Dolar : Alış : 2.8338 / Satış : 2.8389
Euro : Alış : 3.2278 / Satış : 3.2336
HAVA DURUMU

Diyarbakir18°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 7732 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Elçi düşüncesini açıkladığı için öldürüldü”

Tweet
09 Nisan 2016 - 298 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»“Elçi düşüncesini açıkladığı için öldürüldü”

Barosu’ndan avukat Kutbettin Elçi’nin ölüm kararı hakkında “örgüt propagandası” iddiasıyla açılan dava günü verildiğini söyledi. Odabaşı, “O’na o dava açıldığı gün öldürüldü. Düşüncesini açıkladığı için öldürüldü” dedi

“10. Düşünceye Özgürlük için İstanbul Buluşmasının” ikinci oturumu tanıklıkların dinlenmesi ile devam etti. Dr. Nil Mutluer üniversitelerin durumu, Diyarbakır Barosu’ndan avukat Kutbettin Odabaşı, “Tahir Elçi Nasıl Öldürüldü?”, Zeynep Tanbay ve Hamit Zengin ise “Türkiye bu noktaya nasıl geldi” başlığıyla tanıklıklarını anlattı.

‘ELÇİ O DAVA AÇILDIĞI GÜN ÖLDÜRÜLDÜ’

Diyarbakır Barosu’ndan avukat Kutbettin Odabaşı “Tahir Elçi Nasıl Öldürüldü?” başlıklı tanıklığını anlattı. Elçi’nin “Barışı savunmak zor olabilir ama her şeye rağmen barışı savunmak gerek” sözünü hatırlatan Odabaşı, Elçi’nin ölüm kararı hakkında “örgüt propagandası” iddiasıyla açılan dava günü verildiğini söyledi. Odabaşı, “O’na o dava açıldığı gün öldürüldü. Düşüncesini açıkladığı için öldürüldü” dedi. 7 Haziran sonrası çatışmalı sürece nasıl gelindiğine dair “Türkiye bu noktaya nasıl geldi” başlıklı videonun gösterilmesinin ardından dansçı Zeynep Tanbay, “sokağa çıkma yasağının” devam ettiği sırada gittikleri ’a dair tanıklıklarını anlattı.

‘KELLE BAŞI ÇALIŞIYORUZ HEPİNİZ ÖLECEKSİNİZ’

Hamit Zengin adlı yurttaş ise “sokağa çıkma yasakları” ile ilgili tanıklığını anlattı. Sur’da yaşadığını ve 18 gün kaldığını ve özel harekat polisleri tarafından evinin basılarak evden çıkartıldıklarını belirten Zengin, “O özel harekat ‘kelle başı çalışıyoruz hepiniz öleceksiniz’ demişti” diye konuştu. Sur’un 16 mahallesinin abluka altında olduğunu söyleyen Zengin, “Sur’un etrafına bakın hala insanlar kontrollü oraya giriyor. 5 bin ev yakıldı. Tanklarla toplarla bombalar yakıldı. Devlet ‘teröristler yıktı’ diyor. ‘Teröristi’ tankı mı var. O zırhlı araçlarla Diyarbakır’ı savaş alanına çevirdiler. Kürdistan’da yapılan zulmü Naziler bile Almanya’da yapmadı. 5 bin evi o tarihi ” diye konuştu. Buluşma daha sonra “Cezasızlık, Gerçekler ve Algı yönetimi” başlıklı forumla devam etti. Forumda ilk bölümde tanıklarını anlatan konuşmacılara sorular yöneltildi. Forumda Hamit Zengin kendisine sorulan “Nasıl bir adalet talep ediyorsunuz?” sorusuna, “1990’lı yıllarda faili devlet cinayetlerin eğer failleri cezalandırılsaydı bugün adalet talebinden söz edebilirdik. Kürdistan’da yaşanan katliamların sorumlularından hangisi yargılandı? 5 bin köy yakıldı. Hangi asker yargılandı?” diye cevap verdi.

‘DEVLET ÖZÜR DİLEMELİ’

Zeynep Tanbay ise “Bundan sonra ne yapılmalı?” sorusuna, “Yaşanan vahşeti, tarihi kültürü yok ettikten sonra önce suçun kabul edilip özür dilemesi gerekiyor. Ama Türkiye Cumhuriyeti 1915’ten bu yana özür dilemediği için bundan nasıl özür dileyecek. Zaten hiçbir şeyden özür dilenmediği için tüm bunlar tekrar yaşıyor. Devletin tüm haksızlığa uğramışlardan özür dilemesi gerekir. Bunun için mücadele edeceğiz” dedi. (DİHA)

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter