Dolar : Alış : 2.9337 / Satış : 2.9389
Euro : Alış : 3.3124 / Satış : 3.3183
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir40°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 10281 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“İmralı çözümün yolunu açar”

Tweet
23 Ağustos 2016 - 2.091 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»“İmralı çözümün yolunu açar”

KCK’nin yayınladığı deklarasyona destek veren Diyarbakır’daki sivil toplum örgütleri, olumlu karşılık verildiği taktirde çözümün hemen sağlanabileceğini dile getirdi. Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu, “KCK’nin İmralı Adası’na bir heyetin gitme talebi aynı zamanda çözümün de isteğidir. Böylesi bir görüşme çözümün de yolunu açar” dedi

KCK yapılan çağrıların ardından Kürt sorununun çözümü, Abdullah Öcalan’la bir heyetin görüşme yapması ve çözüme dair açıkladığı deklarasyona destek artıyor. Deklarasyona bir destek de Diyarbakır’daki iş çevresi sivil toplum örgütlerinden geldi. Sivil toplum örgütleri, açıklamayı değerli bulduklarını ve arkasında durulması gerektiğini ifade etti.

BAYSAL: İMRALI’DAN KÜÇÜK BİR EMARE ÜLKEYİ KAOSTAN ÇIKARIR
KCK’nin savaşın derinleştiği bir dönemde çağrılara kulak verip böylesi bir deklarasyonun yayınlanmasını çok değerli bulduklarını ifade eden Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DİSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Burç Baysal, açıklamanın ardından bir an önce siyasi kanadın devreye girip çözüme dönük ortak bir tutum sergilemesi gerektiğin dile getirdi. KCK’nin Meclis’ten bir heyetin İmralı Adası’na gitme isteğinin, herkesimin böylesi ortak bir kanaati olduğunu dile getiren Baysal, bir an önce bir heyetin İmralı Adası’na gidip görüşme yapılması gerektiğini ve İmralı’dan gelecek en küçük bir ibare bile tüm Türkiye’yi kaostan çıkarabileceğinin altını çizdi.

“ÇÖZÜM SÜRECİ BUZDOLABINDAN ÇIKARILMALI”
AKP’nin küçük çıkarlardan bir an önce vazgeçip halkın çıkarlarını gözetmesi gerektiğini” söyleyen Baysal, Türkiye’deki bir çözümün Ortadoğu’yu da etkileyeceğini ve barışın sağlanabileceğine dikkat çekti. Baysal, “Siyasi çözümden uzak durmamak gerekir. Çözüm süreci bir an önce buzdolabından çıkarılması gerekir. Biz STK’lar olarak görevden kaçamayız. Sonuna kadar çözümden yana olduğumuzu söylemek istiyoruz. Bir an önce bu çağrıya cevap verilmesi gerekir” dedi.

SAYAR: KCK’NİN AÇIKLAMASI ÖNEMLİDİR
Bölgede son bir yıldır yaşanan savaştan dolayı çok büyük acıların yaşandığını dile getiren Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar ise insanların ölmediği, çözümün olduğu bir noktaya dönülmesi gerektiğini ifade etti. Böylesi zor bir dönemde KCK’nin çok önemli bir açıklama yaptığını vurgu yapan Sayar, bu açıklamanın bir an önce değerlendirmesi gerektiğini söyledi. Sayar, “”özümün önünü Abdullah Öcalan’la İmralı’da bir heyeti veya bağımsız heyet tarafından ziyaret edilmesiyle aralanabilir. PKK’nin eylemsizlik kararı alması ve gerekli adımların atılması durumunda diyalog ve süreç gelişebilir, ilerleyebilir” diye konuştu.

EBEDİNOĞLU: KCK’NİN TALEBİ ÇÖZÜMÜN TALEBİDİR
Son süreçte bölgede çok ciddi sorunların yaşandığını dile getiren Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu ise yıllardır sivil toplum örgütleri olarak Kürt sorununun çözümünün diyalog ve ortaklaşmayla çözülebileceğini söylediklerini anımsattı. Çatışmaların bitmesinin tek yolunun demokrasi ve özgürlüklerin geliştirilmesi olduğunu belirten Ebedinoğlu, böylesi bir ortamda KCK’nin deklarasyonunun çok önemli olduğunu ifade etti. Ebedinoğlu, “Kürt sorunun çözümü şimdi Meclis’e düşüyor. Meclis Kürt sorununa çözüm olamadığı için aynı zamanda dökülen kanın da sorumlusudur. KCK’nin İmralı Adası’na bir heyetin gitme talebi aynı zamanda çözümün de isteğidir. Böylesi bir görüşme çözümün de yolunu açar” diye ifade etti. (haberdiyarbakir.gen.tr)

1847 Total Views 4 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter