haber diyarbakır
Son güncellenme :15.10.2013 20:32

Anasayfa > Tüm Haberler > Diyarbakır’da Kurban Bayramı kutlanıyor

15.10.2013 Sal, 20:32

Tweet

Diyarbakırlılar çözüm sürecinin getirdiği huzur ve güven ortamında bayram geçirmenin sevincini yaşıyor.

Diyarbakırlılar çözüm sürecinin getirdiği huzur ve güven ortamında bayram geçirmenin sevincini yaşıyor.

Yaklaşık 30 yıldır yaşanan terör olaylarının ardından başlayan çözüm sürecinin getirdiği sükunet ’da bayrama da yansıyor. Vatandaşlar süreçle sağlanan huzur ve güven ortamında bayram geçiriyor.

Kentte bayram namazının ardından yakınlarının mezarlarını ziyaret eden vatandaşlardan bazıları kurbanlarını kestirirken, bazıları da aile büyüklerini ziyaret ediyor. Çocuklar ise bayram harçlığıyla satın aldıkları oyuncaklarla sokaklarda akranlarıyla oynuyor.

Seyyar satıcı , barışın hakim kılınması sayesinde gece yarısına kadar açtığı tezgahında satış yaptığını vurgulayarak, çözüm sürecine katkı sunanlara teşekkür etti. Sürecin kalıcı barışla sonuçlanmasını istediklerini vurgulayan Kurkan, “Süreç sayesinde huzur var. Çocuktan büyüğe kadar herkes çok mutlu” dedi.

Kemal Teker ise en kötü barışın en iyi savaştan iyi olduğunu ifade ederek, “Süreç sayesinde huzurlu şekilde bayram geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” ifadesini kullandı.

Kıbrıs gazisi İbrahim Şahin ise geçmiş yıllarda yaşanan şiddet olayları nedeniyle sıkıntılı bayramlar geçirdiklerini dile getirerek, “Şiddet olayları yaşanmadığı için çok sevinçliyiz. Mutluluk içinde bir bayram geçiriyoruz” diye konuştu.

- Belediyeye tepki

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Sur, Yenişehir ve Bağlar ilçelerinde belirlediği kesim alanlarında kurban kesimi yapılıyor. ’deki iç savaştan kaçıpDiyarbakır’a yerleşen Suriyelilerden bazıları kesim alanlarına gelerek vatandaşların dağıttığı etten alıyor.

Bu arada Yenişehir’deki kesim alanında su bulunmayışı nedeniyle sıkıntı yaşayan vatandaşlar, gerekli önlemi almadıkları için belediyeye tepki gösterdi. Kurban kesim yerinin hijyenik olması gerektiğini kaydeden vatandaşlar, ”Maalesef belediye hazırlık yapmamış. Kesim alanında su olmadığı için her yer pislik içinde. Kötü bir ortamda kurban kestiğimiz için üzüntülüyüz” açıklamasında bulundu.

Bu arada kurban kesimi yapan kasaplara 12-13 yaşlarındaki bazı çocukların da yardım ettiği görüldü.

haberler

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.