Dolar : Alış : 2.8846 / Satış : 2.8898
Euro : Alış : 3.2044 / Satış : 3.2102
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir37°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 9684 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Erdoğan: ‘’Lice’de köyler insansızlaştırılıyor’’

Tweet
29 Haziran 2016 - 447 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Erdoğan: ‘’Lice’de köyler insansızlaştırılıyor’’

Yasak ile birlikte başlayan operasyonların sürdüğü Lice’deki duruma ilişkin bilgi veren HDP İlçe Eşbaşkanı Niyazi Erdoğan, 19 köy ve 58 mezradan bilgi alamadıklarını belirterek, endişelerini dile getirdi. HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel ise “Şehirleri yok etmeye çalışan zihniyet şimdi de köyleri bombalayarak insansızlaştırmaya çalışıyor” dedi

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 18 Haziran günü ilan edilen sokağa çıkma yasağı ile birlikte başlatılan askeri operasyonlar nedeniyle onlarca köyle bağlantı koptu. Operasyonlarla ilgili HDP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel ile HDP Lice Eşbaşkanı Niyazi Erdoğan DİHA’ya konuştu. “Son 1 yıl içerisinde başlatılan savaş ile birlikte büyük bir soykırım uygulanmasının amaçlandığını” ifade eden Demirel, “ablukalar ile birlikte kentlerin yakılıp yıkıldığını, insanların diri diri katledildiğini” savundu. Savaşın şuanda ilçe ve köylerde yoğunlaştırıldığını vurgulayan Demirel, bugün köylerde 90’lardan daha ağır bir şekilde operasyonların yürütüldüğünü söyledi. Demirel, “Şehirleri yok etmeye çalışan zihniyet, şimdi de köyleri bombalayarak insansızlaştırmaya çalışıyor” dedi. Lice tarihinin direniş ile dolu olduğunu belirten Demirel, “Tarihten bu yana hiçbir iktidara karşı asla boyun eğmedi. Eğmeyecek de. Bu nedenle özelikle hedef alınıyor. Devlet buralara özel güçlerini yerleştirmiş durumda” diye konuştu. Köylere ulaşmakta zorluk çektiklerini ifade eden Demirel, köylülerin yaşam alanlarının yakılıp yıkıldığını ileri sürdü. Demirel, “Şuan da Amed’in ilçelerinde bulunan köylerin boşaltılması ve tamamen devlet güçlerinin yerleştirilmesi amaçlanıyor. Kürdistan’da yaşamın her alanını gasp ederek abluka altına alan bir devlet zihniyeti var” şeklinde konuştu. Demirel, “ilçe ve köylerin kuşatma altına alınmasını kabul etmeyeceklerini buna karşı çıkacaklarını” sözlerine ekledi.

“YURTTAŞLARIN CAN GÜVENLİĞİ YOK”

HDP İlçe Eşbaşkanı Niyazi Erdoğan da, 1993 yılında dönemin Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Bahtiyar Aydın’ın öldürülmesinden sonra Lice’nin yakıp yıkılmasını hatırlatarak, dönemin Başbakanı Tansu Çiller’in Lice’de “taş üstünde taş bırakmayacakları” talimatı verip, Lice’ye çıkarma yaptığını kaydetti. Çiller döneminde çok sayıda insanın katledildiğini vurgulayan Erdoğan, Lice’nin imhasının planlandığını kaydetti. Erdoğan, şu an benzer bir süreçten geçtiklerinin altını çizerek, “Lice’nin her tarafının abluka altına alındığını” aktardı. Köyde yaşayan yurttaşların can güvenliği olmadığını belirten Erdoğan, kendilerinden hiçbir şekilde bilgi alamadıklarını söyledi.

“19 MAHALLE 58 MEZRADAN BİLGİ ALAMIYORUZ”

Erdoğan, şöyle devam etti: “90’larda yaşadığımız günlerden daha beterini yaşıyoruz. 90’larda bütün köy yollarımız kapalı değildi. Ancak şimdiki operasyonda Licê’ye bağlı 19 mahalle 58 mezradan bilgi alamıyoruz. Yani orada ne oluyor ne bitiyor bilmiyoruz. Bildiğimiz tek şey yak-yık politikası izleniyor.” Operasyonun “Esrar” adı altında kamufle edilmeye çalışıldığını savunan Erdoğan, “Devlet 20 dönümlük tarlaya ekilen esrarı ilk günden görmemiş mi? Esrar operasyonu adı altında köyleri insansızlaştırmaya çalışıyorlar. Bu operasyonlar Lice halkını sindirmeye yönelik Lice nasıl ki 1925 ve 90’larda direndi, 2016’da da direnecek” şeklinde konuştu. 90’larda evlerinde diri diri yakılan insanlar olduğunu anlatan Erdoğan, Lice için sessiz kalınmaması ve ses verilmesi çağrısında bulundu.

BİLGİ ALINAMAYAN KÖYLER

Dibek, Ecemir, Esenler, Güldiken, Hedik, Kabakaya, Kayacık, Kıyı, Örtülü, Şağur, Saydamlı, Serin, Şenlik, Ulucak, Üçdamlalar, Yalaza, Yalımlı, Yorulmaz, Yönlüce, Yolçatı.

KÖYLERE BAĞLI MEZRALAR

Yukarı Akbulgur, Orta Akbulgur, Yukarı Akbulgul, Şaybek, Dağarası, İvedik, Çotuk, Gelveri, Yaka, Gözel, Sevimli, Derince Şeyhmus, Sağuda, Görtan, Seyrek, Maniso, Esenli, Çanak, Hacı Cemil, Zuhur, Hevselbeg, Kolbağı, Yıldız, Ağılcık, Göz Ahmet, Kara Dere, Elmalı, Gece, Vilo, Akçapınar, Paşaçiya, Aşağı Hanbaz, Vaşin, Hüzrep Deresi, Yukarı Hanbas, Abdurrahman, Aliyan, Çiftlik, Cevizli, Yukarı Hodik, Aşağı Hodik, Kayadibi, Köşk, Sevap, Murat Mezrası, Karaç, Hela Sor, Hevsel, Koçkare, Aliyen, Keskuvari, Kıratlı, Külçe, Konuklu, Değirmenaltı, Kuruçay ve Beyendik.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
↑ Back To Top ↑