Dolar : Alış : 2.9462 / Satış : 2.9515
Euro : Alış : 3.2841 / Satış : 3.29
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir34°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 8997 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Halk iradesine sahip çıkacak”

Tweet
31 Mayıs 2016 - 156 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»“Halk iradesine sahip çıkacak”

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına yönelik Meclis’ten geçen Anayasal düzenlemeye karşı 5 Haziran’da ’da düzenlenecek “Darbeye karşı demokratik direniş” mitingine katılım çağrısı yapıldı. Mitinge ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan HDP Milletvekili Nursel Aydoğan, halkının diline, iradesine, özgürlüğüne bir kez daha güçlü bir şekilde sahip çıkacağını söyledi.

HDP, DBP, DTK ve HDK’nin, HDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına yönelik Meclis Genel Kurul’undan geçen Anayasa değişikliğine karşı başlattığı, halk buluşmalarının sonuncusu 5 Haziran’da Diyarbakır’da düzenlenecek.  Geçen yıl HDP’nin kentte düzenlediği seçim mitingine bombalı saldırının yapıldığı 5 Haziran günü özellikle seçilirken, final mitingine ilişkin DTK Konferans Salonu’nda basın toplantısı düzenlendi. “Toprağımıza, suyumuza, coğrafyamıza, irademize dokunma” pankartının asıldığı toplantıya HDP Diyarbakır milletvekilleri, DBP, HDP yöneticileri ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı katıldı.

“MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

5 Haziran Meydanı’nda (İstasyon Meydanı) yapılacak mitinge ilişkin konuşan Tertip Komitesi Sözcüsü Abbas Ercan, yıllardır halkın iradesinin hiçe sayıldığını, HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldıran AKP’nin Kürt halkına baş eğdirmek istediğini iddia etti. “Kürt halkına dayatılan baskı, sindirme politikalarına karşı direneceklerini” ifade eden Ercan, mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceklerini dile getirdi.

MİTİNGE KATILIM ÇAĞRISI

Kürt halkının iradesini temsil eden milletvekillerine ve belediye eşbaşkanlarına yönelik çok yoğun saldırıların olduğunu savunan DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanvekili Abdullah Eflatun ise baskı ve sindirme politikalarına “dur” demek ve mücadeleyi yükseltmek için 5 Haziran’da Diyarbakır’daki mitinge tüm halkın katılması çağrısında bulundu.

“BAŞKANLIĞIN ÖNÜ AÇILACAK”

Pazar günü saat 16.00’da yapılacak halk buluşmasıyla Diyarbakır halkının diline, iradesine, özgürlüğüne bir kez daha güçlü bir şekilde sahip çıkacağını söyleyen HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ise 5 Haziran 2015’te Diyarbakır’daki patlamayla başlayan saldırıların hala devam ettiğini dile getirdi. HDP milletvekillerinin dokunmazlıklarının kaldırılması, meclisten atılması ve sonrasında ceza alınarak başkanlığın önünü açılmak istendiğine dikkat çeken Aydoğan, HDP’lilerin atılmasıyla ya erken bir seçimle ya da hak gaspıyla Türkiye’de tek adamlık bir başkanlık hayali kurulduğuna vurgu yaptı. Konuşmaların ardından toplantı son buldu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter