Dolar : Alış : 3.0125 / Satış : 3.018
Euro : Alış : 3.3446 / Satış : 3.3506
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir40°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 9941 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Kadının gücünü açığa çıkarmalıyız”

Tweet
28 Temmuz 2016 - 81 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»“Kadının gücünü açığa çıkarmalıyız”

Şengal Katliamı’nın yıldönümü olan 3 Ağustos’a sayılı günler kalırken, katliamın ardından Şengal dağlarında yeni bir yaşam inşa eden kadınlar, yaşanabilecek her türlü saldırıya karşı öz savunmalarını geliştirdi. Êzidî kadınlar meclislerini oluşturarak, tüm dünya kadınlarına 3 Ağustos’un “Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü” olması yönünde çağrıda bulundu. DAİŞ’in elindeki Êzidî kadınların kurtarılmasına dönük oluşturulan Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu da çağrıya ortak oldu.

‘BİR DAKİKALIK SESSİZ EYLEM DURUŞU’ YAPILACAK

Dünyanın birçok ülkesinden kadınlar da çağrıya destek verdi. Bunun harekete geçen kadınlar, 3 Ağustos’ta dünyanın birçok ülkesinde ‘Bir dakikalık sessiz eylem duruşu’ yapacak. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak da tüm kadınlara katliama karşı ‘bir dakikalık sessiz eylem duruşuna’ katılması yönünde çağrıda bulundu. Kışanak, Êzîdi kadınların yaşadıklarını bir kadın soykırımı olarak değerlendirdiklerini ifade ederek, Êzîdi kadınlarına dönük gerçekleştirilen katliamın tüm dünya kadınlarına dönük gerçekleştirildiğini söyledi.

 “5 BİN ÊZÎDİ KADIN KAÇIRILDI”

Kadınların dünyanın birçok ülkesinde çok zor şartlarda yaşam mücadelesi verdiğine değinen Kışanak, kadın katliamlarının, kırımlarının en büyük problem olduğunu söyledi. Son birkaç yılda yüz yılda yaşanmayan olayların yaşandığını belirten Kışanak, yaklaşık 5 bin Êzîdi kadının kaçırılarak saldırılara maruz kaldığını hatırlattı. Kadınlar öncülüğünde ‘Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformunun’ oluşturulduğunu, platform ışığında çok sayıda Êzîdi kadının DAİŞ çetelerinin elinden kurtarıldığını vurgulayan Gültan Kışanak, ancak halen 2 bine yakın kadının DAİŞ çetelerinin elinde olduğunun tahmin edildiğini aktardı. Kışanak, Êzîdi kadınların Şengal’de yaşadıklarının eşi benzeri bulunmayan bir kadın kırımı olduğunun altını çizdi.

“DAİŞ ERKEK EGEMEN EMPERYAL PATLAMADIR”

“Şengalli kadınlar artık direnişte öncü rol oynuyor” diyen Kışanak, “DAİŞ dini, parayı, zoru, tacizi, tecavüzü, diri diri yakmayı kullanıyorsa DAİŞ erkek egemen emperyal patlamadır. Ortadoğu’da çok büyük kadın direnişi var ve bundan dolayı saldırılarda ilk olarak hedef alınan kadınlar oluyor. Şengalli kadınlar bu saldırılara karşılık öz savunmalarını yaptılar. Tüm kadınların yapması gereken ise, Şengalli kadınlar gibi öz savunmalarını oluşturmalarıdır. Bu da dünyada eşi benzeri olmayan bir direniş sonucu oldu” diye belirtti. Kadın kırımının yaşanmasıyla birlikte tüm dünya kadınlarının ayağa kalkması gerektiğini dile getiren Kışanak, Êzîdi kadınlar yönelik kırıma sessiz kalınmasının köleliği kabullenmek anlamına geleceğini söyledi. Kadınların böylesi bir köleliği kabul etmeyeceğine vurgu yapan Gültan Kışanak, kadınlar olarak gerçekleştirilmek istenen kölelik politikalarına karşı mücadele edeceklerini kaydetti.

“KADINLAR ALANLARA ÇIKSIN”

Kışanak, “Bütün dünya da 3 Ağustos tarihini ‘Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü’ olarak tanımalıdır. Dünyanın dört bir yanında kanınlar alanlara çıksın ve seslerini yükselterek köleleştirmeye karşı çıksın. Buradan tüm kadınlara çağrımdır; 3 Ağustos’u kadın kırımına karşı mücadele günü olarak güçlü bir şekilde karşılamalı ve kadının gücünü açığa çıkarmalıyız” diye konuştu.

80 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
↑ Back To Top ↑