Dolar : Alış : 2.9084 / Satış : 2.9137
Euro : Alış : 3.2253 / Satış : 3.2311
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir14°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 7072 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

HDP’den “Direnişi” büyütme çağrısı

Tweet
04 Ocak 2016 - 462 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»HDP’den “Direnişi” büyütme çağrısı

İdil’e girişleri engellenen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, süren yasakları kırmak ve operasyonların önüne geçmek için her yerde direnişi büyütme çağrısı yaptı. Yüksekdağ, “Darbeye karşı direnmek haktır. Dört bir yanda bu direnişi büyütelim. Türkiye’nin tüm meydanlarında, sokaklarında bu insanlık dışı zulme ve vahşete dur diyelim” çağrısında bulundu

Şırnak’ın Cizre ve Silopi İlçesi’ndeki sokağa çıkma yasağının kaldırılması için Diyarbakır’dan yola çıkan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, HDP’li vekiller ve DBP’li belediye başkanları ile Van’dan gelen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın aralarında bulunduğu yürüyüş grubunun, Şırnak’ın İdil ilçesine girişi askerler tarafından ikinci kez engellendi. Burada kısa bir bekleyişin ardından açıklama yapan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Türkiye’de tamamen bir darbe söz konusu olduğunu ileri sürerek, AKP’nin ülke yönetimine el koyduğunu, gayri hukuki, meşru bir şekilde ülkeyi yönetmeye devam ettiğini iddia etti. Faşizan bir yönetimle karşı karşıya olduklarının iddia eden Yüksek, “Bizler de en başından beri bu uygulamalara karşı mücadele ediyoruz. Sur’da başlattığımız yürüyüşü Cizre ve Silopi’de sonlandırmak üzere sürdürmeye çalışıyoruz. Ancak AKP’nin darbe uygulamasıyla karşı karşıya kaldık. Sadece bizim girişimize yasak konan bir durum var. Ülkemizde darbe var. Halkımıza tank ve toplarla saldırılıyor. Şuana kadar yüzlerce insanımız devletin kurşunuyla katledildi ve katledilme tehlikesiyle karşı karşıya. Kentlerimizdeki bu abluka ve saldırıları kırma çabamız devam edecek” dedi.

“BU SAATTEN İTİBAREN HERKES SOKAĞA ÇIKMALI”

Türkiye ve Avrupa’da yaşayan tüm Kürt halkına seslenen Yüksek, “Durum vahimdir ciddidir. Kimyasal silah dahi kullanabiliriz söylemlerini yine kendileri ortaya koydu. Uluslararası örgütlerin, hareketlerin acil harekete geçmesi gerekiyor. Eylemsellik çağrısında bulunuyoruz. Ölümlerden sonra yapılacak tek şey sadece defnetmek olur. Bu durumlar gerçekleşmeden Türkiye’nin demokrasi güçleri, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler harekete geçelim” diye konuştu. DBP’nin il yönetimlerine de seslenen Yüksek, “Herkes bugün bu saatten itibaren sokağa çıkmalı, Cizre, Sur ve Silopi için harekete geçmelidir. Eğer harekete geçmezsek AKP istediği gibi at koşturmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

“HEP BİRLİKTE SOKAĞA ÇIKARSAK ENGELLER AŞILIR”

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, aylardan bu yana hendek ve barikatları gerekçe göstererek, Kürt halkının mücadelesini terörize etme algısı yaratmaya çalışanların, kendilerinin önüne çıkarttıkları barikatlarla demokratik muhalefetin önüne geçilmeye çalışıldığını söyledi. Yüksekdağ, “Engeller aşıla aşıla bir yürüyüş tamamlanır. Karşımıza engeller ve barikatlar çıkarılabilir. Ama hep birlikte sokağa çıkarsak, her yerde aynı amaç için buluşulup birleşirsek bu engeller bu barikatlar bir sonra anlamını ve hükmünü yitirir” diyerek, Türkiye halkına seslendi.

“DÖRT BİR YANDA DİRENİŞİ BÜYÜTELİM”

“Özyönetim direniş alanlarında AKP darbesine karşı demokratik bir direniş sergilendiğini” savunan Yüksekdağ, “Türkiye halklarının darbeye karşı direnenlerin yanında olmasını ve darbeye diktaya bir Nazi düzenin kurulmasına direnişe geçmesini tarihsel bir görev ve sorumluk almaya davet ediyoruz. Darbeye karşı direnmek haktır. Dört bir yanda bu direnişi büyütelim. Türkiye’nin tüm meydanlarında, sokaklarında bu insanlık dışı zulme ve vahşete dur diyelim” dedi.

“BUGÜN BAŞKALDIRMA ZAMANIDIR”

DTK Eşbaşkanı Selma Irmak ise, bölgede 3’üncü Dünya Savaşı’nın yürütüldüğü ve buna karşı Kürt halkının büyük bir direniş sergilediğini ileri sürdü. Kürtleri öldürmenin sıradanlaştırıldığını dile getiren Irmak, “Bir gün geçmiyor ki bir yerlerde bir Kürt öldürülmüyor. Kürtleri öldürmek serbest, defnetmek yasaklanmış. Bir süreç yaşıyoruz. Ama bu zulüm böyle gitmeyecek. Bu direniş Kürt halkının zaferiyle sonuçlanacak. Tüm halkımıza sesleniyoruz. Bu gün harekete geçme, başkaldırmak, kendine sahip çıkma zamandır. Bu gün arkadaşlarımıza, halkımıza, kendimize sahip çıkmazsak, kendimize insanız demeyelim. Bunun için insanlığa çağırıyoruz. Herkes kalksın ayağa, zulme dur deyin” diye konuştu.  Açıklamanın ardından Şırnak yürüyüş grubu Diyarbakır’a döndü.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter