Dolar : Alış : 2.9826 / Satış : 2.988
Euro : Alış : 3.3453 / Satış : 3.3513
HAVA DURUMU

Diyarbakir27°CMevzi Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 8769 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Hukuk katliamı yaşandı!”

Tweet
20 Mayıs 2016 - 1.127 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»“Hukuk katliamı yaşandı!”

 

’daki hukukçular ve insan hakları savunucuları, TBMM Genel Kurulu’nda, hakkında fezleke bulunan milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifinin görüşmelerinin 2. turunda, ilk madde 373 oyla, ikinci madde 374 oyla kabul edilmesini değerlendirdi. Hukukçular, Karar ile birlikte hukuk katliamının yaşandığını belirterek, Anayasa’ya karşı hile yapıldığının altını çizdi. İnsan Hakları Savunucuları ise, Kararın Türkiye’nin iç barışına hizmet etmeyecek bir karar olduğunu vurgulayarak, “Bu kararın verilmesi son derece tehlikeli ve ülkenin geleceğine dair hizmet etmeyen bir karardır” dediler.

BİLİCİ: “İÇ BARIŞINA HİZMET ETMEYECEK BİR KARARDIR”

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici: “Bu son derece olumsuz bir karar. Türkiye’nin iç barışına hizmet etmeyecek bir karardır. Doğrusu bundan sonra neler olabileceğini de kaygıyla izleyeceğiz. İsteğimiz şuydu; demokratik siyasetin önünü açmak, demokratik yöntemlerle şeffaf bir şekilde şiddete başvurmadan Parlamentoda ve parlamento dışında böyle bir imkânın sağlanmasını istiyorduk. Ama maalesef öyle görünüyor ki devlet ya da devleti yönetenler geçmişten ders almamış. 1994 yılında Türkiye’de yaşanan ağır fatura ciddiye alınmıyor. Bu kararın verilmesi son derece tehlikeli ve ülkenin geleceğine dair hizmet etmeyen bir karardır. Hiç bir şey içinde geç değil, umarım uygulama noktasında vazgeçilir. Demokratik siyasetin işlenmesi önünde irade ortay konulur ve Türkiye’deki sorunların demokratik yol ve yöntemlerle çözülmesine imkân tanınır”

BAYDEMİR: “HUKUK KATLİAMI YAŞANIYOR”

İnsan Hakları Savurucusu avukat Reyhan Baydemir, “Bir kere sadece bu alanda değil, ama bir bütün olarak bir hukuk garibesi gaspı. Katliamı yaşanıyor. Özellikle son bir yıldır hukukçular olarak yaşadıklarımıza anlam verememekle birlikte gerçekten tariflemekte zorlanıyoruz. Çünkü bu aşamada Cumhurbaşkanı diyor ki; “rejimi değiştirdim. Kaymakamlara ve valiliklere canlı yayında gerekirse hukuku bir kenara bırakacaksınız” Velhasıl şuana kadar yaşam hakkı olmak üzere kolluk kuvvetlerini yasal mevzuatın yerle bir edilmesi v rafa kaldırılması oluyor. Dokunulmazlık anayasa ve yasalara karşı hile var. Yine kabul edilen bir yasa geçmişe yürüyemez. Yasalar kabul edilip, resmi gazetelerde yayınladıktan sonra geçmişe yürür.

İPEK: “ANAYASA’YA KARŞI HİLE YAPILDI”

Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Cihan İpek: “Anayasanın 83. maddesinde Milletvekillerinin dokunulmazlıklarını düzenleyen bir maddedir. 83.maddeye göre, bir kişi vekil seçildikten sonra suçüstü halleri hariç hakkındaki yargılamalar vekilliği dönemi sonuna ertelenir. Yargılanabilmesi için de millet meclisinin karar vermesi gerekiyor. TBMM her bir dosya için bir kara veriyor. Bir vekil bir suç veya 5 suç işlemiş olabilir. Dolayısıyla her suç için suçun işlendiği yer savcılığı soruşturma makamı olarak iddianame düzenlemeden önce bir fezleke yazar onu Meclis başkanlığına gönderir ve der ki, bu iddialara göre şu vekil, şu suçu işlemiş. Ben bunu yargılamak için bunun hakkında sizin soruşturma izni verin’ der. Meclis’te bu dosyalar için gündem açar, gündeme alır ve o vekiline savunma hakkını verir. Vekil o iddiaya karşı kendisini savunur. Mecliste bu savunmadan sonra bir oylama yapar ve bu oylama yapıldıktan sonra 83. maddede öngörülen çoğunluk sağlanmışsa yargılanmasına izin verilir. O suçla ilgili dokunulmazlığı kalkar ve yargılanır. Bir başka suçu varsa yine aynı şekilde oylama yapılır ve savunma hakkı verilir. Bu dosyalarda 138 vekil ile ilgili dosyalarda iddiaya göre 676 tane fezleke var. Ağırlıklı olarak HDP’li vekillerin dosyalarıdır. TBMM’de anayasa yazılı prosedürü uygulamış olsaydı bu vekillerin her biri için ayrı ayrı savunma hakkı vermesi gerekiyordu.

VEKİLLERE SAVUNMA HAKKI TANINMADI

676 fezleke için 676 savunma hakkı vermesi gerekiyordu. Vekillerde o genel kurulda savunma yaparken konuşmasına sınır getirilemiyor. Hükümet burada işin kurnazlığına gitti. Anayasanın etrafından dolanarak, bütün bu suçlar için anayasaya geçici madde koyarak, sadece bu suçlarla ilgili olarak bir defada hepsinin dokunulmazlığını kaldırmasına karar veriliyor. Savunma hakkı tanınmıyor. Bu aslında 83. madde yürürlükte olduğu sürece usul dediğimiz yönteme aykırıdır.

“KARAR AYM’DEN DÖNEBİLİR”

Çünkü 83.madde şunu söylüyor. Bu da toptan kaldırdığı için yani şekil yönünde Anayasa mahkemesinden dönebilir. Kanuna karşı hile yapıldı. Ve anayasanın etrafından dolanarak böyle bir düzenleme gidildi. Belki anayasa mahkemesinden dönebilir. AİHM’den dönebilir. Bu saatten sonra suç işlerse yine dokunulmazlığı var.

VEKİLİN KADERİ YEREL MAHKEMENİN İNİSİYATİFİNE BIRAKMAK DOĞRU DEĞİLDİR

Vekilin kaderi savcıların eline bırakılıyor. Savcı çağırabilir ve tutuklayabilir. Vekillerin dokunulmazlığının anayasada ki prosedür dışındaki bir prosedürle kaldırılması ve inisiyatifin yerel mahkeme ve savcılara bırakılması doğru değildi.

AZİZOĞLU: “TÜRKİYE DEMOKRASİSİ BÜYÜK BİR YARA ALMIŞTIR”

Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (DSMMO) Başkanı Erkan Azizoğlu: “Bugün Türkiye demokrasisi büyük bir yara almıştır. Oylamadan sonra sırıtarak, güzel bir şey yaptığını zannederek, resim karelerinde yer alanlar ve dokunulmazlık oylamasına evet diyen CHP’liler, tarihi bir yanlışa imza atmışlardır. Akan kanı durdurmak ve barışı sağlamak için hiçbir şey yapmayan meclisteki vekillerin bugün aldığı bu karar siyasetin önünü tıkayan, toplumsal barışı dinamitleyen bir karar olarak tarihe geçecektir” (Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter