Dolar : Alış : 2.8014 / Satış : 2.8064
Euro : Alış : 3.1908 / Satış : 3.1966
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 8244 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Kalıcı barış için Erdoğan gitmeli”

Tweet
26 Nisan 2016 - 141 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»“Kalıcı barış için Erdoğan gitmeli”

Uluslararası PEN Genel Başkan Yardımcısı Eugene Shulgin, yazarlar olarak Türkiye’de kalıcı bir barışın sağlanması için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı. Barışın sağlanması için ise Shulgin, “Türkiye’de var olan bu çatışmalı süreçten çıkılması için ilk önce Erdoğan’ın gitmesi gerekir. Eğer Erdoğan gitmezse sanırım durum çok ta iyiye doğru gitmeyecektir” dedi.

Türkiye PEN Merkezi ile Kürt PEN Merkezi’nin ’da düzenlediği Barış Konferansı’na katılan isimlerden Uluslararası PEN Genel Başkan Yardımcısı Eugene Shulgin, son zamanlarda yaşananlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. DİHA’da yer alan habere göre, Shulgin, bölgede yaşanan çatışmalı ortamda barış konferansının yapılmasının çok önemli olduğunu söyledi.

“BU SUÇA ORTAK OLMAYACAĞIZ”

“Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriye imza atan akademisyen, yazar ve gazetecilerin yaşadıklarına dikkat çeken Shulgin, “baskı ve şiddet politikaları ile Türkiye’nin demokratikleşmekten uzaklaştığını ve geriye gittiğini” ileri sürerek, “Bu yapılanların hepsini dünya ülkeleri görüyor ve açıkçası ürküyor. Akademisyen, yazar ve gazetecilere yönelik bu baskılar ve özellikle davaların açılmış olması sözle bile açıklanması zor bir olaydır. Türk devleti, artık dünyanın gözünde kötü bir imajla anılıyor ve bundan ötürü bu baskı politikasından derhal vazgeçmeli” dedi.

“AVRUPA ÜLKELERİ SES ÇIKARMALI”

Yaşananlara karşı Avrupa ülkelerinin ses çıkartması gerektiğini belirten Shulgin, “Bu şiddet politikasına karşı Avrupa’nın gerekli baskıyı yapması gerekir. Ancak Avrupa, mülteci anlaşmasından dolayı bu konuda sessiz kalıyor. Fakat Avrupa’da yaşayan halklar, Türk hükümetinin bu politikasını görüyor ve buna karşı bilinçli davranarak bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Bu mülteci sorunu hal olduğu zaman Avrupa, bu konuda Türkiye’ye baskı yapacaktır. Son uygulamalarla birlikte Türk hükümeti hiçbir zaman bu kadar inançsız ve güvenilmez bir pozisyona düşmemiştir ve Avrupa’da şu an Türk hükümetini böyle görüyor” diye konuştu.

“ŞU ANDA TAMAMEN BİR KANUNSUZLUK GÜNDEMDE”

Shulgin, 1990’lı yıllar ile son süreci karşılaştırarak, şunları söyledi: “1990’lı yıllarda daha fazla ölüm yaşanıyordu. Gerilla, asker ve sivil halk herkes öldürülüyordu. Hatta bazı öldürülenlerin nerede öldürüldüğü bile tespit edilemiyordu. Şimdi ise yine ölümler oluyor. Ancak şu anda tamamen bir kanunsuzluk gündemde. Türkiye’nin çok sayıda kanunları, yasaları var. Fakat bu kanunların hiçbirini demokrasi adına kullandıklarını düşünmüyoruz. Sadece kendi çıkarları amacıyla bu kanunları kullanıyorlar.”

“BARIŞ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Yazarlar olarak Türkiye’de kalıcı bir barışın sağlanması için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Shulgin, Kürtlerin unutulmuş bir halk olmadığını ve bölgede yaşananları herkesin gördüğünü ifade etti. İnsanların öldürülmesiyle barıştan uzaklaşıldığına da dikkat çeken Shulgin, “Ancak şu bilinmelidir ki, savaş çıkarmak ve öldürmek çok kolay. Zor olan barışı hayata geçirmek. Ama istenilirse barış hayata geçirilir ve bunun içinde çaba sarf etmeliyiz” ifadelerini kullandı.  Shulgin, barışın tesisi için ise şu vurguyu yaptı:  “Türkiye’de var olan bu çatışmalı süreçten çıkılması ve barışın tesisi için ilk önce Erdoğan’ın gitmesi gerekir. Eğer Erdoğan gitmezse sanırım durum çok da iyiye doğru gitmeyecektir.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter