13 Ekim 2015
237 defa okundu

İbadethaneler “Üs” gibi kullanılmış!

Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki operasyonda, PKK’lilerin tarihi Kurşunlu Camisi ile aralarında Diyarbakır Ermeni Katolik Kilisesi’nin de bulunduğu bazı kiliseleri, “örgüt merkezi” gibi kullanarak ibadethanelere büyük zarar verdiği ortaya çıktı. Operasyonlarda cami ve kiliseler, güvenlik güçlerince teröristlerden arındırıldı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre; Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki operasyonda, PKK mensuplarınca “üs” gibi kullanılan cami ile kiliseler teröristlerden temizlendi.Merkez Sur ilçesinde, PKK mensuplarının yakalanması, açılan hendekleri kapatılması, kurulan barikatların kaldırılması, örgüte ait silah, mühimmat ve patlayıcıların ele geçirilmesi amacıyla 4 gün önce başlatılan operasyon sona erdi. İlan edilen sokağa çıkma yasağının ardından İl Emniyet Müdürlüğünün koordinesinde 2 bin 816 personelle yapılan operasyonlarda, Sur ilçesinde PKK’lilerin kullandığı birçok ev ve iş yeri ele geçirildi.

TARİHİ CAMİYE ZARAR VERMİŞLER

Barikatların kaldırılması, hendeklerin kapatılması, hendeklerdeki patlayıcı tuzaklarının imha edilmesi sırasında güvenlik güçlerine PKK’liler tarafından uzun namlulu silahlarla ateş açılması sonucu zaman zaman çatışmaların da yaşandığı operasyonlarda örgüt mensuplarının Fatihpaşa Mahallesi’ndeki kentteki ilk Osmanlı eseri olan Kurşunlu Camisi’ni örgüt merkezi gibi kullandığı tespit edildi. Camideki PKK’lilerin çıkarılması için yürütülen operasyonda güvenlik güçlerine ateş açılması sonucu saatler süren çatışmanın ardından örgüt mensupları, ibadet özgürlüğüne engel oldukları camiden kaçtı. Kaçan PKK’lilerin, yapımı 1520 yılında tamamlanan tarihi camiye, duvarlarına ve minaresine büyük zarar verdiği, çevresine de hendekler açtığı görüldü. Örgüt üyelerinin zaman zaman atış talimi yapmak için kullandıkları caminin tarihi ahşap kapısı ile duvarlarının büyük oranda tahrip olduğu görüldü.

TÜRK BAYRAĞI ASILAN MİNAREYE ATEŞ AÇMIŞLAR

Güvenlik güçlerince PKK’lilerden temizlenen caminin Türk bayrağı asılan minaresine örgüt mensuplarınca ateş de açıldığı belirtildi. Minarede hasara neden olan saldırıları, caminin çevresindeki mezarlıklarda da tahribata neden oldu. PKK’lilerin caminin pencerelerinin önüne üst üste yerleştirdiği Kur’an-ı Kerimler ve dini kitaplarla güvenlik güçlerine karşı kamufle olmaya çalıştığı değerlendirildi. İbadet özgürlüğüne engel olan saldırılar nedeniyle tarihi camide günlerce ezan okunamadı, ibadet yapılamadı.Camiye giren polisler, teröristlerin ayakkabılarıyla girerek kirlettiği halıları süpürgeyle temizledi. Bir polis memuru tarafından zırhlı araçtaki megafondan ezan okundu, özel harekat polisleri günler süren aranın ardından camide namaz kıldı.

KİLİSELERİ DE SALDIRILARINA HEDEF YAPMIŞLAR

Kutsal değerleri hiçe sayan PKK’lilerin saldırılarında, Diyarbakır Ermeni Katolik Kilisesi’nin de aralarında yer aldığı bazı Süryani ve Ermeni kiliselerini de kullandığı belirtildi.Tarihi ahşap kapılarını kıran PKK’lilerin kiliseyi “üs” gibi kullandığı belirlendi .Örgüt mensuplarının saldırılarında camları kırılan kilisenin elektrik panosunun da söküldüğü görüldü. (AA)

SENDE YORUM YAZ