07 Kasım 2015
109 defa okundu

Doğru son yolculuğuna uğurlandı

Sur’a önceki gün yaşanan çatışmada yaralanan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Ferhat Doğru, çok sayıda kişinin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde çıkan çatışmada ağır yaralanan ve kaldırıldığı hastanede dün yaşamını yitiren Ferhat Doğru (18), çok sayıda kişi tarafından son yolculuğuna uğurlandı. Dicle Üniversitesi Kalp Damar Hastanesi’nde yapılan otopsi işlemlerinin ardından Doğru’nun cenazesi onlarca araçlık konvoyla Yeniköy Mezarlığı’na getirildi.  Mezarlıkta bulunan camide dini vecibeleri yerine getirilen Doğru’yu, omuzlara alan kitle defnedileceği yere kadar yürüyüş düzenledi. Kurum temsilcilerinin de aralarında bulunduğu binlerce kişi yürüyüş boyunca AKP aleyhine sloganlar attı.

“ANNELERİN GÖZYAŞI AKMASIN”

Doğru, dualar ve sloganlarla toprağa verildi. Törende kısa bir konuşma yapan MEYADER Eşbaşkanı Ayşe Dicle, AKP’nin kirli ellerini bölge üzerinden çekmesini ve bir an önce ölümlere son vermesini istedi. Dicle, “Artık bu coğrafyada annelerin gözyaşları akmasın. Biz anneler Ferhat’ın mücadelesine sonuna kadar sahip çıkacağız ve mücadelesini büyüteceğiz” dedi. Dicle’den sonra konuşan DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, bölgenin büyük saldırılar altında olduğunu savundu. Gençlerin, kadınların saldırılara direnişle cevap verdiğini ifade eden Şimşek, Kürt halkı direndikçe hiçbir gücün karşısında yenilmeyeceğini söyledi.

“HERKES SUR’A SAHİP ÇIKSIN”

Doğru’nun babası Nasır Doğru ise “Şehit hepimizin şehididir. Oğlumun yolu namus, şeref yoluydu. Biz de sağ oldukça onun yolunda yürüyeceğiz. Bir adım geri atmadan onun mücadelesini büyüteceğiz” dedi. Doğru’nun fotoğrafına sarılıp ağıt yakan ablası Tuba Doğru da saldırı altındaki Sur’a sahip çıkmasını istedi. Doğru, kardeşinin de Sur’un mücadelesinin yanında yer alırken yaşamını yitirdiğini ifade etti.

SENDE YORUM YAZ