Dolar : Alış : 2.8885 / Satış : 2.8937
Euro : Alış : 3.2065 / Satış : 3.2123
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir38°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 9743 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ekolojistlere çağrı!

Tweet
10 Temmuz 2016 - 157 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Ekolojistlere çağrı!

Mezopotamya Ekoloji Hareketi, bölgedeki orman yangınları nedeniyle yaşanan ekolojik tahribata ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. 2016 Haziran ayının ortasından bu yana bölgenin birçok ilinde ormanların tekrar yakılmaya başlandığına dikkat çekilen açıklamada, “Sokağa çıkma yasakların valiliklerce ilan edildiği bölgelerde yürütülen askeri operasyonlar kapsamında bir çok noktada çıkan ve yaygınlaşan yangınları araştırmak amaçlı duyarlı ekolojistleri ve duyarlı kuruluşları bölgemize bir heyet çerçevesinde gelmeye davet ediyoruz. Çağrımız Türkiye ve bütün dünya ülkelerinedir!” denildi.

“OPERASYONLARA DENK GELMESİ TESADÜF DEĞİL”

“Orman yangınların yaz aylarına ve dağlık bölgelerde PKK gerillalarına karşı Türk Silahlı Güçleri’nin (TSK) tarafından yürüttüğü büyük askeri operasyonlara denk gelmesi tesadüf değildir” denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı; Bu durum daha önce 90’lı yıllarda ve 2015 yazında da yaşandı. Geçen yılının yazında etkilenen alanlarda görüştüğümüz çok sayıda köylülün verdiği bilgilere göre yüz bin dönüm ormanlık alanın yandığı tespit edilmiş ve bu ormanların özellikle de güvenlik gerekçesiyle kurulan karakollar ve kalekollar çevresinde TSK tarafından sistematik şekilde yakıldığı ortaya çıkmıştır. Bu yangınlar aynı zamanda ormanlardan yerleşim yerlerine doğru yayılıp köylülerin bağ, bostan ve tarlalarını da yakmıştır.”

“CİDDİ İNSAN HAKKI İHLALLERİ YAŞANMIŞTIR”

Bu yıl çıkan yangınların Lice çevresinde yoğunlaştığına, ancak Diyarbakır’ın diğer ilçelerinde, Şırnak, Hakkari, Mardin ve Siirt illerinde de yangın haberleri ve uzaktan çekilmiş fotoğrafların gediğine dikkat çekilen açıklamada, “Askeri operasyonlar kapsamında ciddi insan hakları ihlalleri de olduğu yerel kaynaklar ve bölgeye ilk giden heyetler tarafından bildirilmiştir. Köylülerin ve çevrede bulunan duyarlı insanların orman yangınları söndürme girişimlerine ordunun engel olduğu da gelen haberler arasındadır” ifadeleri kullanıldı.

EKOLOJİSTLERE ÇAĞRI

Açıklamada, “Bölgemizde yürüyen savaştan kaynaklı oluşan ekolojik ve sosyal yıkımı araştırmak hedefiyle, Türkiye’den ve uluslararası düzeyden duyarlı ekolojist, insan hakları savunucusu ve duyarlı diğer STK ve sosyal hareketleri 23 Temmuz günü acilen bölgemize çağırıyoruz! İnceleme heyetine katılmak isteyen herkesi Diyarbakır’da bekliyor olacağız. 25 Temmuz’a kadar sürecek olan incelemeleri Diyarbakır-Lice ve başka alanlarda sürdürmeyi planlıyoruz” denildi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
↑ Back To Top ↑