Dolar : Alış : 2.8482 / Satış : 2.8534
Euro : Alış : 3.226 / Satış : 3.2319
HAVA DURUMU

Diyarbakir21°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 7787 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Halk Kürsüsü’nde konuşanlara dava

Tweet
12 Nisan 2016 - 57 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Halk Kürsüsü’nde konuşanlara dava

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İl Başkanlığı’nın Valiliği’nin izni ile 13-14-15 Şubat 2014 tarihlerinde Batıkent’te düzenlenen “Halk Kürsüsü” etkinliğine ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. Soruşturma sonucu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 13 kişi hakkında hazırlanan iddianame, 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Feleknaz Kaydu, Saniye Bozkurt, İbrahim Ertaş, Seydi Fırat, Mehmet Şerif Salman, Rahmi Özmen, Rebia Kıran, Yüksel Bodakçi, Resul Timurtaş, Mehmet Nevaf Demir, Nedim Esmer, Harun Tutuş ve Mehmet Emin Yılmaz hakkında “Örgüt propagandası” iddiasıyla dava açıldı.

ÖZGÜRLÜK DUASI” SUÇ GÖSTERİLDİ

İddianamede kayda geçen etkinliğin sunucusu İbrahim Ertaş’ın, “etkinliğe katılan halka namaz alanına geçilmesi konusunda yaptığı çağrı ve konuşmasının devamında Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü, yaşamını yitirenler ve tutuklular için dua edilmesi yönünde telkinde bulunduğu” gerekçesiyle “Örgüt propagandası yaptığı” iddia edildi. Etkinlikte yine diğer 12 kişinin Abdullah Öcalan’ın tutukluluğuna ve barışa dikkat çeken konuşma yaptıklarından dolayı “Örgüt propagandası yaptıkları” ileri sürüldü.

HALK KÜRSÜSÜ’NÜN AMACI BÖLMEK

İddianamede, Batıkent’te kurulan “Halk Kürsüsü’nün” amacının, “Türkiye Cumhuriyet hakimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmının devlet idaresinden ayırıp bölge de Kürt devleti kurmak, 15 Şubat Abdullah Öcalan’ın yakalanma tarihinin bahane edilmesinden dolayı etkinliğinin yasa dışı bir etkinliğe dönüştüğü” kaydedildi. Etkinlikte, Abdullah Öcalan’ın, Mazlum Doğan’ın fotoğraflarının bulunması, “Özgür Önderlik Özgür Yaşam” yazılı pankartın asıldığı, 3 gün süren etkinlik süresince kurulan platformdan ses yükseltici cihaz ile Kürtçe olarak marşlar ve şarkıların çalınması “örgüt propagandasına” delil gösterilerek, iddianameye konuldu. (DİHA)

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter