Dolar : Alış : 3.0138 / Satış : 3.0193
Euro : Alış : 3.2604 / Satış : 3.2663
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir8°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 5511 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Irmak: ‘Geri adım atmayacağız’

Tweet
09 Ocak 2016 - 94 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Irmak: ‘Geri adım atmayacağız’

ÖDGK 1. Olağan Kongresi yüzlerce genç kadının coşkulu katılımıyla Diyarbakır’da gerçekleştirildi. Kongrede konuşan DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, Silopi’de öldürülen kadın siyasetçilere vurgu yaparak,  kadınların kendileri için rehber olacağını belirterek, “Hiçbir zaman bu başı eğmeyeceğiz, diz çökmeyeceğiz ve geri adım atmayacağız” dedi

Özgür Demokratik Genç Kadın (ÖDGK) 1. Olağan Kongresi, Kayapınar Spor Kompleksi’nde yüzlerce kadının katılımıyla başladı. Kongreye, İmralı Heyeti ve KJA Koordinasyon üyesi Ceylan Bağrıyanık, DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran’ın yanı sıra yüzlerce genç kadın katıldı.

Kongrede konuşan DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, Paris ve Silopi’de katledilen siyaset ve özgürlük mücadelesi yürüten kadınların kendileri için rehber olacağını belirterek, “Hiçbir zaman bu başı eğmeyeceğiz, diz çökmeyeceğiz ve geri adım atmayacağız” dedi. DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna ise direnişi zafere taşıyan kadın ve gençlerin her zaman olduğunu ve bundan sonra da olacağını ifade etti.

KIYAR: ‘ALANLARDA OLACAĞIZ’

Salonda açılış konuşmasını yapan ÖDGK üyesi Mehtap Kıyar, “Kırk yıllık mücadelede baş eğmedik. Bugün de genç kadınlar öncülüğünde tüm toplum sistemin yaptırımlarına baş eğmeyeceğiz. Örgütlü genç kadınlar olarak alanlarda yerimizi alacağız. Sistemin tüm politikalarına karşı mücadele ederek mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. Mehtap, özyönetim alanlarında mücadeleyi selamlayarak, “Sakine, Leyla ve Fidan’ın kararlı duruşuyla devam eden Pakize, Fatma ve Sêvê’nin direnişini sürdüreceğiz, bundan sonra alanlarda öncü rol oynayacağız” dedi.

BAĞRIYANIK: ‘KENDİ SİSTEMİMİZLE VE ANLAYIŞIMIZLA YAŞAYACAĞIZ’

Açılış konuşmasının ardından konuşan İmralı Heyetinden Ceylan Bağrıyanık, “Bu kongre Saraların, Sêvêlerin, Zilanların hayalini gerçekleştirmek için atılmış en büyük adımlardan birisidir. Önderliğimizin perspektifi olan Demokratik Ulus Perspektifi hayata geçiren genç kadına bin selam olsun. Biz kadınlar olarak kendi sistemimizi ve özgürlük anlayışımızla yaşayacağız ve her gün alanlardaysak, bu Önderliğimiz sayesindedir” dedi.  Abdullah Öcalan üzerinde devam eden tecride dikkat çeken Ceylan, “Bugün özellikle de Önderliğimiz üzerinde gerçekleştirmek istenen tecrit politikası ve Önderliğimize yönelik uygulanan her yaklaşım bize yaklaşımdır. Bu yaklaşımları asla kabul etmeyeceğiz. Önderliğimizin perspektifini hayatımızda uygulayarak komployu boşa çıkaracağız” dedi. Kadınların bu güne kadar nasıl direndiyse bundan sonra da böyle direneceklerinin kaydeden Bağrıyanık, “AKP’nin karanlık gladyo güçleri kadınları hedef alıyor ve her gün katliamlar yapıyor. En büyük cevabı biz kadınlar olarak öz savunma ile cevap vereceğiz. KJA olarak bulunduğumuz her alanda örgütlenerek bu politikaları ve saldırılar karşısında kendi öz savunmamızı örgütlenerek cevap vereceğiz” diye konuştu.

IRMAK: GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ

Ardından konuşan DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, Paris ve Silopi’de katledilen siyaset ve özgürlük mücadelesi yürüten kadınların kendileri için rehber olacağını belirterek, “Hiçbir zaman bu başı eğmeyeceğiz, diz çökmeyeceğiz ve geri adım atmayacağız” dedi. DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna ise direnişi zafere taşıyan kadın ve gençlerin her zaman olduğunu ve bundan sonra da olacağını ifade etti.

‘ÖNDERLİĞİMİZİN ÇİZGİSİNDE OLACAĞIZ’

DTK Eşbaşkanı Selma Irmak kongrenin tarihi bir güne cevap niteliği taşıdığını belirterek, “Her gün bir acıyla geçiyor günler. Her gün zulme karşı mücadele ve direniş veriyoruz, ama gözyaşı dökmüyoruz ve dökmeyeceğiz. Biz öncümüz olan kadınların çizgisinde yürüyeceğiz. Önderliğimizin çizgisinde olacağız” diye belirtti. Paris ve Silopi’de katledilen siyaset ve özgürlük mücadelesi yürüten kadınların kendileri için rehber olacağını belirten Selma, dün Sur’da katledilen 17 yaşındaki Rozerin Çukur’u hatırlatarak, “Rozerin’imiz katledildi ve daha nice kadınlarımız hedef alındı. Biz kirli güçlere bunu diyoruz. Size hiçbir zaman bu başı eğmeyeceğiz, diz çökmeyeceğiz ve geri adım atmayacağız. Direniş yaşamdır. Yeni genç kadınlar yetişiyor ve ilerliyor. Kadınlar her yerde yeşerecektir” dedi.

KADINLAR DEVRİME ÖNCÜLÜK EDECEK’

“Söz veriyoruz kadınlarımıza mücadelelerine kaldıkları yerden devam ettireceğiz” diye kaydeden Selma, yeni ideoloji ile yeni yaşam ilan edeceklerini ve toplum ahlakı ve toplumun özgürlüğü üzerine yeni yaşamı inşa edileceklerini ifade etti. Selma kadınların da bu devrime öncülük edeceklerini vurguladı.

AYNA: ‘ÖZGÜR YARINLAR YAKINDIR’

DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna ise gençliğin özgürlükle özdeş olduğunu vurgulayarak, tarih boyunca halkların kazandığını ve bundan sonra da halkların kazanacağını belirtti. Direnişi zafere taşıyan kadın ve gençlerin her zaman olduğunu ve bundan sonra da olacağını belirten Emine, özgür yarınların yakın olduğunu belirtti.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter