Dolar : Alış : 2.9544 / Satış : 2.9597
Euro : Alış : 3.2910 / Satış : 3.2970
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir40°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 10326 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Hayal kırıklığı yaşadık!”

Tweet
28 Ağustos 2016 - 747 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»“Hayal kırıklığı yaşadık!”

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı Dabanoğlu Mahallesi Çiçekçi sokakta oturan vatandaşlar, 9 ay sonra evlerine kavuşmanın buruk sevincini yaşadı. Yasağın kaldırıldığının haberini aldıktan sonra büyük bir umutla evlerine gelen aileler, karşılaştıkları manzara karşısında büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. Gelinlik kızlarının çeyizleri, tabak çanakları dahi çalınan ailelerin gözyaşlarına hakim olamadıkları gözlendi. Elektrik ve suyun olmadığı sokakta, Sur Belediyesi’ne bağlı zabıta ve temizlik ekipleri, sokakta biriken çöpleri temizledi. Zabıta memurları da vatandaşların sorunlarını dinledi.

 

Sur İlçesi’nde 11 Aralık’ta başlayan çatışmalar, operasyonlar ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan ailelerden bazıları, Çiçekçi ve Dabanoğlu sokakta yasağın sona ermesiyle 9 aydır hasretini çektikleri evlerine geri döndü. Dönüş yapan ailelerinden bazıları kullanılamaz hale gelen evlerini görünce büyük üzüntü ve hayal kırıklığı yaşadı.

25-30 yıldır yaşadıkları evlerinden 9 ay önce ayrılmak zorunda kalarak, Sur dışındaki kiraladıkları evlerde yaşamak zorunda kalan aileler, yetkililerin kendilerine sahip çıkmasını istedi. Karşılaştıkları manzara karşısında büyük bir hayal kırıklığına uğradıklarını ifade eden aileler, artık huzur istediklerini söylediler.

“HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADIK”

Dabanoğlu Mahallesi Çiçekçi Sokakta 30 yıldır oturan Fadlı Kaçık, aylar sonra evlerine geldiklerinde hayal kırıklığı yaşadıklarını ifade ederek, “Evimizin bulunduğu aynı sokağın sağı açık, solu kapalı idi. Bu psikoloji ile nasıl yapacağımız bilmiyoruz. Sokağa girdiğimizde çok pis ve kötü bir koku ile karşılaştık. Evlerimizdeki bazı eşyaların yerinde olmadığını gördük. Hasar tespitten sonra gelen hırsızlar tarafından eşyaların yağmalandığını gördük. Evde kullanmadığımız eşyalarımız çalınmıştı. Mutfağımda bir tabak dahi kalmamış. Elektrik ve su yok.

“AKRABALARIMIZIN EVİNDE VE KİRADA KALDIK”

Buradan zorunlu çıktıktan sonra akrabalarımızın ve tanıdıklarımızın evlerinde barındık. Kiralık ev tuttuk. 5-6 aydan bu yana kiralık evdeydik. Eşyayı götüremediğimiz için boş eve kira veriyorduk.

ANLATILAMAZ BİR DUYGU

Yıllar sonra evimize gelmek harika bir duydu. Sanki Dünyaya yeni gelmişim gibi bir his var. 30-40 yıl yaşadığı bir yere yeniden gelmek çok ama çok farklı bir duygu. Anlatılamaz bir duygu” dedi.

YETKİLİLERE SORUNLARIMIZI İLETEMİYORUZ

Yetkililere sorunlarını ve sıkıntılarını dile getirememekten yakınan Kaçık, “Hiçbir yetkiliye bir şey iletemiyoruz. Sorunlarımızla ilgili söz veriliyor, arkamızı döndüğümüzde hemen unutuluyor. Halk unutuluyor. Biz halk olarak yalnız bırakıldık., Kimsesiz ve yetim bırakılmış. Kimse bizi kayda almıyor. Sözümüzün ne kadar geçtiğini bile bilmiyoruz. Vatandaş olarak bilemiyorum. Bildiğim tek şey var; seçim zamanlarında ‘abi, dayı, kardeş, amca’ oluyoruz. Seçim bittikten sonra biz unutuluyoruz. Belediye başkanıyla, Kaymakam ile görüşemiyoruz. Vatandaş olarak sorunlarımı kime anlatacağım. Hep engellerle karşılaştık” diye konuştu.

“KANLI BUZDOLABIMI 20 LİRAYA SATTIM”

Menice Örük de geldiği evini görünce hayal kırıklığı yaşadığını söylüyor. Harabe haline gelen evde oturamayacağını belirten Örük, yetkililerden kendisine yardımcı olmalarını istedi. “Çok kötü bir manzara ile karşılaştım” diyen Örük, “Evimiz oturulamayacak bir durumda bulunuyor. Bu şekilde bu eve masraf etmem çok zor. Bu haldeki evde de oturmam imkansız. 5 çocuğum var. Eşim rahatsız çalışamıyor. Bu eve bir pencere dahi alamam. 25 yıldır bu evde oturuyordum. Evim olaylardan önce güzeldi. Komşularla bahçede oturuyorduk. Evim gayet güzeldi. Ama şuanda evim harabe hale geldi. Çok kötü bir acı hissettim. Bu evden çıkarken, önce annemlerde kaldım, sonra kiraya çıktım. Kirayı dahi ödeyemiyorum. Ayrıca kiraladığım evde eşyalarım bile yoktu. Buradaki evde bazı eşyaları aldım. Evdeki buzdolabım kan olduğu için onu götürmedim, eskiciye 20 liraya sattım. Ev eşyası için bana 4 bin lira destek verdiler. Bu para bana yetmez. Yetkililerden bana gerekli desteğin verilmesini istiyorum” dedi.

SOKAKTA TEMİZLİK YAPILDI

Öte yandan sokakta yasağın kaldırılmasıyla birlikte Sur Belediyesi Zabıta ve Temizlik ekipleri, sokakta temizlik çalışması başlattı. Zabıta ekipleri de, vatandaşların sorunlarını dinledi. Pis ve kötü kokuların çevreye yayıldığı Sokaktaki bir binada, vatandaşlar da evlerinde temizlik yaptı. Bazı kadınların, aylar sonra geldikleri sokaklarındaki manzaradan dolayı gözyaşlarına hakim olamadıkları gözlendi.

BAZI BÖLGELERDE YASAK SÜRÜYOR

Bu arada, Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz ve Savaş mahallelerinin bazı bölümlerinde sokakların vatandaşların güvenli bir şekilde kullanımına uygun hale getirilmesi için arama, tarama faaliyetleri dolayısıyla sokağa çıkma yasağı uygulaması devam ediyor.

(haberdiyarbakir.gen.tr- ÖZEL HABER)

600 Total Views 4 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter