Dolar : Alış : 2.8846 / Satış : 2.8898
Euro : Alış : 3.2044 / Satış : 3.2102
HAVA DURUMU

Diyarbakir37°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 9680 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DTK: “500 bin hektar yandı!”

Tweet
02 Temmuz 2016 - 305 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»DTK: “500 bin hektar yandı!”

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde gerçekleştirilen operasyonlar devam ederken, ilçedeki orman yangınlarına ise tepki gelmeye devam ediyor. Konya ilişkin Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Ekoloji Komisyonu tarafından basın toplantısı düzenlendi. DTK Binasında yapılan açıklamada konuşan Ekoloji Komisyonu üyesi Gülseren Aydemir, son bir yıldır AKP hükümeti tarafından hendek ve barikatların gerekçe gösterilip bölgede  savaş politikalarına ağırlık savundu. Aydemir, “Temmuz 2015’ten bu yana birçok kent merkezi ve ilçede sokağa çıkma yasaklarıyla halkın temel yaşam ve barınma hakkını elinden alan uygulamalar gerçekleştirilmiştir” dedi.

“ŞARK ISLAHAT PLANININ GÜNCELLENMİŞ HALİ”

Bazı ilçelerde operasyonlar bittiği halde sokağa çıkma yasağı uygulamalarının devam hatırlatan Aydemir, “Bu süreçte birçok yerleşim merkezinde hayatı durduracak fiziki hasarlar ortaya çıkmıştır. Yüzlerce sivil savunmasız insan ve binlerce doğal varlık bu savaş sürecinde katledilmiş, yüz binlerce insan bahçesinden, tarlasından, hayvanlarından uzaklaştırılmış; evlerinden ve kentlerinden göç etmek zorunda bırakılmıştır. Şark Islahat Planının güncellenmiş hali olan ‘Çöktürme Planları’ gereği köyler, meralar boşaltılmakta, ormanlık alanlar yakılmaktadır. Kentler, sivil insanlar hedef alındığı gibi doğa da hedef alınmaktadır. Bu doğrultuda savaş uçakları, helikopterler, top atışları gibi askeri yöntemlerle bilinçli bir şekilde ormanlarımız ve içindeki tüm canlı popülasyonuyla birlikte ateşe verilmektedir” diye konuştu.

“500 BİN HEKTAR YANARAK YOK OLDU”

90’lı yıllarda olduğu gibi bugün de orman ve köylerin yakılarak boşaltılmak istendiğini ileri süren Aydemir, “Son olarak Lice’de Mişref, Sise, derxust, Licok, Kerwas, Nenyas ve Cenazur’un bulunduğu alanlar başta olmak üzere onlarca noktada çıkarılan orman yangınlarıyla binlerce hektar ormanlık alan yok edilmiştir. Bu alanlarda yaşayan köylüler devlet güçleri tarafından köylerinde çıkarılmışlardır. Bu yangınları söndürmek için müdahale etmek isteyen yerel yönetimlerin itfaiye birimleri ve bölge halkı askerler tarafından engellenmektedir. Yangını söndürmekle yükümlü ilgili devlet kurumları tüm çağrılara rağmen bu duruma kayıtsız kalmaktadırlar. 2015 Temmuz- Ağustos döneminde bölgede 500 bin hektar ormanlık alan yanarak yok oldu. Lice bölgesinde yaşanan yangınlar sonucu; 15 köyün bağ, bahçe tarım arazileri ve hububatı yandı” diye kaydetti.

“ARIKLI KÖYÜNÜN TAMAMEN YOK EDİLDİ”

Arıklı köyünün tamamen yok edildiğini iddia eden Gülseren Aydemir, doğaya dönük bu saldırıların bölge ekosistemi üzerinde geri dönülmesi imkansız tahribatlara yol açtığını ve açmaya devam edeceğini söyledi. Gülseren, “Yakılıp yıkılan yerlerin daha kolay izlenebilmesi, daha kolay kontrol edilebilmesi için bu alanlar grileştiriliyor. Grileştirilen alanlar sermaye saldırılarına hazır hale getiriliyor. Yakılan alanlar güvenlik barajları, HES, maden ocakları, kaya gazı kuyuları için sömürülecek alanlar haline getirilmektedir. Dünya mirasını taşıyan bu topraklarda bugün Hint Keneveri Operasyonları adı altında ekolojik bir katliam yaşanmaktadır. Doğaya karşı bu saldırı sadece Kürdistan topraklarına değil aynı zamanda tüm ekosisteme karşı yapılmaktadır” şeklinde konuştu.

LİCE’YE GİTME ÇAĞRISI

Aydemir son olarak ekolojistler ve doğa severler olarak 8 Temmuz’da Lice’ye gideceklerini belirterek, “Yüzyıllardır doğa ve toplumla barışık bir şekilde yaşayan Kürt halkına ve doğasına dönük ekolojik yıkım ve imha politikalarına karşı Türkiye ve dünyadaki vicdan sahibi her bireyi, kurumları, akademisyenleri, Ekolojik çevrelerini sesimiz olmaya ve birlikte ortak mücadeleye çağırıyoruz. Yanan kenevir değil özgürlüğümüzdür. Ormanlar yanıyor ses verin. 8 Temmuz’da tüm duyarlı çevreleri Lice’ye gitmek için DTK önünde toplanmaya çağırıyoruz. Türkiye ve uluslararası ekoloji çevrelerinden oluşan heyetlerle yangınların olduğu bölgelere gidilecek ve raporlaşmalar yapılacaktır” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
↑ Back To Top ↑