Dolar : Alış : 2.8846 / Satış : 2.8898
Euro : Alış : 3.2044 / Satış : 3.2102
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir37°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 9684 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Diyarbakır’da ‘Licê’ eylemi başlıyor

Tweet
29 Haziran 2016 - 395 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Diyarbakır’da ‘Licê’ eylemi başlıyor

Diyarbakır’ın Lice İlçesi’nde gerçekleştirilen operasyonlara karşı Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Kongreya Jinên Azad (KJA) öncülüğünde Diyarbakır’da 5 günlük eylemler gerçekleştirilecek. DİHA’da yer alan habere göre, Koşuyolu ve Rojava parklarında tutulacak 3 günlük nöbet, kitlesel yürüyüş ve Lice’ye hareket etme eylemlerinde aktif yer alacak HDP milletvekilleri de halka birlikte Lice’deki operasyonlara “dur” diyecek. Lice’ye ses olmak için Diyarbakır’a gelen HDP bölge milletvekilleri, herkesi Lice’deki operasyonlara karşı durmaya çağırdı.

YILDIRIM: LİCE’NİN YANINDA OLACAĞIZ

Lice’nin her yanının yakılıp yıkılmak istendiğini dile getiren HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, “parti olarak halkın yanında olacaklarını, Lice’deki tahribata, katliam girişimine “dur” diyeceklerini” söyledi. Halkla birlikte ne gerekirse yapacaklarını dile getiren Yıldırım, tüm insanlığın sessiz kalmayıp Lice için bir şeyler yapması gerektiğini ifade etti.

BECERİKLİ: KATLİAM ÇÖZÜM OLMAZ

Lice’nin alev alev yandığını görürken, yüreğinin de yandığını hissettiğini dile getiren HDP Batman Milletvekili Saadet Becerikli, Kürt coğrafyasına on yıllardır zulüm düşse de bunu kabul etmenin mümkün olmadığını ifade etti. Lice kent merkezinin 1993 yılında yakılıp, yıkıldığını, insanların katledildiğini çok iyi bildiklerini söyleyen Becerikli, ne kadar acı, ölüm yaşatılsa da soruna çözüm olmadığını, bugün de farklı bir sonuç beklenmemesi gerektiğini vurguladı.

“LİCE’YE SES OLALIM”

Becerikli, “Bugün Lice acımasızca yakılıyor. Ormanlar yakılıyor, ekoloji yok ediliyor. Buna karşı çıkacağız. Halkla beraber direneceğiz. Bu direnişe de destek olacağız. Suskun kalırsak bugün Licê yakılıyor yarın diğer yerler sıra gelecek. Sessiz suskun olursak bu ateş bizi de yakar. Lice’deki bu yangını sündürelim. Hep birlikte karşı duralım” diye konuştu.

AYDOĞAN: GÜN LİCE’YE SES VERME GÜNÜDÜR

Lice’de günlerdir operasyon adı altında orada yaşayan halka büyük zulüm uygulandığını savunan HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, ormanların yakıldığını, insanların kuşatma altına alındığını ve insanları bezdirerek zorla yerlerinden göç ettirilmeye çalışıldığını ileri sürdü. Lice’deki yıkıma sessiz kalmayacaklarının altını çizen Aydoğan, AKP’nin yürüttüğü bu operasyonlarla halkı topraklarından koparmak ve ekonomik olarak bitirmek istediğine dikkat çekti. Aydoğan, “Lice’deki bu operasyonlara karşı sessiz kalmamız mümkün değil. Bugün Lice’ye ses verme günüdür. Sadece Diyarbakır değil Türkiye’nin her tarafından Lice’deki bu saldırılara karşı durmalıdır. Bu operasyonları ancak bir olunca durdurabiliriz” diye konuştu. “Lice’de günlerdir bölgede başlatılmış savaş konseptinin devrede olduğunu gördüklerini” ifade eden HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, mezarlıkların yerle bir edilmesi, doğa katliamı, canlı katliamlarının ne insani, ne vicdani ne de imanı olduğunu dile getirerek, tepki gösterdi. Aslan, şu değerlendirmede bulundu: “Halkımıza çağrımızdır Licê’ye sahip çıkın. Son süreçte sadece ilçelerimiz, şehirlerimiz değil aynı zamanda köylerimiz de yakılıyor. Devrik Başbakan Ahmet Davutoğlu ‘Doksanlara dönülmeyecek’ dedi, şimdi köyler yakılıyor. 90’lı yılları geçmiş bir durum yaşanıyor. HDP’li vekiller olarak halkla birlikte Lice’deki vahşeti durdurmak için halkımızla Licê ablukasını kırmaya davet ediyoruz. Lice’ye herkesi davet ediyoruz. Bu orantısız operasyonları durduralım, Lice’ye ses olalım.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
↑ Back To Top ↑