belirten Örhan “Bu davaların takipçisiyiz. İnsan hakları savunucuları ve kayıplar olarak mahkemelere sunduğumuz isimler, belgeler ve dinlettiğimiz tanıklara rağmen, mahkemelerce dikkate alınmadı ve bu eli kanlı kişiler hiçbir şekilde cezalandırılmadı” diye belirtti. Şırnak’ta kaybedilen DBP İl yöneticisi Hürşit Külter’in, kaybedilişinin üzerinden 30 gün geçmesine rağmen, devlet yetkilileri tarafından resmi olarak kabul edilmediğine belirtti. Külter’in babaannesinin önceki gün yaşamını yitirdiğini hatırlatan Örhan, “Maalesef gözü açık gitti” dedi.

“VAHŞETİ RAPORLADIKLARI İÇİN TUTUKLANDILAR”

Özgür Gündem Gazetesinin nöbetçi eş genel yayın yönetmenleri Şebnem Korur Fincancı, Erol Önderoğlu ve Ahmet Nesin’nin tutuklanmasına da tepki gösteren Örhan, bölgede yaşananları raporlayıp, uluslar arası kuruluşlarla paylaştıkları için tutuklandıklarının kaydetti. Örhan’ın ardından, 1994 yılında Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde bulunan Ağıllı köyüne düzenlenen baskında askerlerce alıkonulan ve bir hafta sonra köyün 5 km uzağında infaz edilmiş halde bulanan Hamet Barut’un oğlu Hüseyin Barut, babasının katlediliş hikayesini anlattı: Barut şunları belirtti: “06.05.1994 tarihinde Bolu Tugayına bağlı askeri birlikler köyümüze baskın yaptı. Baskında tüm köy halkını toplayıp insanları köy meydanında darp ettiler.  Babamı da alıp götürdüler. Buna tüm köy halkı tanıktır. 12 Mayıs 1994 günü babamın dayısı, köyümüzün 5 km uzağında yol kenarında yarı gömülü bir ceset görüyor, üstünü açtığında babamın cesedi olduğunu görüyor. Cesedi, Diyarbakır Devlet Hastanesine götürüyorlar, hastanede yapılan otopsi sonucunda bedenine 32 kurşun sıkılmış olduğu ortaya çıkıyor. Daha sonra babamın cesedini köye getirip defnettik. Olayla ilgili hukuki süreci takip ediyoruz.”

Yapılan konuşmaların ardından, tüm kayıplar anısına beş dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter